Ev Dekorasyon Önerileri

Evlerimiz bizim kendimizi en rahat hissettiğimiz ve mutlu olduğumuz yerler. Bu yüzde evde huzurlu olmak için dekorasyon konusunda da titizleniyor ve uzun uzun acaba ne yapsam daha güzel olur diye düşünüyoruz.

Mobilyadan küçük süs eşyalarına kadar bütün her şeyini ayrı ayrı seçtiğiniz evinizin enerjisini değiştirmek ya da atmosferine ayrı bir hava katmak istiyorsanız sizin için hazırladığım pratik önerilere göz atabilir, kendinize uygun alternatiflerden birini seçerek uygulayabilirsiniz.

Ev dekorasyon önerileri ile ortamınızı değiştirin
İpuçları

Sıcak Bir Ev İçin Öneriler

Zemin Seçimi

Ortamınızın dekorasyonu çok daha sıcak olsun, bu atmosfere giren herkes kendini dingin ve rahat hissetsin istiyorsanız öncelikle atmanız gereken ilk adımın yerlerle ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Odalarınızın yerlerini parke ile kaplayarak işe başlayabilirsiniz. Belki de bu malzemenin daha pahalı olduğunu düşünüyor ya da böyle işle uğraşmak istemiyorsunuz ama uzun vadeli baktığınızda bu fikir hiç de kötü gelmeyebilir.

Masraftan kaçınıp odaların yerini seramik ya da mermerle döşerseniz hem eve soğuk bir hava katmış olursunuz hem de kışın ayaklarınız üşür. Bu yüzden madem böyle bir karar aldınız o zaman uzunca bir süre yeniden bu tür işlere kalkışmayacağınızı hesaba katarak yerleri parke ile döşeyebilirsiniz.

Ayrıca ne yaparsanız yapın zemini ısınmayan bir yerde yaşarsanız oraya sıcak bir hava katmanız zaten mümkün olmayacaktır. Bu nedenle yerleri parke ile döşeyerek bu sorunu bir kenara bırakabilirsiniz.

Apartman dairelerinde ara katlarda yaşadığınız için yerleri ısıtma konusunda sorun yaşamıyor olsanız bile atmosferi değiştirmek adına böyle adımlar atılabilir. Giriş kat ya da müstakil dairelerde yaşayanların ise zaten bütçesini genişletip böyle bir karar alması onlar için oldukça mantıklı olacaktır.

Duvar Rengi

Zeminle ilgili aldığımız kararın ardından tabi ki duvarlarla ilgili ne yapacağımızı düşünmemiz gerekiyor. Ortamın daha sıcak bir atmosferi olması için yapabileceğiniz en iyi şey duvarların beyaz ya da açık renk olması.

Eğer bütün odalarınızın duvar rengini açık yapmak istemiyorsanız bile mutlaka en azından salon gibi büyük odaların duvarları için böyle bir seçeneği düşünmelisiniz. Açık renk duvarlar odaların ne kadar geniş olduğu fark etmeksizin ortamın çok daha ferah ve huzurlu olmasını sağlayacaktır.

Dışarıda hissettiğimiz stres ve sıkışmışlık duygularının ardından evimize geldiğimizde rahatlamak isteriz. Bunun en iyi yolu da duvarların açık renk olmasından geçiyor. Artık böyle bir trend kalmadığını düşünüyor olabilirsiniz ama Pinterest üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma ile bile durumun hiç de öyle olmadığını göreceksiniz.

Açık duvarlar konusuna çok olumsuz bakıyorsanız bir alternatif olarak belki de odanın bir kısmını canlı bir renge boyatarak zıtlık yaratmayı düşünebilirsiniz.

ev dekorasyonu 2 ev 2 | Shuayip.com
Doğru Seçimler Yapın

Eşyalar

Zeminleri ve duvarları hallettiğimiz göre iç mekan tasarımına geçebiliriz. Her ne kadar rengarenk mobilyalar ve eşyalar daha dikkat çekici olsa da özellikle de büyük boyutlu şeyler için açık renk tercih etmeniz ortamı çok daha ferah gösterecektir.

Koltuk, halı, kilim, dolap, yastık, tablo gibi dekoratif bütün aksesuarları canlı renklerden seçebilirsiniz. Ancak temel eşyalar konusunda mutlaka seçiminizi açık renklerden yana kullanmalısınız. Bu sayede ortamın atmosferi çok daha rahatlatıcı olacaktır, bunda emin olabilirsiniz.

Kısacası odalarınızdaki büyük eşyalar açık renk ve küçük eşyalar da iç dünyanızı yansıtacak sevdiğiniz renklerden olmalı. Eğer dingin hissetmeye kararlıysanız televizyon ünitesi, kitaplıklar, ahşap eşyalar gibi büyük her şeyde açık tonlar kurtarıcınız olacaktır.

Bitki Alın

Ortamın geneli ile ilgili bir fikir sahibi olduğunuza göre artık küçük detaylara geçebiliriz. Bu küçük detayların en başında bitkiler geliyor. Bitkilerin sıcak bir atmosferin olmazsa olmazı olduğunu aklınızda bulundurun.

Kaktüs, sukulent, menekşe ,orkide gibi bitkilerden en çok sevdiklerinizi tercih edebilir istediğiniz bir yere yerleştirebilirsiniz. Ayrıca canlı çiçek bakımı size zor geliyorsa kurutulmuş bitkiler de ortamın sıcak ve ferah olması için işinize yarayabilir.

Odalarınız karanlık olsa da ortamın çiçek bakmaya uygun olmadığını düşünmeyin çünkü her ortama uygun farklı bitkiler vardır. Bitkilerin saksılarını ve yerleştirilecekleri mobilyaları da işin içine dahil ederseniz bu konunun ne kadar detaylı olduğunu daha iyi göreceksiniz.

ev dekorasyonu 4 ev 3 | Shuayip.com
Zevkinize Uygun Bitkiler Bulun

Küçük Dostlar Edinin

Eğer sizin ya da sevdikleriniz hayvanlara karşı bir alerjisi yoksa, bütçeniz böyle bir şey için yeterliyse ortamın daha sıcak bir atmosfere sahip olması için atabileceğiniz en iyi adım bir Pet sahiplenmek olacaktır.

Cat or dog sahiplenmeyi tercih edebilir, onların eşyalarını da tek tek seçip uygun yerlere koyabilirsiniz. Sizinle birlikte yaşayan bir canlı olduğunda her şeyin gözünüze çok daha güzel göründüğüne şahit olacağınıza eminim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top