Smart Watch or Smart Bracelet? The 7 Most Obvious Differences!

Akıllı saat mi akıllı bileklik mi? Bu tip cihazlar satın almak isteyen kişiler, sıklıkla bu ikilimde kalıyor. Hangisinin kendisi için daha avantajlı olacağı konusunda bir karara varamıyor. Esasen bu kafa karışıklığı oldukça normal! Bildiğiniz üzere teknoloji durdurulamaz bir hızla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Artık teknolojik aletlerin ve aksesuarların farklı formları, türleri, boyutları, şekilleri ve kategorileri bulunuyor. Ve bu durum hızla kafa karıştırıcı hale gelebiliyor.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, günümüz pazarında; akıllı saatler, akıllı bantlar, akıllı giysiler, akıllı gözlükler, yüzükler ve hatta ayakkabılar gibi bir dizi giyilebilir teknolojik ürünler bulunuyor. Tabi bunların arasında en popüler ve en çok kullanılan giyilebilir cihazlar akıllı saatler ve akıllı bantlar oluyor.

Her iki cihaz da bileğe takıldığından, şekil olarak birbirine benzediğinden ve bazen aynı işlevi yerine getirdiğinden birçok kullanıcının kafasını karıştırıyor. Bazı kullanıcılar aradaki ayrımı fark edemiyor. Peki, akıllı saat ve akıllı bilekliklerin farkları neler? Veyahut böyle bir cihaz alacaksam akıllı saat mi akıllı bileklik mi almalıyım?

Akıllı saat mi akıllı bileklik mi?
Akıllı saat mi akıllı bileklik mi?

Akıllı saat mi akıllı bileklik mi?

Her iki cihazı da gördüyseniz veya kullandıysanız, bazı ortak özelliklere sahip olduklarını fark etmişsinizdir. Tipik olarak akıllı saatler ve akıllı bilekliklerin ikisi de zamanı gösterir, her ikisi de sağlık/fitness özelliklerine sahiptir (pedometre, takimetre, uyku monitörü, kalp atış hızı monitörü vb.). Buna ek olarak iki cihaz da akıllı telefonlarla senkronize edilebilir ve genellikle bileklere takılır.

Bu iki giyilebilir cihaz arasındaki farklar genellikle ekran boyutları ve diğer karmaşık özellikler etrafında döner. Akıllı saatler, yalnızca bu isimle anılırken, akıllı bileklikler, pek çok farklı isimle anılmaktadır. Örnek vermek gerekirse; akıllı bant, fitness takipçisi vs. Bunun sebebi akıllı bilekliğin fitness odaklı olmasıdır. Akıllı saatler ise tam bir paket halinde üretilir. Yani, fitness takibi, iletişim (kısa mesaj, arama vs.), moda ve haber takibi gibi özellikleri sunması nedeniyle bileğe takılan bir telefon görevi görür.

Akıllı saat ile akıllı bileklik arasındaki farklar

Ekran boyutu

Tipik olarak, akıllı saatler, hem genel boyut hem de ekran boyutu açısından genellikle akıllı bantlardan daha büyüktür. Akıllı saat ekranları genellikle 2,5 ila 7 cm arasındadır, akıllı bileklikler ise genellikle 1 ila 2 – 3 cm boyutlarındadır.

Ayrıca akıllı saatlerin ekranları tam dokunmatik ekran özelliğine sahiptir ve parmaklarla (akıllı telefondaki gibi) kontrol edilebilmektedir. Akıllı bilekliklerde gezinme ise genellikle fiziksel bir düğme ile yapılır. Fakat bununla birlikte bazı dokunmatik ekran uyumlu akıllı bileklik modelleri de mevcuttur. Buna ek olarak tüm akıllı saatler renkli ve canlı bir ekrana sahipken, akıllı bileklik ekranlarındaki görüntü genellikle daha yumuşak ve tek renklidir.

Features

Yukarıda da belirtildiği gibi akıllı bileklikler veya akıllı bantlar, fitness odaklıdır ve bu nedenle sağlığı kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için bir dizi sportif özellikler barındırır. Akıllı bantlarda genellikle adım sayarlar, kalp atış hızı monitörleri, uyku monitörleri ve sağlıkla ilgili diğer özellikler bulunur.

Bir akıllı saat tipik olarak, akıllı bandın tüm özelliklerine ve hatta daha fazlasına sahip olacaktır. Örneğin; SIM kart yuvaları, Wi-fi bağlantısı, kamera, 4G LTE, bağımsız uygulamalar, bir uygulama mağazası (play store gibi) ve hatta akıllı bir bantta bulamayacağınız karmaşık sağlık özellikleri vs.

