”Bio Kaffee”Kahve İçmek İçin 5 Neden

Günaydın Sevgili Okuyucular,

Güne uyanık başlamayı veya gün içerisinde daha dinç hissetmeyi hepimiz seviyoruz. Derste, işte, evde veya nerede olursanız olun bazen kendimizi yorgun hissediyoruz ve kafeine koşuyoruz. Fazlası zarar, azı yarar diyerekten bugün bir kahve önerisinde bulunacağım sizlere.  Tchibo Bio Kaffee … Peki nedir bu? Nereden alınır? Hep birlikte inceleyelim.

bio kaffee
''Bio Kaffee''Kahve İçmek İçin 5 Neden 1 | Shuayip.com

Öne Çıkanlar

  • Tadı: Meyvemsi ve Aromatik
  • Menşei: Etiyopya
  • Organiktir
  • %100 Arabica çekirdekleri kullanılmıştır
  • Filtre ve çekirdek kahve seçenekleri vardır

Tchibo

Günümüzün ünlü firması 1949 yılında Hamburglu bir tüccar olan Max Herz ve Carl Tchilinghiryan tarafından kuruldu. Tchibo ismi Tchiling ve Bohnen’in (Almanca Kahve Çekirdekleri) kısaltmasıdır. İlk zamanlarda Hamburg bölgesinde bulunan Hoheluft’ta bulunan kendi kavurma tesisinde işlenen taze kavrulmuş kahve çekirdeklerinin postayla sipariş hizmetine odaklandı. Tchibo, Almanya’da  kısa zamanda çok meşhur oldu. Zamanla ev, dekorasyon, moda ve spor koleksiyonlarıyla gelişti ve büyüdü. Günümüzde dünya çapında 1.000’den fazla mağazası bulunan firmanın ilk mağazası Hamburg’da açıldı. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen, küçük çiftliklerden sağlanan özel Tchibo kahveleri, kendilerine özgü şekilde harmanlanarak karşımıza geliyor

Artılar

Tadı

Kahve aşkı ve tadı bazılarımız için vazgeçilmezdir. Durum böyle olunca seçeneklerde bir hayli fazla oluyor. Tchibo Bio Kaffee’nin tadında en sevdiğim nokta meyvemsi notaları ve aroması . Benim için iyi bir kahvenin en önemli özelliği tadının cesur ve içerisinde kullanılan bileşenlerin yüksek kaliteli olmasıdır. Tchibo Bio Kaffee’de de bu deneyimi yaşamak mümkün. Meyvemsi tadı açık bir şekilde hissedilirken aroması hoş bir tat deneyimi yaşatıyor. Yoğunluğu orta derecede olan Bio Kaffee hafif tadıyla benim tercih ettiğim seçeneklerden biri olmayı başardı.

bio kaffee
''Bio Kaffee''Kahve İçmek İçin 5 Neden 2 | Shuayip.com

Menşei: Etiyopya

Tchibo Bio Kaffee, yolculuğuna kahvenin anavatanı Etiyopya’dan başlıyor. Dünyanın en iyi kahvelerinin üretildiği yerlerden biri olan Etiyopya’da kahve ülkenin en iyi ihracat kaynağıdır. Hikayeye göre M.S 850 yılında Etiyopya’nın Kaffa bölgesinde bir çoban, keçilerin kırmızı bir meyveyi tükettikten sonra daha hareketli davrandıklarını ve geceleri uyumadıklarını fark eder. Çoban meraklanarak bu meyveden tadar ve bu sefer kendisi de daha enerjik hissettiğini fark eder. Heyecanla bu sihirli meyvelerin bir kısmını manastıra götürür ve başından geçenleri anlatır. Bu olaydan ve meyvenin etkilerinden korkan Baş Rahip meyveyi ateşe atar. Daha sonra meyvenin yanmasıyla birlikte ortaya çıkan kokudan mest olan Baş Rahip, sönmekte olan ateşten kavrulmuş kahveyi alır ve suyla karıştırır. Bu şekilde ilk bardak üretilmiş olur.

Organik

Etiyopya, dünya üretimi açısından en kaliteli kahveleri üreten ülkelerden biridir. İklim koşulları açısından kahve üretimi için mükemmel bir uyum söz konusudur, hava sıcaktır ancak meyvelerinin yetişebilmesi için gölgelidir. Organik kahve elde edilebilmesi için çiftçiler her gün sabah saatlerinde kahve kirazlarını toplamak için yola koyulurlar. Güney Etiyopya’da Alte Tarara’da vardıkları noktada ağaçlara tırmanarak,her bir kahve kirazını elleriyle toplarlar. Bu nedenle dünya çapında bunun geleneksel yöntemlerle ve kimyasal gübre kullanmadan yetiştirildiği ve toplandığı tek yerdir.

%100 Arabica Çekirdekleri Kullanılmıştır

Dünyada kullanılan en yaygın kahve çekirdekleri  Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa’dır. Bu türlerin içinde en yaygın olanı ise Arabica’dır. Tarihçilere göre ilk tür olan Arabica dünyanın %60 ‘ında tüketilmektedir. Çoğunlukla Latin Amerika da yetişir ve tatlı, meyvemsi ve hafif asidik bir tadı vardır. Arabica kahve bitkisinin olgunlaşması ve hasat vermesi 7 yılı bulur. Bu yüzden diğer türlere göre daha pahalıdır. Tchibo Bio Kaffe’de kullanılan çekirdekler de %100 Arabica çekirdekleridir. Bu nedenle zengin, hafif  ve aroma açısından oldukça hoş bir kombinasyona sahiptirler.

Filtre ve Çekirdek Seçenekleri Vardır

Tchibo Bio Kaffee‘nin iki çeşidi bulunuyor. Filtre olarak ve çekirdek olarak istediğinizi seçebilirsiniz. Tchibo Bio Kaffee öğütülmüş filtre kahve 250 gr: 58,95 TL, Tchibo Bio Kaffe çekirdek kahve ise 56.95 TL.

Nasıl İçilir: 125 ml suya 1 yemek kaşığı

bio kaffee
''Bio Kaffee''Kahve İçmek İçin 5 Neden 3 | Shuayip.com

Eksiler

Benim damak zevkim açısından oldukça sevdiğim bir tat, ancak eğer meyvemsi ve aromatik tatları çok fazla sevmiyorsanız size göre olmayabilir.

İnceleme Sonucu

Tchibo Bio Kaffee’nin en sevdiğim özelliği; hafif, meyvemsi ve aromatik oluşu. Bu tadı denediğinizde aromasındaki zenginliği farkedeceğinize inanıyorum. Tadı haricinde sevdiğim bir diğer özelliği ise organik oluşu ,kimyasal gübre kullanılmayan ürün organik belgesine de sahip. Benim severek içtiğim bir seçenek, sizin de denemenizi öneriyorum.

Okumanızı önerdiğim yazıyı buraya ekliyorum

Tekrar görüşmek dileğiyle…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır