Apple Watch Series 6: The Peak in Smartwatch?

Bildiğiniz üzere Apple, bir süredir, yani 2015 yılından bu yana akıllı saat üretmektedir. Apple Watch 6, Apple Watch SE ile birlikte Apple’nin piyasaya sürülen en yeni akıllı saatidir. Pek çok teknolojisi takipçisi tarafından piyasadaki en iyi akıllı saat olduğu söylenen Apple Watch 6, Eylül 2020’de piyasaya sürülmüştür. Apple Watch 6 tam özellikli, üst düzey bir akıllı saat olsa da bazı eksikleri de bulunmuyor değil… Gelin bu eksikler de dahil olmak üzere ürünün tüm özelliklerini hep birlikte detaylıca görelim!

Examination

Apple Watch 6 tanıtımı ve ürün özellikleri

İlk olarak 2015’te piyasaya sürülen Apple Watch’ın şu anki versiyonu olan Apple Watch 6, tasarım olarak Series 5 ile aynıdır. Fakat bununla birlikte sağlıkla ilgili bazı önemli özelliklere ve daha iyi bir performansa sahiptir. 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki boyutta, kasa (alüminyum veya paslanmaz çelik gibi) ve renk seçenekleriyle satışı yapılan Apple Watch 6, android cihazlarla kullanılamamaktadır.

Dolayısıyla Apple marka bir akıllı saat almak istiyorsanız, telefonunuzun da Apple olması gerektiğini bilmelisiniz. Ürün, önceki serilerden farklı olarak; kan oksijen seviyesini ölçen bir sensöre, renk seçeneklerine, daha verimli bir S6 motoruna ve güneşli koşullarda daha da parlaklaşan bir ekrana sahiptir. Saatin odak noktası fitness olup; genellikle sağlık ve vücut takibi için çeşitli özellikler sunmaktadır. Cihaz ile kandaki oksijen seviyesi görülebilmekte; uyku ve aktivite takibi yapılabilmektedir.

Bununla birlikte, Apple bunun tıbbi bir araç olmadığını ve yalnızca genel zindeliği veya sağlığı takip etmek için kullanılması gerektiğini de belirtmektedir. Apple’ın yeni Fitness Plus hizmeti, Watch kullanıcılarının, nerede olurlarsa olsun fitness antrenmanlarıyla etkileşime geçmelerini sağlar. Bununla birlikte her yeni Apple Watch, üç aylık ücretsiz antrenman programıyla birlikte kullanıcıya sunulduğu için cihazı satın alan kişilere deneme imkanı sağlar.

Genel bir fitness takipçisi olarak Apple Watch 6, aktivite takibi, iyi izleme ve aktif kalmak için motivasyon gibi inanılmaz avantajlara sahiptir. Fakat bununla birlikte, artık kendisini fitness alanında profesyonel hisseden başka bir seviyeye (profesyonel mod gibi) geçmek isteyenler için herhangi bir özellik sunmaz. Buna ek olarak, Covid-19 ile birlikte daha da çok dikkat edilen temizlik faktörü, Apple’nin bu yeni akıllı saatinde de yeni bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

6 serisinde diğerlerinden farklı olarak bir el yıkama monitörü bulunmaktadır. Dolayısıyla ellerinizi günde kaç kere yıkadığınıza ve buna ne kadar dikkat ettiğinize dair sizi bilgilendirmektedir.

Apple Watch 6
Apple Watch 6

Tasarım

Ürün, küçük veya daha büyük bilekler için 40 mm ve 44 mm çeşitleriyle satılır. Ekranda birleşen yuvarlak kenarları, basit bir parmak hareketiyle ara yüzde dönen dijital tepesi ve hemen altında bir güç düğmesini bulunmaktadır.
Apple Watch 6’nın arkasında, düzenli kalp atış hızınızı kontrol etmenin yanı sıra, kandaki oksijen seviyesini algılama ve elektrokardiyogram (EKG) monitörü gibi yeni özellikleri içeren ve defalarca güncellenen bir kalp atış hızı monitörü yer almaktadır.

