Ev Yapımı Kedi Maması Tarifleri: 4 Pratik Öneri

Evcil hayvan sahipleri her zaman mama seçimi konusunda titiz davranırlar. Kedi ya da köpeklerinin daha sağlıklı bir hayat sürmesi için büyük önem taşıyan mamaların içerikleri de bu bakımdan detaylı şekilde incelenmelidir. Eğer siz de kedinize Proplan ya da Royal Canin gibi piyasada çok satılan mamalardan vermek istemiyorsanız ev yapımı mama hazırlamayı düşünebilirsiniz. Bugünkü yazımda sizin için pratik tarifler vereceğim.

Ev yapımı kedi maması tarifleri
Practical Recipes

Neden Ev Yapımı Kedi Maması?

Ev yapımı kedi maması tariflerine geçmeden önce neden böyle bir tercih yapmanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle mama seçiminin çok detay gerektiren bir iş olduğu ile başlayabiliriz. Kedinizin sağlıklı olması için mama bulmaya çalışırken hem kendiniz yorulabilirsiniz hem de evcil hayvanınız yıpranabilir.

Eğer siz de daha önce bu tür deneyimler yaşadıysanız ne demek istediğimiz çok iyi anlayacaksınız. Naif ve sevimli görünen kediler bizim hayatımızın da bir parçası haline geldiğinde artık onların daha iyi olması için elimizden gelen her şeyi yapmaya başlarız.

Kediler çok hassas bir sindirim sistemine ve mideye sahiptir. Yaratılışları bakımından alerjik ve nazik bir bünyeye sahip bu hayvanların kendilerine uygun gıdalarla beslenmesi gerekir. aksi takdirde ciddi anlamda mide rahatsızlıkları yaşayabilirler.

Ayrıca kedilerin yanlış beslenmesi tüylerinin çok daha fazla dökülmesine de neden olabilir. Bu nedenle kedi maması seçimi yaparken Proplan ya da Royal Canin gibi çok satan mamaları tercih edecek olsanız bile mutlaka içerikleri konusunda detaycı davranmalısınız.

Hazır mamalar size göre değilse ve içeriğini bildiğiniz sağlıklı tarifler yapmak istiyorsanız o zaman da kedinizin damak tadını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kediler kendi damak tadına ve alışkanlıklarına oldukça düşkün hayvanlardır. Bu nedenle onlara zorla bir şey yaptıramazsınız.

Evde mama hazırlayacaksanız kullanacağınız malzemelerden yapım aşamasına kadar dikkat etmeniz gereken bazı kriterler olduğunu bilmelisiniz. Sizin için bu işi kolaylaştırmak için paylaşacağım tarifleri deneyerek kedinize en uygun olanı bulabilirsiniz.

dogum gunu kutlayan kedi 14 ev yapımı 1 | Shuayip.com
Practical Recipes

Etli ve Ispanaklı Mama

Malzemeler

1 kase pirinç

250 gram ıspanak

500 gram kıyma

Preparation

Bu mamayı yapmak için kıymayı hafifçe pişirmeniz gerekiyor. Pişirme işlemini tamamladıktan sonra buharda pişmiş ıspanakla karıştıracaksınız. Ispanağın fazla pişmediğinden emin olmalısınız yoksa içindeki besin değerleri kaybolacaktır.

Ispanak ve kıymanın üzerine pirinci de ekleyin, bütün bunları bir kaba alın ve blender ile güzelce karıştırın. Sonrasında buzdolabında soğuması için bekleyip kedinize verebilirsiniz. Bu mamanın hazırlanışı kolay olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Aynı zamanda besin değeri olarak da oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Ton Balıklı ve Ciğerli Mama

Malzemeler

100 gram ciğer

1 konserve ton balığı

Yarım kase pirinç

Preparation

Daha çok et seven kediler için uygun olan bu mamayı hazırlamak için öncelikle ciğeri haşlayıp macun kıvamına getirmeniz gerekiyor. Ardından üzerine haşladığınız pirinci ekleyeceksiniz. Ton balığını eklemeden önce mutlaka yağını süzdüğünüzden emin olun.

Karışım için gerekli olan tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra şekiller yapıp buzdolabında soğutabilirsiniz. Bu mama kediniz için oldukça besleyici olacak. Ayrıca balık seven kedilerin de çok beğeneceğinden eminim.

Sardalye Balıklı Mama

Malzemeler

1 kutu sardalye balığı

Yarım bal kabağı

1 kase yulaf

Preparation

Balık sever kedilerin bir numarası olan bu mamayı yapmak için tencereye koyduğumuz yulafların üzerine bir bardak su koyuyoruz. Bu suyun içme suyu olduğundan emin olun ve yulaflar macun kıvamına gelene kadar pişirin.

Sonra kabuklarını soyduğunuz balkabağını başka bir tencerede haşlayın. Onları da ezip macun haline getirin. Balığın yağını süzdükten sonra hepsini bir araya getirip buzdolabında soğutun.

Tavuklu ve Havuçlu Mama

Malzemeler

Havuç

Tavuk

Bira Mayası ya da Yulaf

Preparation

Balık ya da et tercih etmeyen kedilere uygun olacak bu mamayı yapmak için tavuğu iyice pişirmelisiniz yoksa kedinizin sağlığı açısından sakıncalı olabilir. Ayrıca bu mamanın yaz sıcaklarında verilmesini tavsiye etmiyorum çünkü tavuklu ürünler sıcakta kedilere alerji yapabiliyor.

Tavuğu yeterince haşladıktan sonra havuçları da pişiriyoruz. Hepsini ezip güzelce karıştırıyoruz. Eğer bira mayası bulabilirseniz üzerine bunu ekleyin ama bulamazsanız sadece yulaf lapası yapmanız da yeterli olacaktır. Maya yerine yulaf kullanabilirsiniz.

Malzemeleri karıştırdıktan sonra buzdolabında bekletip kedinizde verebilirsiniz. Bu mamayı serin dönemlerde alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

You May Be Interested In:

Reflex Cat Litter Review

Kedi Kumu Karşılaştırması: Sanicat – Ever Clean – Pisipisi

Kristal Kumlar Kediler için Zararlı mı?

En İyi 6 Yaş Mama – Kedi Sahiplerine Öneriler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top