Evde Beslenebilecek Kuşlar: En Zeki 5 Kuş!

Evde Beslenebilecek Kuşlar: Hayvanların zeka yapısı yıllardır bilimsel olarak araştırılan bir şeydir ve en zeki hayvanlar listesinde kuşlar genellikle en başta yer alır. Bununla birlikte kuşlar zeka açısından kendi içlerinde de ayrışmaktadır. Evcil hayvan olarak beslenebilen papağan türleri de dahil olmak üzere bazı kuşların diğerlerinden daha zeki oldukları görülmüştür. Peki, en zeki kuşlar hangileridir? Evde beslenebilecek kuşlar arasında en zeki olanlarını sizler için listeledik! Okumaya devam edin…

Evde Beslenebilecek Kuşlar

1. Afrika Gri Papağan (Jako)

Jako - shuayip.com
Jako – shuayip.com

Afrika Gri papağanları, diğer adıyla Jako, üzerinde en çok araştırma yapılan evcil kuş türlerinden biridir. Yapılan araştırmalarda sergilediği hareketlerle çok yüksek bir zeka seviyesine sahip olduğu anlaşılmıştır. En ünlü Afrika Grilerinden birinin adı Alex’tir, ancak 2007’de 31 yaşında genç yaşta vefat etmiştir. 

Alex, o zamanlar bir doktora öğrencisi olan ve tüm hayatı boyunca ona bakıp, aynı zamanda inceleyen Dr. Pepperberg tarafından bir evcil hayvan dükkanından (petshop) satın alınmıştır. Alex’e kadar kuş zekası üzerine yapılan araştırmaların çoğu güvercinler kullanılarak yapılmış ve tahmin edileceği üzere hayal kırıklığı yaratmıştır.

Dolayısıyla güvercinler üzerinde yapılan araştırmalar bekleneni verememiştir. Ancak Alex, insanların bir kuşun neler öğrenebileceği konusundaki düşüncelerini değiştirmiştir. Alex, yaşadığı süre boyunca, 100’den fazla İngilizce kelime öğrenmiştir. Ve hatta öldüğünde, beş yaşındaki bir çocuğun zeka seviyesine sahip olduğu söylenir.

Alex’in zekası üzerinde yapılan çalışmaların eleştirmenleri, onun basitçe edimsel koşullanmanın bir ürünü olabileceğini ve gerçek bir anlayış olmadığını savunmaktadırlar. Ancak bu bilimsel bir sav olsa bile, Alex’in yetenekleri, çoğu evcil kuşun başarabildiği her şeyi geride bırakmaktadır. Alex sayesinde, Jako türü tüm dünyada ünlenmiş ve oldukça akıllı kuşlar oldukları, sürekli zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duydukları anlaşılmıştır.

2. Amerikan Papağanı (Macaws)

Amerikan Papağanı - shuayip.com
Amerikan Papağanı – shuayip.com

Afrika Grisi (Jako) gibi akıllı kuş türlerinden biri olarak kabul edilen Amerikan Papağanı (Macaws), gezegendeki en uzun papağandır. Sümbül Amerika papağanı da dahil olmak üzere birkaç farklı Macaws türü vardır. Bu türler de dahil olmak üzere tüm papağan türlerinin benzer zeka seviyelerine sahip oldukları düşünülmektedir.

Amerika papağanlarının zeka seviyesi, birtakım çalışmalarla bilimsel açıdan araştırılmış ve zeka, yürümeye yeni başlayan bir bebekle karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda Macaws türünün, problem çözebildiği, alet kullanabildiği ve diğer kuşlarla yüksek düzeyde iletişim kurup, sesleri ve hatta yüz kızarması gibi fiziksel değişiklikleri anlayabildiği ortaya çıkmıştır.

Kanada’da 2018 yılında yayınlanan bir araştırma, 98 farklı kuş beyni analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, diğer kuşların beyin yapısına göre papağan beyninin belirli bir bölümünün boyutunda kesin bir fark olduğunu görülmüştür. Beynin korteks ile beyincik arasındaki iletişimden sorumlu bu bölümünün, oldukça zeki hayvanlardan biri olan Primatın (maymun türü) beynine benzediği anlaşılmıştır.