Eğer verilerde bir anormallik varsa (daha yüksek veya daha düşük olması gibi) kullanıcıyı uyarmaktadır.
Cihaz aynı zamanda 5 ATM sertifikalıdır, yani denizde veya havuzda yüzerken kullanılabilmektedir. Bunlara ek olarak yeni renk yelpazesine sahip olan üründe, özellikle göze çarpan renk tonu kırmızıdır.

Kırmızı, Apple’nin birkaç yıldır dünyayı AIDS’ten kurtarmaya çalışan organizasyonun tanıtımına yardımcı olmak için kullandığı bir renktir. Renk olarak; altın, gümüş, grafit, uzay grisi ve mavi seçenekleri de bulunmaktadır. Ayrıca oldukça hafif bir saat olan ürünün ağırlığı yalnızca 36,5 gramdır. Bazen bileğinizde olduğunu bile unutabilirsiniz.

Ekran

Apple Watch 6 ekranı OLED teknolojisiyle donatılmıştır. Dolayısıyla oldukça güzel görünümlü bir ekrandır. OLED teknolojisi siyah ve beyaz tonlar arasında inanılmaz bir kontrast sağladığından, daha karanlık yerlerde dahi Apple Watch 6’nın ekranındaki her şeyi net bir şekilde görmek mümkündür. Her zaman açık bir ekrana sahip olan cihazı tamamen uyandırmaya gerek kalmadan haberler, sağlık istatistikleri veya pil ömrü hakkında güncel bilgiler görülebilmektedir.

Fakat çoğunlukla yalnızca saati görmek için ekrana baktığımız için ekranın sürekli açık olması pek de kullanışlı değildir. Bununla birlikte bu cihazın ekranı, bakılmadığında kararmaktadır. Lakin buna rağmen yine de oldukça parlaktır. Tam kararma için saatinizi tiyatro / sinema moduna geçirmeniz gerekir ki bu rahatsız edici olabilir, çünkü ardından zamanı görüntülemek için bir düğmeye basmak gerekir. Buna ek olarak düşük ışıklı monokrom versiyonu elde etmek için uyku takibi moduna geçmeniz gerekir.

Apple Watch 6
Apple Watch 6

Pil Ömrü

Apple Watch 6’nın her zaman açık ekrana sahip olmasının pil ömrü üzerinde bir etkisi olduğu su götürmez bir gerçek. Her ne kadar cihazda, diğer versiyonlardan farklı olarak bir S6 yonga seti bulunuyor olsa da pil ömrü açısından pek yeterli olduğu söylenemez. Ancak bununla birlikte cihazın güç verimliliği, diğer versiyonlara göre kesinlikle daha iyi! Cihaz ‘tüm gün pil ömrü’ olarak kullanıcıya sunulsa da pil ömrü normal kullanımda 18 saat dayanacak şekildedir.

S6 yonga seti, Apple’ın şimdiye kadar giyilebilir bir cihaza koyduğu en verimli işlemcidir. Her zaman açık ekran ve SPO2 sensörünün kombinasyonunun, Apple Watch SE’de olduğundan çok daha fazla pil tüketeceği düşünülür. Ancak 15 millik ve 110 dakikalık bir koşuda, Apple GPS izlemeyi daha verimli hale getirdiği için bu ürünün SE’den daha az pil kullandığı görülmüştür.

Bunun yanı sıra Apple Watch 6, önceki modellerden çok daha hızlı şarj olmaktadır. Apple Watch SE ile kıyaslandığında, bu cihazın, 75 dakikada tamamen şarj olurken, eski S5 çipli Watch SE’nin tamamen şarj olması yaklaşık 100 dakika sürmektedir.

