Cleaning Tips for Pet Owners

Evinde evcil hayvanı olanlar genellikle temizlik konusunda sık sık sorun yaşıyorlar. Özellikle kedi köpek gibi tüylü hayvan sahipleri evin hiç büyümeyen bireylerinin yarattığı zorluklarla mücadele etmek durumunda kalıyor.

Ailemizin tatlı ama bir o kadar da yaramaz üyeleri bizi bir yandan çok mutlu ediyor diğer yandan da neden oldukları problemler nedeniyle zorlayabiliyor.

Evimizi bu küçük dostlarımızla paylaştığımız için genelde temizlik rutinimizi de değiştirmemiz gerekiyor. Ama edineceğimiz küçük alışkanlıklarla işimizi kolaylaştırmamız mümkün. Ben de bu yüzden bugünkü yazımda sizin için yararlı olabilecek bazı pratik ipuçları paylaşmak istedim.

Evcil hayvanı olanlara temizlik önerileri
Practical Suggestions

Evcil Hayvanlarla Yaşarken Nasıl Bir Rutin Oluşturabiliriz?

Bu konuda yaşadığımız sorunları en aza indirmek istiyorsak mutlaka kendimize bir rutin oluşturmak durumundayız. Bu rutinin içine tüy temizliği, kötü kokuların önlenmesi, tırnakların kesilmesi ve lekelerin çıkartılması gibi maddeler dahil.

Şimdi sizin için madde madde hangi konularda ne gibi yöntemler uygulamanız gerektiğini inceleyeceğiz.

Tüyler

Evcil hayvanlarla yaşarken temizlik konusunda bizi en çok etkileyecek maddenin tüyler olduğunu hepimiz kolayca tahmin edebiliriz. Bu konuda bir şeyler yapmazsak onların doğaları gereği dökülen tüyleri yaşadığımız ortamın her yerine yayılır. Küçük dostlarımız da sürekli hareket halinde olduğu için bu tüyler dolapların içine kadar girebilir.

Bu durumda da özellikle köpeklerin ve uzun tüylü kedilerin tüylerinin tıraş edilmesi gerekir. Bu tıraş işlemini veterinerinize de danışarak yaz aylarında yapmayı tercih edebilirsiniz. Kedi ya da köpeğinizin ırk özelliklerine göre istisnai durumlar da olabileceğini aklınızda bulundurun. Bu nedenle onları tıraş ettirmeden önce mutlaka veterinerinizle konuşmalısınız.

Ayrıca tıraş ettirilmesi mümkün olmayan ırkların tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Bu işlemin ne tür bir fırça ile yapılacağını öğrenmek için yine veterinerinize danışabilir, internetten araştırma yaparak konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Son olarak da yine tüylerinin kesilmesi mümkün olmayan köpeklerin iki ya da üç haftada bir kendisine uygun bir şampuanla yıkanması gerekmektedir. Bununla ilgili bilgi edinmek için ilgili writings göz atabilirsiniz. Kedilerin yıkanması gibi bir durum söz konusu değildir ancak çok kirlendiklerini düşünürseniz yine onları zorlamadan nemli bezle silebilirsiniz.

Evde Kedi Ve Kopek Besleyenler Icin Temi 2e88 evcil hayvan 2 | Shuayip.com
Be Careful

Tırnaklar

Kedi ve köpeklerin düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi gerekir. Özellikle de kedilerin tırnakları uzadığında tırnaklarını sivriltme istekleri doğrultusunda eşyalarınıza zarar vermeleri mümkündür. Bunun için de en azından ayda bir kere kedi ve köpeklerinizi veterinerinize götürüp tırnaklarını kestirmeniz gerekir.

Tırnak kesim işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız mutlaka bu konuda fikir sahibi olmalısınız. Ayrıca evcil dostunuz bunu istemiyorsa onu zorlamayın.

Kum ve Mama

Küçük dostlarımızın evin kötü kokmasına neden olan en önemli etkenler kum ve mamadır. Kedilerin kumlarını kaliteli bir markadan seçmeli ve kumun en çok ayda bir kez tamamen değiştirilmesi gerektiğini de aklınızdan çıkartmamalısınız.

Köpeklerde ise durum biraz daha komplike olabiliyor çünkü onların tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkması gerekiyor. Dışarı çıkartıp ihtiyaçlarını giderdikten sonra mutlaka içeri girerken patilerini yıkamalısınız.

Mama konusuna geçtiğimizde hem kedi hem de köpeklerin mamalarının ağır kokması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bununla ilgili alınabilecek en iyi önlem mama seçiminde dikkatli olmak ve mamaların mümkünse balkon gibi bir yerde saklanması. Beslenme tercihleri ile ilgili şüpheleriniz varsa yine konuyu veterinerinize danışabilirsiniz.

Süpürge

Eğer evinizde yaşayan küçük bir hayvan dostunuz varsa mutlaka bütçeniz dahilinde güçlü bir süpürge almalısınız. Çünkü sonuçta doğaları gereği dökülen tüylerinin tamamen önüne geçemezsiniz. İnsanların mevsim geçişlerinde saçlarının dökülmesi gibi onların da tüyleri dökülebilir. Bu durumda yapacağınız en iyi şey ise iyi bir süpürge ile ortamınızdaki tüyleri almak olacaktır.

vacuum cleaner for pet evcil hayvan 3 | Shuayip.com
Küçük Dostunuza Göre Seçim Yapın

Cleaning Products

Bütün bu yöntemlere uygun hareket etseniz bile yine de birlikte yaşadığınız ortamı düzenli olarak temizlemeniz gerekecek. Bu süreçte eğer onlara uygun ürünler kullanmazsanız daha fazla tüyleri dökülebilir ya da alerji olabilirler. Bu nedenle mutlaka bu tür ürünleri alırken ürünlerin onlara zarar verip vermeyeceğini iyice araştırmalısınız.

Dekorasyon

Son olarak da küçük hayvan dostlarımızla yaşarken hem bizim hem de onların hayatını kolaylaştıracak bazı dekorasyon değişiklikleri yapmayı düşünebiliriz.

Mesela onlara da uygun temizliği kolay mobilyalar, koltuklar ve halılar seçersek işimiz kolaylaşacaktır. Yanlış malzemelerden yapılmış ürünler alırsanız bunların çok kısa bir süre bile dayanmayacağından emin olabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top