Kullanım

Akıllı saat ve akıllı bant arasında seçim yapmada belirleyici olacak sorular; cihazı ne zaman, nerede, ne sıklıkla ve nasıl kullanacağınızdır. Bu soruları kendinize göre yanıtladığınızda, hangi cihazın beklentinizi karşılayacağına kolaylıkla karar verebilirsiniz. Normal bir saate çok benzer şekilde tasarlanmış bir akıllı saat, günlük kullanım için uygundur. 

Bazıları normal saatlerden bile daha iyi tasarlanmıştır ve farklı durumlar veya geziler için değiştirilebilir ve çıkarılabilir kayışlara (paslanmaz çelik, deri, toka benzeri, kauçuk vb.) sahiptir. Akıllı fitness takip cihazları, adından da anlaşılacağı gibi, spor veya eğlence aktiviteleri sırasında en iyi şekilde giyilir ve bu nedenle çoğu zaman yalnızca kauçuk kayışlara sahiptir. 

Bazı insanlar akıllı bilekliklerini bütün gün taksalar da, belirli durumlar için iyi tasarlanmamışlardır. Mesela kurumsal toplantılar gibi… Dolayısıyla spor sizin için bir yaşam biçimiyse ve çok sık egzersiz yapıyorsanız, bir akıllı bant/fitness takipçisi satın almalısınız. Ancak akıllı saatlerin günlük kullanım için çok daha iyi özelliklere ve avantajlara sahip olduğu da bir gerçek.

Akıllı saat mi akıllı bileklik mi?
Akıllı saat mi akıllı bileklik mi?

Etkileşim

Etkileşim, akıllı saatlerin ve akıllı bantların bir başka önemli ayırt edici özelliğidir. Akıllı saatler daha karmaşık bir işletim sistemine ve özellikleri ile birlikte daha büyük ve daha iyi bir ekrana sahip oldukları için etkileşim, çok daha sorunsuz bir şekilde işlemektedir.

Akıllı saatte mesajlaşma

Akıllı saatler, tıpkı bir akıllı telefon gibi bağımsız olarak çalışabilirler. İş arkadaşlarınızın WhatsApp mesajlarını veya e-postalarını doğrudan akıllı telefonunuzdan okuyabilir ve yanıtlayabilirsiniz. Takılı bir SIM kartınız varsa, telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Hatta bazı akıllı saatlerde, müzik, resim ve diğer multimedyaları depolamak için SD kart yuvası olabilir. Ayrıca bildirimler ve uyarı sistemi, akıllı saatlerde daha gelişmiştir.

Pil ömrü

Akıllı saatler, akıllı bilekliklere göre genellikle daha büyük pil kapasitesine sahiplerdir. Ancak çok sayıda gelişmiş özellik, büyük renkli dokunmatik ekran ve karmaşık işletim sistemi nedeniyle akıllı saatlerin pil ömrü, akıllı bantlara göre genellikle daha kısadır. Genel olarak akıllı saatinizi günlük kullanımdan sonra şarj etmeniz gerekir. Buna karşılık, akıllı bantlar tek bir şarjla 2 ila 5 gün arasında kullanılabilir.

Fiyatlandırma

Giyilebilir teknolojik aletlerin fiyatları, sahip oldukları özelliklere ve markaya bağlı olarak değişir. Fakat akıllı saatlerin maliyeti, akıllı bilekliklere göre daha fazladır.

Akıllı saat mi akıllı bileklik mi?
Akıllı saat mi akıllı bileklik mi?

Conclusion

Akıllı saat mi akıllı bileklik mi? Günlük kullanım için teknik bir şey arıyorsanız ve size ne kadara mal olacağını umursamıyorsanız, bir akıllı bileklik yerine daha kullanışlı bir akıllı saat almalısınız. Öte yandan, sportif, sağlık ve zindelik odaklı bir yaşam tipiniz varsa, akıllı bileklik sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.

Üstelik fiyat açısından ekonomik olup; birkaç gün boyunca şarj edilmeden kullanılabilmektedir. Velhasıl bu kararı (akıllı saat mi akıllı bileklik mi) vermeden önce yukarıda sıralanan faktörleri not aldığınızdan ve kendinize doğru soruları sorduğunuzdan emin olun! Ayrıca bu konudaki görüşlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın…

Aşağıda sıraladığım yazılarımızı da kesinlikle bir göz atın:

Number 1 in Trends: What Does a Smart Watch Do?

Huawei Band 6 Smart Bracelet: Tested and Approved!

Apple Watch Series 6: The Peak in Smartwatch?

Xiaomi Mi Watch Lite Review: Important Details!

Xiaomi Mi Band 6 İncelemesi

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top