Apple Watch 6
Apple Watch 6

Pros

Cihazda bulunan ikinci nesil optik kalp atış hızı sensörü, kalori yakma, dinlenme, kalp atış hızı ve çok yüksek kalp atış hızı gibi ölçümleri hesaplar ve elektrikli kalp atış hızı sensörü elektrokardiyogram çekmek için kullanılabilir. Yerleşik bir ivmeölçer ve jiroskop, düşme algılama gibi sağlıkla ilgili diğer önemli özellikleri etkinleştirir.

Apple Watch, düşük kalp atış hızını, yüksek kalp atış hızını ve anormal kalp atış hızını algılayabilir, atriyal fibrilasyon gibi sağlık sorunlarını izleyebilir ve anormallikler algılandığında bildirim gönderebilir. Apple Watch’ın arkasındaki sensörler, cihazda bulunan kandaki oksijen seviyesini takip etme özelliğini etkinleştirir.

Sağlıklı bir bireyde kandaki oksijen doygunluğu %95 ila 100 civarındadır ve bu oran düştüğünde, acil müdahale gerektiren ciddi bir sağlık sorununun olduğunu gösterir. Apple Watch ve Digital Crown’un arkasındaki elektrotlar, kullanıcıların Apple Watch Series 4’te olduğu gibi tek elektrotlu elektrokardiyogram çekmesine olanak sağlamak için birlikte çalışır.

Bir EKG, kalbin elektriksel aktivitesini ölçer ve sağlık durumlarını teşhis etmek için kullanılabilir. Cihaz uyku takibi için geceleri takılabilir ve her gece ne kadar uyuduğunuza dair verileri görmenizi sağlar. Bu özellik ayrıca daha iyi bir gece uykusu çekmek için kullanışlı araçlar sunar.

Uyku takibi yapmak cihazın pil seviyesini düşüreceği için yeni bir güne başlarken saati mutlaka şarj etmeniz gerekir. Cihaz 18 saate kadar tüm gün pil ömrü sunar ve her zamankinden daha hızlı şarj olur.

Apple’nin her bir aktivite için pil ömrü tahminleri aşağıda verilmiştir:

  • Müzik dinleme- 11 saate kadar
  • Konuşma süresi – 1,5 saate kadar
  • İç mekan antrenmanı – 11 saate kadar
  • Açık hava antrenmanı (GPS) – 7 saate kadar
  • Açık hava antrenmanı (GPS + LTE) – 6 saate kadar

Apple Watch Series 6’da, iPhone 11‘deki A13 Bionic’i temel alan güncellenmiş bir S6 Pakette Sistem çipi bulunmaktadır. Bu sayede cihaz, %20’ye kadar daha hızlı çalışır ve uygulamaların %20 daha hızlı başlatılmasını sağlar.

Apple Watch 6
Apple Watch 6

Minuses

Apple Watch 6; tüplü dalış, su kayağı, duş veya yüksek hızlı su veya derin dalma içeren aktiviteler için uygun değildir. Bununla birlikte havuzda veya denizde yüzerken kullanılabilir. Fakat Apple’nin Apple Watch garantisi su hasarını kapsamadığı için saati suya maruz bırakırken dikkatli olmak gerekir.

Apple Watch 6, diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi bir şarj cihazıyla birlikte satılmamaktadır. Dolayısıyla şarj aletini ekstra kendiniz almanız gerekir. Ayrıca cihaz android telefonlarla kullanılamaz. Telefonunuzun mutlaka iPhone (İOS) olması gerekir.

Conclusion

Apple Watch 6, şu an piyasadaki en iyi akıllı saatlerden biridir. Eski sürümlerinden farklı olarak daha da geliştirilmiş özelliklere sahiptir. Fakat genel olarak aynı işlevdedir. Dolayısıyla parayı dert etmiyorsanız, Apple Watch 6, satın alınabilir bir akıllı saattir ve sizi asla pişman etmeyecektir. Ürünün güncel fiyatı ortalama 4 bin TL’den başlamaktadır. Lakin daha ekonomik bir cihaz arıyorsanız, Apple’nin diğer akıllı saat serilerini veya farklı markaları araştırabilirsiniz.

Şu incelemelerim de ilginizi çekebilir:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top