Kids Room Decoration Ideas

Çocuk odalarının onların cinsiyetine, zevkine ve yaşlarına uygun şekilde dekore edilmesi oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar çocukların odasında kendilerini daha iyi hissettiğinde derslerinde daha başarılı olduklarını gösteriyor. Bu yüzden ders çalışmak ve resim yapmak için kullanabilecekleri özel bir çalışma masası seçmeniz gerekiyor. Ayrıca onları güvende hissettirecek ve mutlu olmalarını sağlayacak mobilyalar almalı, rahat edebilecekleri bir yatak tercih etmelisiniz. Kendi kıyafetlerini asabileceği bir dolaplarının olması da önemli. Siz de çocuğunuzun odasının nasıl olması gerektiği ile ilgili şüpheye düşüyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu noktada kızlar pembe ve erkekler de mavi sever gibi klişelerden kaçınmanız gerektiğini de söylemekte yarar var. Yapılan çalışmalar erkek ve kız çocukların bu tip genellemelere uymadığını ama toplum tarafından dayatılan düzene uyum sağlamak zorunda hissettiğini gösteriyor. Kısacası onlar için hazırlayacağınız oda aslında gelişim çağları açısından da büyük bir önem taşıyor.

Çocuk odası dekorasyon fikirleri
Practical Suggestions

Kolay İpuçlarıyla Çocuklarınızın Severek Kullanacağı Bir Oda Tasarlayın!

Duvar Kağıdı

Küçük yaştaki bireylerin odalarını tasarlarken duvar kağıdı seçimi oldukça önemlidir. Çünkü onların yaratıcılıkları yetişkinlerden daha fazladır ve kendilerine uygun ortamlarda bulunmaktan hoşlanırlar. Bu durumda da sıradan bir duvar rengi seçmek yerine onların da zevkine uygun bir duvar kağıdı seçerek odalarının temasını belirleyebilirsiniz.

Duvar kağıdı seçerken odanın algılanma şeklini olumlu yönde etkileyecek seçeneklerden yararlanmayı tercih etmelisiniz. Mesela odanın daha büyük görünmesini sağlayacak bir seçim yaparken odanın yapısını değiştirmiş olursunuz. Bu noktada eğer odanın tasarımını öne çıkartmak istiyorsanız çizgili, koyu renkli bir seçim yapabilirsiniz.

Odasının canlı ve dinamik olmasını tercih eden çocuklar için ise desenli bir model seçilebilir. Üzerinde karakterlerin yer aldığı bir duvar kağıdı seçmeyi düşünüyorsanız çocuğunuzun uzunca bir süre boyunca bu kağıttan hoşlanıp hoşlanmayacağını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Son olarak da küçük bireylerin odası yetişkinlerden farklı olacağından burada büyük bir adım atıp tavana da bir desen uygulamayı düşünebilirsiniz. Bunun için gökyüzü ya da yıldız temaları uygun olabilir.

kiz cocuk odasi dekorasyonu çocuk 1 | Shuayip.com
Practical Suggestions

Dekorasyon

Duvar kağıdı seçimini yaptıktan sonra sıra uygun bir mobilya takımı, çalışma masası ve yatak almaya geliyor. Bütün bunlarda yaratıcılığı ön plana çıkartacak ama aynı zamanda da odayı karmaşık hale getirmeyecek modellerden destek alabilirsiniz. Odanın karmaşık olması çocuğun ruh haline de olumsuz şekilde yansıyabilir.

Eğer klasik eşyalardan farklı parçalar seçerek odanın bambaşka bir havada olmasını istiyorsanız mesela duvara kocaman bir karatahta asabilirsiniz. Çocuğunuz bu tahtaya her gün canı ne isterse yazabilir, resim yapabilir ve kendi ruhunu odaya yansıtabilir.

Ayrıca çocuğunuzla birlikte hazırlayacağınız dekoratif eşyalar ve aksesuarlar hem beraber iyi zaman geçirmeniz hem de odanın ondan bir parça taşıması için biçilmiş kaftandır. Böyle bir uygulama yapmayı da düşünebilirsiniz.

Ayna Kullanımı

Çocuk odalarında ayna kullanımının oldukça önemli ve hassas bir yeri vardır. Aynaların özellikle de gelişim çağındaki bireylerde özgüveni arttırma konusunda rol oynadığı düşünülmektedir. Çocuğunuzun kendi beden algısı ile barışık olmasını sağlamak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri ona güzel bir ayna almak olacaktır.

Aynanın büyüklüğünü çocuğunuzun seçimine bırakabilirsiniz ancak odaya asacağını bir ayna çocuğunuzun kıyafet seçerken, bir şeyler denerken kendini çok daha özgüvenli hissetmesini sağlayacaktır. Odanın temasına da uygun estetik bir tercih yapabilir, çocuğunuzun aynanın kenarlarını süslemesine izin verebilirsiniz.

pexels victoria borodinova 1648768 scaled 1 çocuk 2 | Shuayip.com
Practical Suggestions

Sanat Eserleri

Çocuk odasında sanat eserlerinin ne işi var diye düşünüyor olabilirsiniz ama çok küçük yaşlardan başlayarak çocuğunuza aşılayacağınız belli şeyler onların bütün hayatını etkileyecek. Bu açıdan odalarını süslerken onların da seveceği sanatsal değeri olan parçalardan destek alabilirsiniz.

Mesela onun da hoşuna giden güzel bir tablo ya da heykel kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun kendi fotoğraflarını da dahil ederek odanın kişiselleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Yatak Tasarımı

Çocuğunuzun en fazla zaman geçireceği ve uyuyup dinleneceği alan bu eşya olduğundan tasarımı da büyük önem taşır. Sadece rahat ve bazalı bir model seçerek çocuğunuza katkı sağlayamazsınız. Bu konuda da dikkatli adımlar atmalısınız.

Nevresim tercihini mutlaka birlikte yapın, çocuğunuzun uyandıktan sonra da gün içerisinde de kendini mutlu hissetmesini parçalar kullanarak odanın havasını olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Bunun için ahşap dekorlar, duvar örtüleri cibinlik gibi parçalar kullanılabilir.

kiz cocuk odasi dekorasyonu 1 çocuk 3 | Shuayip.com
Practical Suggestions

Aydınlatma

Son olarak da çocuğunuzun odasındaki aydınlatmaların çalışmasına, kitap okumasına ve oyun oynamasına uygun şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız. İçini karartacak ya da uykusunu getirecek loş ışıklardan uzak durun.

You May Be Interested In:

Ev Dekorasyonu Hataları

Kitchen Decoration Suggestions

Home Office Decoration Suggestions

Ev Dekorasyon Önerileri

Evde Bereketin Sırrı: 5 Adımda Feng Shui

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top