Bu bölüme Spiriform çekirdek adı verilmektedir. Spiriform çekirdeğin boyutu, papağanlarda tavukların iki ila beş katı daha büyüktür. Beynin bu bölümünün gelişmiş davranışların planlanması ve yürütülmesinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.

3. Kakadugiller (Kakadu Papağanı)

Kakadu Papağanı - shuayip.com
Kakadu Papağanı – shuayip.com

Bir papağan türü olan Kakadu, müzik aletleri çalarken görülen ilk kuş türüdür. Avustralya’da, Palmiye kakadularının dalları ve tohum kabuklarını kullanarak çeşitli ritimler sergiledikleri gözlemlenmiştir. Diğer Kakadu türleri de müzik esnasında ritim tutup sallanmış ve bir ritim anlayışına sahip olduklarını göstermişlerdir.

2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, küçük bir Kakadu türü olan Goffin Kakaduları incelenmiş ve söz konusu kuşların nesne sürekliliğini anlayabildikleri ortaya çıkmıştır. Nesne sürekliliği, basitçe birisinin, bir nesne görünür olmadığı için hala orada olduğunu anlayabilmesi fikridir. Yani bir nesne görünmese bile varlığının devam ettiğinin farkına varmaktır.

Gözden uzak olan bir cepte somun örneği, kuşlarda nesne kalıcılığı veya sürekliliğini tanımlamak adına çalışmalarda sıklıkla kullanılır. Çalışmada, ayrıca vahşi Goffin kakadunun, Primatlar ve bebeklerle karşılaştırılabilir uzamsal akıl yürütme yeteneklerine sahip olduğunu göstermiştir. Ki bebeklerde, bir nesne kalıcılığını çözmek genellikle 18 ila 24 aylık olana kadar gerçekleşmez.

4. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu - shuayip.com
Muhabbet Kuşu – shuayip.com

Muhabbet kuşları, papağan ailesinin en küçük üyelerinden biridir. Tabii, küçük olması, muhabbet kuşunun zeki olmadığı anlamına gelmez. Muhabbet kuşları, insan dilini anladığını gösteren ilk türlerden biridir. Fakat Muhabbet kuşu, zeka olarak yalnızca yedi aylık bir bebekle aynı seviyededir. 

Bilimsel bir çalışmada, muhabbet kuşlarının, soyut bir kalıp seçme yeteneğini gösteren, anlamsız kelimelerden oluşan belirli bir kalıbı tanıyabildikleri tespit edilmiştir. Bu oldukça önemlidir, çünkü bu çalışmadan önce yalnızca; insanların, sıçanların, maymunların ve diğer zeki hayvan türlerinin bunu yapabildikleri bilinmekteydi.

5. Yeşil Yanaklı Perkit (Conure veya Konur Papağanı)

Konur Papağanı - shuayip.com
Konur Papağanı – shuayip.com

Conure, Yeşil yanaklı perkit ve Konur papağanı gibi çeşitli isimlerle anılan bir papağan türüdür. Bu listedeki diğer kuş türleri gibi, birçok farklı türde koniler vardır. Oldukça akıllı kuşlar olan Konur papağanlarını meşgul etmek için çok fazla zihinsel uyarım ve zenginleştirme gerekir. Bir Konur papağanı için çok sayıda egzersiz, oyuncak ve sosyal aktivite şarttır. Yeşil yanaklı perkit, Jenday veya Sun Conure olsun, tüm Konur papağanları, size ne kadar akıllı olduklarını göstereceklerdir.

Conclusion

Evde beslenebilecek kuşların en zekileri genel anlamda papağanlardan oluşuyor. Dolayısıyla papağanların en zeki hayvan türlerinden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Sizler de bu konudaki düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

You may be interested in: 5 Interesting Facts About Budgerigars!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top