How to Make Plant Food at Home? The 6 Most Effective Recipes

Pek çok kişi evde çiçek ya da bitki yetiştirmeyi seviyor. Hepsinin kendine göre renkleri ve kokuları olan bu süs bitkisi çeşitlerinin bakımı zamanla bir tür hobiye de dönüşebiliyor. Siz de evinizdeki bitkilere gözünüz gibi bakıyor ama bazı anlarda onların canlı ve sağlıklı görünmelerini sağlayamıyorsanız belki de halk arasında çiçek coşturan olarak geçen besinlerden yapmanız gerekiyor olabilir. Bugün sizin için en etkili beş tarifi derledim. Gerekli malzemelere ve uygulama adımlarının detaylarına hemen göz atabilirsiniz.

Neden Ev Yapımı Bitki Besini Kullanmalıyız?

Dışarıda hazır olarak satılan gübrelerden almak size daha kolay gelebilir. Bir yapı markete gidip hızlıca işinizi halletmek istiyor olabilirsiniz ama içerisinde kimyasal maddeler de bulunan bu ürünler düşündüğünüz kadar sağlıklı değil.

Bu tür ürünlere fazladan para vermek yerine kendiniz içeriğini bildiğiniz ve güvendiğiniz gübreler yapabilirsiniz. Bu etkili tarifleri denediğinizde çiçeklerinizin kısa süre içinde açtığınız, canlandığını ve büyüdüğünü göreceksiniz.

Evde bitki besini yapabilirsiniz
Doğal Gübre Yapımı

Tarifler

Haşlanmış Yumurta Suyu

Bu tarif hem çok basit hem de etkili. Sadece haşlanmış yumurtanın suyuna ihtiyacınız olacak. Sık yumurta tüketen biriyseniz bu çiçek coşturan formülü tam size göre.

Bu formülün hangi bitkiler için uygun olduğundan bahsedecek olursak en iyi beslediği çiçeğin sardunya olduğunu söylemek mümkün.

Düzenli olarak verdiğinizde farkı kısa sürede alacaksınız. Yumurta suyu ile beslenen sardunya daha çok açar, canlı ve sağlıklı görünmeye başlar.

Sardunya dışında menekşe için de tercih edilebilir. Yumurtayı haşladıktan sonra suyunu alıp soğutmanız bu formülü elde etmek için yeterli olacaktır.

Yumurta Kabuğu

Yine diğer formülümüz için de yumurtaya ihtiyacımız var. Bu sefer de haşladığımız yumurtanın kabuklarını kullanmamız gerekiyor.

Doğal ve pratik tariflerden biri olan bu besin için kabukları küçük parçalar haline getirmeniz ve ezmeniz gerekiyor. Bunun ardından saksıdaki toprakla karıştıracaksınız.

Bunu yaptıktan sonra üzerine haşlanmış yumurtanın suyunu dökerseniz daha fazla etki görebilirsiniz. Bu kabuklar çiçeğin kısa sürede canlanmasını, böceklendiyse bunlardan kurtulmasını sağlar.

Evde yetiştirilen yenilebilir sebze ve meyvelerde ya da çiçeğinizde kullanabilirsiniz.

bitki 1 | Shuayip.com
Yumurta Kabuklarını Değerlendirin

Haşlanmış Sebze Suyu

Bu tarifimiz aslında hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü sebzeler bizim için ne kadar faydalıysa bitkilerimiz için de aynı şekilde yararlı. Bu açıdan haşladığımız sebzelerin suyunu artık dökmemeye başlamamız gerekiyor.

Sebze suyunda bulunan vitamin ve mineraller hem evde yetiştirdiğiniz yenilebilir yeşillikler hem de süs çiçeği çeşitlerinde kullanılabiliyor. Bu sayede çiçeğiniz daha hızlı büyüyecektir.

Meyve ve Sebze Kabukları

Haşlanmış sebze suyunun dışında gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir diğer formül için kabuklara ihtiyacınız olacak. Yediğiniz tüm meyve ve sebzelerin kabuklarını kullanabilirsiniz.

Sadece bu kabukları bir kapta biriktirmeniz ve üzerine kaynar su ilave etmeniz gerekiyor. Bu noktada yaptığınız işlemi hızlı şekilde tamamlamanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Meyve ile sebze kabuklarının 24 saat içinde kaynar su ile birleştirilmesi çok önemli.

Kabuklar suyun içinde en az 12 ve en fazla 24 saat bekleyecek. Sonra bu kabukları sudan çıkartacaksınız. Elde ettiğiniz suyu çiçeğinizi sularken kullanabilirsiniz. Bu sayede çiçeğiniz sağlığınıza kavuşacak.

muz kabugu 16 9 1599643130 880x495 1 bitki 2 | Shuayip.com
Meyve Kabukları İşinize Yarayabilir

Kuru Maya

Pek fazla bilinmeyen ama oldukça etkili yöntemlerden biri de maya kullanmaktır. Kuru maya evde kolay bulunan ve fiyat olarak da ucuz bir malzeme olduğundan bu iş için çok uygun olduğunu söylemek mümkün.

Hamur işlerinde kullanılan kuru mayayı alıp 3 litre suya bir yemek kaşığı gelecek şekilde eklemeniz gerekiyor. Bu formülü hazırladıktan sonra güzelce karıştırıp mayanın çözülmesini sağlamalısınız.

Elde ettiğiniz bu tarif sulama suyu olarak kullanılacak. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise bu suyun yapraklara değmemesi ile ilgili. Suyu doğrudan toprağa dökmeye özen gösterin. Bunu 15 günde bir tekrar edin.

Muz Kabuğu, Fasulye ve Balık

Kulağa oldukça tuhaf gelse de bu yiyecekler karıştırıldığında mükemmel bir gübre elde ediyoruz. Bunun için 30 adet fasulyeye ihtiyacımız var. Bunları bir adet muzun kabuğu ve hamsi ile sardalye gibi küçük bir balıkla birleştireceğiz.

Öncelikle tüm malzemeleri bir tencereye alalım ve üzerine su ekleyelim. Fasulyeler haşlanana kadar bunu pişirelim ve suyun oda sıcaklığına gelmesini bekleyelim.

Sonrasında tüm malzemeleri blenderdan geçirelim ve püreyi toprağa gübre olarak koyalım. Azot, potasyum ve fosfor zengini bu formül en zor anlarda hayat kurtarıcı olacak. Bu besini daha problemli durumlarda deneyebilirsiniz.

You May Be Interested In:

3 Tips for Cactus Care

4 Maddede Sardunya Bakımı

You Can Grow Basil in Pots: Organic Production in 4 Steps

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top