Doğayı Korumak İçin Karbon Ayak İzimizi Azaltabiliriz

Son günlerde sık sık karşımıza çıkan ve bizi her geçen gün daha fazla etkisi altına alan küresel ısınma tüm dünyayı tehdit ediyor. Doğayı korumak için geliştirilen çevre dostu yöntemler her ne kadar bu konuda etkili olsa da insanoğlu olarak biraz daha farkındalık sahibi olmaya çalışmalı, karbon ayak izimizi azaltmak için çaba göstermeye başlamalıyız.

Doğayı korumanın yolu karbon ayak izinden geçiyor.
Gezegenimize Zarar Vermeyelim

Peki Nedir Bu Karbon Ayak İzi?

Karbon ayak izi karbondioksit cinsinden ölçülen ve üretilen sera gazı miktarına göre insanların yaptığı her şeyin doğaya verdiği zararı ifade eden bir terimdir. Bu zarar iki şekilde oluşur: dolaylı ya da direkt.

Eğer bu zarar direkt yani birincilse içerisine evsel enerji tüketimi ile ulaşım gibi fosil yakıtlar yandığında karbondioksit salınımının ortaya çıkmasına neden olan faktörler dahildir.

İkincil zarara dahil olan faktörler ise kullandığımız ürünlerin üretimi, kullanımı ve kullanım sonrasında atıldıklarında ortaya çıkan karbondioksit salınımı içine alır.

Karbon ayak izi küresel ısınmanın temel nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Sera etkisine neden olan ve fosil yakıtların kullanımı ile atmosfere giden karbondioksit gazları atmosferdeki metan oranını yükselterek dünya yüzeyindeki sıcaklığı artırır. Bunun ardından son yıllarda şahit olduğumuz üzere çok daha fazla orman yangını çıkmaya başlıyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

İklim krizinin ortadan kaldırılması için farkındalık kazanmaz ve bu ayak izlerimizi azaltmazsak önümüzdeki dönemde çok daha fazla ağaç yok olacak, kutuplardaki buzlar hızla eriyecek, gezegenimizin döngüsü bozulacak.

Ben de bugünkü yazımda bireysel olarak uygulayabileceğimiz pratik yöntemlerle bu durumun nasıl önüne geçebileceğimizi anlatmak istedim. Karbon ayak izimizi azaltacak tavsiyelerden size uygun olanlarını seçerek küçük adımlarla işe başlayabilirsiniz.

Doğa Dostu Öneriler ve Pratik İpuçları

Ulaşım

Ayak izimizi azaltacak ve çevreye katkı sağlamamıza yardımcı olacak ilk öneri ulaşım konusunda olacak. Ulaşımla ilgili tercihlerimizi değiştirerek bireysel olarak önemli bir adım atabiliriz.

Gündelik hayatımızda karbon salınımını çok daha fazla arttırdığımız ve fosil yakıt tüketimi ile dünyaya zarar verdiğimiz en önemli alanlardan birinin ulaşım olduğunu aklımızdan çıkartmayalım. Bu konuda uygulayabileceğimiz yöntemlere göz attığımızda öncelikle araba kullanımını azaltmamız gerektiği karşımıza çıkıyor.

Kendi aracımızla trafiğe çıkmak yerine yakın bir yere giderken yürümeyi seçebilir, uzak mesafeler için bisiklete binebilir ya da toplu taşıma kullanabiliriz. Böylece hem yürüyüş yaparak ya da bisiklete binerek hareket etmiş oluruz hem de ayak izimizi azaltırız.

Günümüzde modern şehirlerde yaşayan kişilerin toplu ulaşıma erişim konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadığını da göz önünde bulundurunca bu seçeneğin ne kadar pratik olduğunu anlayacaksınız. Otobüse binebilir, metro ya da banliyö trenlerini kullanarak keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Ancak bütün bunları yapma imkanınız yoksa ve yine de kendi aracınızla yola çıkacaksanız mümkün mertebe aynı araçta birden çok kişiyle seyahat etmelisiniz. Mesela çevrenizde sizin gideceğiniz yere ulaşması gereken birileri varsa onları da yanınıza alın. Böylece enerji tüketim oranı minimuma inmiş olur.

Uçak yolculuklarınızı azaltarak da ayak izinizi azaltabilirsiniz. Çünkü uçaklar gittikleri uzun yolda oldukça fazla yakıt harcamaktadırlar. Bu ulaşım biçimi giderek yaygınlaşsa da aslında çevreyi tehdit eden en önemli unsurların başında geliyor. İklim krizinin baş göstermesi ile birlikte pek çok ülkenin uçak sefer sayısını azalttığını ve diğer ulaşım yöntemlerini desteklediğini de hatırlatmakta yarar var.

Enerji Kullanımı

Ulaşım konusunda büyük bir adım attıktan sonra daha küçük pratik yöntemleri de hayatınıza dahil etmeye başlayabilirsiniz. Böylece karbondioksit salınımınızı azaltmış olursunuz. Bunun için öncelikle elektrik, ısıtma ve soğutma gibi şeyler için harcanan yakıtlardan yayılan sera gazlarını engellemelisiniz.

İlk adım olarak evinizde kullanmadığınız cihazları her zaman kapalı tutarak işe başlayın. Ayrıca elektrik kullanımınızı azaltacak düzenlemeler de yapabilir ve tasarruflu ampuller kullanmayı düşünebilirsiniz.

Günümüzde insanların evinde ne kadar çok elektronik eşyası olduğunu düşününce bu sayının azaltılması da oldukça etkili bir ayak izi azaltma yöntemi olacaktır diyebiliriz. İhtiyacınız olmayan elektronik ürünleri ihtiyacı olan kişilere verebilirsiniz.

unnamed 1 4 doğa 3 | Shuayip.com
Atıklarımızı Geri Dönüştürelim

Tüketim

Bütün bu yöntemleri uyguladıktan sonra genel olarak tüm hayatınıza yayılması gereken bir konuya geçiyoruz. Tüketim miktarınızı her alanda azaltmanız gerekiyor. Mesela beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve daha az hayvansal gıda tüketebilirsiniz.

Yerli gıdaları tercih edebilir, geri dönüştürülemeyecek hiç bir şeyi satın almayabilirsiniz. Atıklarınızın sürdürülebilir yaşam hareketine uygun olmasına da dikkat etmeli ve yeşil alanlara zarar verecek hiç bir şeyi tüketmemelisiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top