British Shorthair Kedisi Almanın 4 Nedeni

Bugünün konusu karşılaştığımızda sevimliliğiyle hepimizi büyüleyen, bakışlarıyla bizi kendine hayran bırakan British Shorthair kedileri. Eğer kendinize tüylü, tatlı ve bütün aile üyeleriyle çok iyi anlaşabilecek bir dost arıyorsanız, British Shorthair tam da aradığınız dost olabilir… Peki British Shorthair sizin için gerçekten doğru seçenek olabilir mi?

british shorthair
Çok Asil Görünüşlü

Önemli Detaylar

  • Güçlü ve dengeli fiziksel özellikler
  • Dişiler daha minyon
  • Yoğun ve kısa tüyler
  • 4-8 kg ağırlık
  • Renk: En popüleri gri ya da mavi diye adlandırılır. 30 çeşit rengi mevcuttur .
  • 12-20 Yıl ömür

İnceleme

Tarihin en köklü kedi türlerinden biri olan British Shorthair, İngiltere’ye Romalılar tarafından getirilmiştir. Teoriye göre Romalılar, Mısır’daki ev kedilerini Avrupalı yaban kedileriyle çiftleştirerek bu türleri elde etmişlerdir.

1800’lü yıllara kadar İngiltere sokaklarında sıradan sokak kedileri olarak hayat sürüyorlardı. Kaderleri ise sanatçı Harrison Weir’ın onlara duyduğu sevgi ve kendi British Shorthair’ini 1871 yılında Crystal Palace‘da düzenlenen güzellik yarışmasına sokmasıyla tamamen değişti. Ancak 1900’lü yıllarda uzun tüylü ve egzotik türlerin İngiltere’ye gelişiyle bu tür bir kez daha gölgede kalmaya başladı. Hatta o kadar unutuldular ki, 2. Dünya Savaşında neredeyse yok oldular. Tam da bu noktada kediseverler az sayıda kalan bu türü Russian Blue, The Chaeteux ve Persian türleriyle eşleştirmeye başladılar. Tekrar ününe geri kavuşan British Shorthair’ler, şu anda dünyanın en çok tercih edilen türleri arasında yerlerini alıyorlar. Peki bu sevimli canlıların özellikleri neler?

british shorthair
Kendi Kendine Oyalanabiliyor

Sevmeniz İçin Nedenler

British Shorthair cinsinin fiziksel görünüşünden bahsedecek olursak kafa yapısı yuvarlak ve geniş, iki kulak arası mesafe birbirinden uzaktır. Gözleri kocaman ve yuvarlaktır. Anlamlı bakışları vardır. O bakışları kim unutabilir ki! Tüy yapıları kısa , yoğun ve adeta pelüş oyuncak gibidir. Renkleri ise koyu gri yada mavi olarak bilinen en popüler olmak üzere 30 farklı renk ve tondadır.

Karakter özellikleri dolayısıyla ailenin her üyesiyle iyi anlaşabilecek bir yapıya sahiptir.  Oldukça sosyal olan British Shorthair’ler sevecen, sadık ve arkadaş canlısıdır. Diğer ev hayvanlarıyla da iyi anlaşan bu kedilerin özellikle iyi eğitimli köpeklerle anlaşabildiklerini görebilirsiniz. Kucağı alınmayı ve sarılınmayı çok sevdiklerini söyleyemeyeceğim zaten kucağınızda 5 saniyeden fazla tutmanız pek mümkün olmayacaktır .

British Shorthair cinsi oldukça kibardır, eğer koltukta yanınızda oturuyorlarsa üstünüzden geçmek yerine atlamayı tercih edeceklerdir. Genel olarak çok hareketli değillerdir ve evde dağınıklık yapmazlar. Ne kadar uslu bir çocuk değil mi! Enerjik hissettikleri zamanlar ise oyun oynamayı severler. Tabii ki her kedinin karakteristik özellikleri farklılık gösterebilir.

Özgür olmayı seven bu tür sizi kapıda karşılarlar ancak yalnız kaldıklarında bundan rahatsızlık duymazlar. Çocuklara karşı sabırlıdırlar ve eğer çocuğunuz varsa ne kadar iyi anlaştıklarını farkedeceksiniz. Arkadaş canlısı yapıları, anlamlı bakışları, sakin, kibar yapılarıyla bu kedinin dünyanın en çok tercih edilen türleri arasında olmasına şaşırmamak gerek!

Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Her canlı gibi British Shorhair’lerde de maalesef çeşitli hastalıklarla karşılaşırsınız . British Shorthair’lerde en çok görülen hastalıkların başında ise Hipertrofik Kardiyomyopsti (HCM) hastalığı gelir. Genetik olarak çoğunda gelişen bu kalp rahatsızlığı hiçbir belirti göstermeyebilir. Bu hastalığın ilk belirtisi ani ölümler olabilir. Özellikle orta yaş ve yaşlı kedileri etkileyen bu hastalığı teşhis etmek için mutlaka her yıl kalp muayenesi ve kalp ultrasonu çekilmesi gerekmektedir. Yapısı gereği çok hareketli olmayan bu kedilerin kilosu ve obezitesi kontrol altında tutulmalıdır.Bu yüzden kedinizi mutlaka 6-12 ayda bir muayeneye götürmeniz ve ayrıca aşılarının düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. 12 -20 yıl ömrü olan bu tatlı kediler iyi bakıldıkları takdirde daha uzun yaşayabilirler.

Bu cinsin bakımına gelirsek kulak temizliğinin yapılması, tırnaklarının düzenli aralıklarla kesilmesi, dişlerinin fırçalanması ve haftada 1-2 kez taranmaları  gerekmektedir. Bakımlı olmayı seviyorlar anlayacağınız…

İnceleme Sonucu

British Shorthair’lerin ailenizin en tatlı üyelerinden biri olacağından hiç şüpheniz olmasın. Eğer çocuklarınız ve büyük bir aileniz varsa, bütün ailenizin sevdiği bir yıldız olacağı da kesin. İyi eğitilmiş köpeklerle de çok iyi anlaşan bu sevimli canlılar karakteristik özellikleriyle de herkesin ilgisini çekmeyi başaracak. Güçlü görünümleri, kibar ve arkadaş canlısı davranışları ile bu tür, bütün dünyada en çok tercih edilen türlerden biri olmayı başarıyor. Bana sorarsınız British Shorthair cinsi bu tatlı canlılar sizin en sadık ve en sevgi dolu arkadaşınız olabilir . Bu cins kedilerle ilgili başka bir yazıya da bu linkten ulaşabilirsiniz. Gelecek yazılarımda görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır