Number 1 in Trends: What Does a Smart Watch Do?

Çevrenizde pek çok kişinin akıllı saat kullanmakta olduğunu fark etmişsinizdir. Kimimize göre çok da gerekli bir aksesuar olmayan; fakat bazılarının vazgeçilmezi haline gelen bu saatlerin ne işe yaradığını veya hangi özellikleri içerisinde barındırdığını hiç merak ettiniz mi?

Sizi bilmem ama ben merak ettim ve bu konuyla ilgili detaylı bir inceleme yazısı oluşturdum! Gelin, hayatı kolaylaştırmakta oldukça başarılı teknolojik bir ürünün serüvenini hep birlikte öğrenelim;

Önemli detaylar

İncelememin bu kısmını bir nevi ‘sıkça sorulan sorular’ (SSS) olarak değerlendirebilirsiniz. Zira bu konuyla alakalı akılda ilk beliren sorular tam da aşağıdakiler oluyor.

 • Akıllı saat nedir? Ne işe yarar?
 • Hangi akıllı saati almalıyım 2021?
 • Akıllı saat alırken nelere dikkat etmeli?
 • Akıllı saat neler yapar?
 • En iyi marka
 • Akıllı saatlerde Whatsapp var mı?
 • SIM kartı takılır mı?
 • Akıllı saat fiyatları 2021!
Akıllı saat modelleri
Akıllı saat modelleri

Examination

Yukarıda sıralanan sorular söz konusu ürünü almayı düşünen kişilerin karar vermesi açısından da önemli birer kaynak niteliği taşıyor. Dolayısıyla incelememde özellikle bu noktalara dikkat çekmek istedim. Bu saatleri kısaca tanımlamak gerekirse: Basit bir kol saatinin çeşitli özelliklerle daha donanımlı bir cihaza dönüştürülmüş halidir. Zamanın işleyişinin yanı sıra bir dizi farklı özelliğe sahip dijital saatler olarak da tanımlanabilir.

Peki, ne işe yarıyor? Bu tip saatlerin özelliklere modeline ve üretim tarihine göre değişiklikler gösteriyor. Örneğin bir marka, kullanıcısına çok daha donanımlı ve farklı özellikler sunarken – Apple Watch (watchOS) gibi – diğer bir marka daha sınırlı özelliklere sahip olabiliyor. Buna karşın modern bir akıllı saatin, akıllı telefonlar ve tabletlerdeki uygulamalara benzer çeşitli uygulamaları içeriyor olması gerekiyor.

Ne işe yarıyor:

 • Kalp atış hızınızı izleme
 • Aktivite ve adım sayısı takibi
 • Hava durumu bilgisi
 • GPS ile konum takibi
 • Telefonu yönetebilme
 • Telefon görüşmesi yapabilme
 • Kısa mesaj atabilme

Ekstra özellikler:

 • Hisse senedi fiyatlarını listeleme – Ekonomi ve borsa takibi
 • Alışverişlerde ödeme yapabilme
 • Kablosuz kulaklık aracılığıyla müzik dinleyebilme
SIM kart özellikli akıllı saat
SIM kart özellikli akıllı saat

Nasıl çalışır?

Yukarıda belirtilen özelliklerin ve uygulamaların bu tip saatlerde çalışması için bir akıllı telefona ihtiyaç vardır. Çünkü saate aktarılacak verilerin önce telefondan alınması, ardından izlemeye gönderilmesi gerekir. Çoğu akıllı sınıfına giren saat, Wi-Fi içermez ve hücresel veri için bir SIM kartı gerektirmez. Bu tip saatlerde her uygulama, akıllı telefon ile kurulan bluetooth bağlantısı üzerinden veri sağlayarak çalışabilir.

Tabi ki bunun için bluetooth uyumlu bir akıllı telefon gereklidir. Örneğin, saatinizle bir kısa mesaj oluşturmanız mümkün olabilir, ancak asıl mesaj telefonunuz tarafından gönderilir. Başka bir deyişle eğer saatiniz telefonunuzun Bluetooth sinyalinin kapsama alanında değilse söz konusu mesaj gönderilmeyecektir.

Böyle saatlerin sahip olduğu özellikleri kullanabilmesi için genellikle akıllı telefonlara ihtiyaçları vardır. Bu nedende bağımsız bir cihazdan ziyade bir akıllı telefon aksesuarı olarak kabul edilirler. Buna karşın akıllı telefon gerektirmeyen bir dizi özellik de sunabilirler.

Örneğin, bu tip saatlerle yerleşik ivmeölçeri ve kalp atış hızı monitörü sayesinde aktivite takibi yapılabilirken; GPS alıcılı akıllı saatler, dışarıda yapılan koşu veya yürüyüşleri doğru bir şekilde takip edip, kaydedebilir. Buna ek olarak saatinizde müzik dosyaları için yeterli depolama alanı varsa, kablosuz kulaklık kullanarak doğrudan saatinizden müzik dinleyebilirsiniz.

Akıllı saatlerde Whatsapp var mı? SIM kartı takılır mı? Söz konusu ürünlerin çoğu bluetooth bağlantısı ile çalıştığı için SIM kartı girişi gibi ekstra özelliklere gerek duymazlar. Buna ek olarak telefonunuza gelen Whatsapp mesajını, telefonunuz saatinize bağlı olduğu sürece görme ve cevaplama şansınız var!

akıllı çocuk saatleri
Akıllı çocuk saatleri

Akıllı saatlere SIM kartı takılır mı?

SIM kartı özelliğine sahip olan veya SIM kart ile çalışan AS (akıllı saat), yurt dışında, özellikle Avrupa ve ABD’de pek çok model seçeneği ile birlikte satılıyor. Fakat aynı durum henüz ülkemiz için geçerli değil! SIM kartı destekli AS modelleri, genel anlamda çocuklara yönelik tasarlanmış ürünlerdir. Zira ebeveynler, çocuklarına bir cep telefonu almak yerine, SIM kartı ile çalışan, arama, kısa mesaj ve konum takibi gibi özelliklere sahip olan donanımlı bir AS almayı tercih ediyor.

SIM özellikli akıllı saatler çocuklar için uygun mu?

Bu ürünler, akıllı çocuk saati olarak piyasadaki yerini alıyor. Ülkemizde şu an için sayısı ve çeşidi çok olmasa da birkaç model bulmak mümkün. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir takım hususlar var. Eğer çocuğunuza bir akıllı saat almak istiyorsanız, saatin SIM kartı destekli ve GPS özellikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu sayede çocuğunuzu, kaybolma ihtimaline karşı rahatlıkla takip edebilir, çocuğunuza istediğiniz her an arayarak veya mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Şuan için piyasadaki en iyi akıllı çocuk saatlerinden biri Alcatel MT40X Movetime Family Watch 4G Akıllı Çocuk Saati’dir. Bu saatin sahip olduğu özellikler hemen aşağıda!

Alcatel MT40X Movetime Family Watch 4G Akıllı Çocuk Saati:

 • GPS (konum)
 • Wi-Fi
 • SIM Kart Destekli
 • Kameralı
 • Ekran Boyutu: 1.3″
 • Batarya Kapasitesi: 600 mAh
 • Sesli mesaj alma – gönderme imkanı
 • Suya dayanıklı
 • Current price of the product 1,097 TL‘dir. Daha fazla bilgi almak için linke tıklamanız yeterli!

Hangi akıllı saati almalıyım 2021? En iyi akıllı saat markası ve 2021 fiyatları

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen popüler akıllı saat markaları arasında; Apple Watch (watchOS), Samsung Gear (Android Wear), Xiaomi Mi Watch Lite, Huawei Watch Fit, Honor Watch Magic ve LG Watch (Android Wear) gibi bilinirliği ve güvenilirliği yüksek markalar yer alıyor.

Akıllı saat fiyatları ise oldukça değişken ve ucu açık! Sahip olduğu özellikler, marka, model ve üretiliş tarihi gibi pek çok faktör bu tip saatlerin fiyatlarını belirliyor. Bununla birlikte en ucuz model 50 TL civarında seyrederken; çeşitli faktörlere bağlı olarak bu oran 20 bin TL’ye (Garmin Descent Mk2i/ 17.890 TL) kadar çıkabiliyor.

İnceleme sonucu

Bu tip ürünlerin hayatı kolaylaştırdığı bir gerçek; fakat gerekli olup olmadığı hususu kişiye göre değişir. Genel anlamda akıllı telefonların bir aksesuarı olarak kabul edilen bu saatlerin bir dizi imkan sunduğu kesin. Özellikle de sporu yaşam biçimi haline getiren kişilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştırdığını söyleyebilirim.

Eğer bu saatlerden satın almak istiyorsanız; Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi And Honor gibi bilinirliği yüksek ve güvenilir markalara ait modelleri tercih etmenizi öneririm!

İşte size böyle bir saat modelinin detaylı incelemesi… Bence bu içerik de işinize yarayacak: Xiaomi Mi Band 6 İncelemesi

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top