Çocuklara Uygun Oyun ve Aktivite Önerileri

Pandemi sürecinde artan yasaklar, okulların kapanması ve uygulanan kısıtlamalar derken son dönemde çocukların evde kaldığı süre giderek uzadı. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma yasakları bitmiş ve sıcak havalarla birlikte çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirmeye başlamış olsa da ailelerin sürekli çocukları için evde yapılabilecek farklı aktiviteler bulması gerekiyor.

Çocukların oyun oynamasının onlar için ne kadar önemli olduğunu ifade eden uzmanlar bu süreçte çocukların becerilerini de geliştirebileceğini söylüyor. Ben de bugünkü yazımda size çocuklarınızla birlikte hem eğlenceli zaman geçirebileceğiniz hem de onların becerilerinin gelişmesini sağlayabileceğiniz oyun ve aktivite önerilerinde bulunmak istedim.

Hayal Gücünüzü Kullanın ve Aktiviteleri Oyuna Dönüştürün

Evde çocuklarınızla birlikte yapacak bir şey bulamıyorsanız, sürekli ne yapabiliriz diye düşünüyor ve onların enerjisini atmasını sağlayamıyorsanız bu önerilerden birini deneyebilir ve zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Çocukları mutlu edecek aktiviteler bulmak ve onlara uygun oyunlar üretmek aslında sandığınızdan çok daha kolay. Onların yaratıcılığını da arttıracak eğlenceli ve zevkli şeyler yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ise sadece evde bulunan renkli boyalar, eski kullanılmaya eşyalar, bitkiler gibi malzemeler olacak.

Yazıda yer alan önerileri denedikten sonra artık ne sizin ne de çocuğunuzun canı sıkılacak.

Çocuklar oyun oynamayı çok sever.
Farklı Aktiviteler Yapabilirsiniz

Birlikte Çiçek Ekin

Doğa sevgisinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden eğer birlikte yapacağınız eğlenceli ama aynı zamanda da öğretici bir aktivite arıyorsanız çiçek ya da imkanınız varsa ağaç ekmek çok iyi bir seçenek olabilir.

Bahçeli eviniz varsa birlikte bir meyve ağacı ya da bahçede yetiştirmeye uygun bir süs bitkisi alabilirsiniz. Alışveriş süreci de bu işin keyifli bir parçası olacak. Eğer bahçeniz yoksa bu aktiviteyi evde de organize etmeniz mümkün. Bunun için de yine işin içine alışverişi katabilirsiniz.

Birlikte bir seraya gidebilir, güzel bir çiçek ve çiçeği ekmek için gereken malzemeleri alabilirsiniz. Eve döndüğünüzde zaten çocuğunuzun ne kadar heyecanlı olduğunu görecek ve daha fazla motive olacaksınız.

Hazırlık işlemlerini tamamladıktan sonra ekim işine geçin ve yine tüm süreci birlikte tamamlayın. Bu aktiviteyi bahçede de evde de yapsanız bunun oldukça öğretici ve bir o kadar da eğlenceli olacağını söyleyebiliriz.

Bu sayede ailenizin minik üyesinin doğa sevgisi gelişecek, bitki dünyası hakkında bilgi sahibi olacak ve belki de ileride de böyle bir hobi edinmek ona büyük bir zevk verecek. Benzer şekilde bu aktivite sayesinde sorumluluk duygusu da gelişecek.

Hikayeler Yaratmayı Deneyin

Çocukların sorumluluk bilincini ve el becerisini geliştirmek ne kadar önemli olsa da onların hayal dünyasını genişletmek de bir o kadar önemli. Bu yüzden hikaye yaratma aktivitesi ile birlikte eğlenirken onun hayal dünyasını da geliştirebilirsiniz.

Yaşça küçük bireylerin hayal gücünün zaten çok daha geniş olduğunu biliyoruz. Bu yüzden böyle bir aktiviteyi uygulamak ya da bu şekilde zaman geçirmek hiç de zor olmayacak.

Öncelikle bunun bir oyun olduğunu düşünmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında birlikte okuduğunuz hikaye kitaplarından örnek vererek dikkatini çekebilirsiniz. Böylece çok eğlenceli ve farklı bir şey yapacağınızı anlayacaktır.

Bu aktiviteyi biraz daha zenginleştirmek için evdeki eşyalardan, oyuncaklardan ve farklı malzemelerden faydalanın. Yine eğer isterseniz, zamanınız ve imkanınız varsa aktivite öncesinde küçük bir alışverişe çıkabilirsiniz. Çünkü hazırlık süreci ne kadar keyifli olursa aktivite de bir o kadar heyecanlı ve dikkat çekici olacaktır.

Hazırlıkları tamamladıktan sonra bütün ailenizle birlikte hikaye yaratma sürecine geçebilirsiniz. Diğer aile üyelerinin de katılması bu aktivitenin çok daha keyifli hale gelmesini sağlayacaktır. Böylece hem miniklerin hayal gücü genişleyecek hem de ailecek zaman geçirmenin tadını çıkartabileceksiniz.

pexels josh willink 2701585 scaled 1 oyun 2 | Shuayip.com
Birlikte Eğlenebilirsiniz

Boyama Yapın

Çocukların daha küçük yaştayken estetik algılarının genişlemesini istiyor, onların farklı yeteneklere sahip olması için çaba harcıyoruz. Ama bu süreçte sıradan aktiviteler yapmak yerine daha yaratıcı bir şeyler bulduğunuzda bu sürecin çok daha verimli olacağını aklınızda bulundurmalısınız. Mesela birlikte sıradan boya kitaplarını boyamak ya da beyaz kağıda resim yapmak yerine daha çılgın bir aktivite bulabilirsiniz.

pexels anastasia shuraeva 6978759 scaled 1 oyun 3 | Shuayip.com
Çılgın Fikirlere Açık Olun

Bu aktivite için hazırlık süreci de büyük bir önem taşıyor. Öncelikle birlikte evinizin bir duvarını seçmeniz gerekiyor. Sonrasında boya malzemeleri almak için alışverişe çıkmalısınız. Eve döndüğünüzde bütün aile üyelerinin bu aktivite için heyecanlanacağına emin olabilirsiniz.

Malzemeleri seçtiğiniz duvarın önüne yerleştirdikten ve uygun kıyafetler giydikten sonra birlikte duvara boyama yapacaksınız. Bu aktivite hem birlikte eğlenmenizi hem de çocuğunuzla aranızda çok kuvvetli bir bağ oluşmasını sağlayacak.

Farklı öneriler için göz atın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır