What Does a Multi-Purpose Cooker Do? At least 11 different functions!

Çok amaçlı pişirici! Bu ürünü mutlaka duymuş veya bir yerlerde görmüşsünüzdür. Son zamanlarda mutfakların favori ürünü olan çok amaçlı pişirici, adından da anlaşılacağı üzere pek çok farklı işlemi bir arada yapabilen mucizevi bir alet! Yoğurt, pirinç, güveç, fasulye ve et gibi birbirinden farklı yiyecekleri tek bir kapta pişirebildiğinizi düşünün.
İşte çok amaçlı pişirici tam olarak da bu imkanı sunuyor.

Üstelik bizleri ‘düdüklü tencere’ derdinden de kurtarıyor. Yalnızca bu bile çok amaçlı pişirici almak için oldukça yeterli bir sebep! En azından düdüklü tencereyi özlemeyeceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Peki, çok amaçlı pişirici başka neler yapabiliyor ve nasıl kullanılması gerekiyor? Üründen bahsederken çok amaçlı pişirici ifadesini çok fazla tekrar etmek istemediğim için ÇAP olarak kısaltacağım.


Examination


Çok Amaçlı Pişirici Ne işe Yarıyor?


Yeni nesil düdüklü tencere olarak da anılan çok amaçlı pişiriciler, sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerini, tek bir tencerede pratik, kolay ve hızlı bir şekilde hazırlama imkanı sunuyor. Tüm bunları yaparken düdüklüde olduğu gibi güvenlik endişesi uyandırmıyor. Dünya mutfağından hemen her lezzet, ÇAP’ta hızlıca ve pratik bir şekilde pişirilebiliyor. Buna ek olarak ürünün bir dizi işlevsel özelliği bulunuyor. Peki, nedir bu özellikler?

Çok amaçlı pişirici
Çok amaçlı pişirici


Çok Amaçlı Pişirici Özellikleri (Fonksiyonları)

 • Basınçlı pişirme özelliği
 • Düdüklü et / tavuk yemekleri programı
 • Düdüklü baklagil yemekleri programı
 • Tandır programı
 • Yahni / tencere yemekleri programı
 • Sote programı
 • Kısık ateşte yavaş pişirme programı
 • Buharda pilav pişirme programı
 • Yoğurt programı
 • Reçel programı
 • Poşe programı

Çok amaçlı pişiricide yapabileceğiniz şeyler

1. Buharda pişirme programı

Buharda pişirme programı, bir ÇAP’taki en iyi kullanılan ayarlardan biri olabilir. Tek yapmanız gereken cihaza su eklemek, içine seçtiğiniz yiyecekleri yerleştirmek ve ardından cihazı açmak. Ayarı ‘buharlama’ moduna ayarlayın, sıvıyı hızlı bir şekilde kaynatmaya çalışacaktır. 

Tüm buharın sıkışmasını önlemek için kapağın tamamen kilitlenmeyeceğini unutmayın. Ancak, yemeğinizin iyice pişmesini ve sıcak tutulmasını sağlayacak kadar güvenli olacaktır. Sebzelerin besin değerlerini kaybetmeden iyice piştiğinden emin olmak için pişirme süresini 15 dakikaya ayarlayın.

2. Kızartma programı

Kızartma yemekten zevk almanın harika bir yoludur, ancak bu pişirme yöntemi yüksek miktarda kalori içerir… Bunun yerine, daha az yağla, çok daha az sürede kızartma yapabilmek için çoklu pişiriciyi tercih edin.

Et, sebze, peynir ve diğer yiyecekleri çoklu pişiriciye koyun ve ‘kızartma’ düğmesine basın. Sıcaklığı yaklaşık 200 dereceye ayarlayın ve kapağı kapatın. Cihaz yemeklerinizi pişirdiğinde sizi uyaracaktır.

3. Kaynatma – haşlama

Bu işlev, patates, yulaf ezmesi, beyaz pirinç ve daha pek çok farklı yemeği pişirebilmektedir. ÇAP’de patates haşlamak için yapmanız gereken doğranmış patatesleri tencerinin içine koyup, varsa baharatları eklemektir. Ardından kapağı kapatın ve ‘buhar‘ işlevini seçip zamanlayıcıyı 30 dakikaya ayarlayın ve ‘başlat’ tuşuna basın. 

Bu yöntem ile patatesleri normal tencerelere göre çok daha kısa sürede haşlayabilirsiniz. Hatta bu işlemi kullanarak haşlanmış yumurta bile yapmanız mümkün.

Çok amaçlı pişirici
Çok amaçlı pişirici

4. Yapabileceğiniz diğer şeyler:

 • Basınç yöntemi ile pişirme
 • Ev yapımı yoğurt
 • Evde hazırlanan hamurla, ev yapımı ekmek
 • Birbirinden lezzetli ev yapımı reçeller
 • Buharda sebze, poşe somon gibi sağlıklı yiyecekler
 • Geleneksel tencere yemekleri
 • Et, tavuk ve balık ızgara
 • Biberli Kuru Fasulye gibi yemekler
 • Buharda pişirilen pilav çeşitleri

Çok amaçlı pişiriciler güvenli mi?


Elektrikli ÇAP’ın kullanımı kolay ve güvenli olup; sürekli gözetim veya kontrol gerektirmezler. Buna ek olarak güvenilirliği arttıran birtakım özellikleri de mevcuttur. Mesela ÇAP’ın kapağı, ısıya dayanıklıdır. Dolayısıyla dokunduğunuzda elinizin yanması gibi bir durum söz konusu değildir. ÇAP, sahip olduğu bu özelliklerle, kullanıcıları, sıcak yemek veya buhardan kaynaklanan yanık ve yaralanmalardan koruyabilmektedir.


Söz konusu durum, özellikle düdüklü tencere ayarını kullanırken önemlidir. Normal düdüklüde olduğu gibi yüksek basınçlı pişirme programı sırasında herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Dolayısıyla çok fonksiyonlu pişiricilerin kullanım sırasında güvenliğinizi sağlamak için birden fazla özelliğe sahip olduğundan emin olabilirsiniz.


Çok amaçlı pişiricilerde tatlı yapılabilir mi?


Çoklu pişiriciler çok yönlüdür ve kullanımı kolaydır. ÇAP modellerinin bazıları her tatlı için geçerli olmasa da hamur işi, kek ve kurabişye gibi tatlı çeşitlerini yapma imkanı sunuyor. Tencerenin tabanına yapışmaz bir sıvı yağ dökün. Hazırladığınız kek veya hamur karışımını tencereye koyun, sıcaklığı ayarlayın ve kapağı üstüne yerleştirin. Ardından, ‘pişir’ düğmesine basın ve bekleyin.

Pros

Çok amaçlı pişirici, yemeklerinizi kolay, pratik ve zamandan tasarruf ederek pişirmenizi sağlayan bir üründür. Bununla birlikte çok amaçlı pişiricilerde; kuru fasulye, pilav, güveç, yoğurt, tandır, ev ekmeği ve reçel gibi pek çok lezzet başarılı bir şekilde pişirilebilmektedir.

Normal düdüklüden farklı olarak basınçla pişirme işlevi oldukça güvenlidir. Patlama gibi herhangi bir riske sahip değildir. Isıya dayanıklı kapağı sayesinde yanık gibi mutfak kazalarının önüne geçebilmektedir. Ayrıca fazla yer kaplamadığı için hemen her mutfağa kolayca yerleştirilebilir.

Çoklu pişirici
Çok amaçlı pişirici

Minuses

Çok amaçlı pişiricide yapılmış sebze veya ızgara, fırında kavrulmuş sebzelerin  veya  ızgara tavuğun lezzetini maalesef veremeyebilir. Izgara veya kavurma işleminde lezzet açısından çok da başarılı olmayan ÇAP, daha çok buğulama, buharda pişirme ve kaynatma işlemlerinde iddialı görünüyor.

Conclusion

Çok amaçlı pişiricilerin kurtarıcı bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir dizi yemeği tek bir kapta, normal tencerelere göre çok daha kısa sürede pratik olarak hazırlayabilen ÇAP, bence her mutfağa girmeli! Eğer yakın zamanda annenize, eşinize veya herhangi bir yakınınıza hediye almayı düşünüyorsanız çok amaçlı pişiriciyi tercih edebilirsiniz. Karşınızdaki kişinin çok sevineceğinde eminim!

Mutfak ve mutfak aletleriyle ilgili olan bu içeriklerimiz de ilginizi çekecektir:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top