Evde Yüz Maskesi Yapabilirsiniz: 4 Pratik Tarif

Gündelik hayatın koşturmacasında cildimiz gün boyunca toza, kire, neme, makyaja ve güneşe maruz kalıyor. Bu da cildimizin yıpranmasına ve matlaşmasına neden oluyor. Bunun önüne geçmek çok fazla mümkün olmasa da eve döndüğümüzde yüzümüzü düzenli olarak temizlersek daha parlak ve pürüzsüz bir cildimiz olabilir. Ben de bugünkü yazımda size yardımcı olacak pratik yüz maskesi tarifleri paylaşmak istedim. Cilt bakımı yaptırmak için estetik merkezlerine gitmenize gerek yok. Evdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz peeling ve yüz maskeleri ile en iyi kozmetik ürünlerden çok daha iyi sonuç alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ev yapılabilecek yüz maskesi tarifleri
Evde Kişisel Bakım

Cilt Bakımının Önemi

Neden düzenli olarak yüzünüzü temizlemeniz ve cildinizle ilgilenmeniz gerektiğini merak ediyorsanız aslında bu sorunun cevabı çok açık. Bunu yapmazsanız cildiniz kısa sürede sivilcelenmeye başlar. Yeterli hava alamadığı için yağlı ve kötü bir görünüme kavuşur. Bunun ardından da siyah noktalar ortaya çıkar.

Düzenli olarak maske yaptığınızda ise cildinizdeki ölü derilerden ve siyah noktalardan kurtulursunuz. Ciltteki pürüzler ve sivilceler ortadan kalkar. Kırışıklıklarınız azalır ve cildiniz çok daha canlı görünmeye başlar. Ayrıca cildinizdeki kan akışı hızlandığından gençleşmiş gibi hissedersiniz.

Things to pay attention

Maske tariflerine geçmeden önce son olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmekte yarar var. Kozmetik malzemelerin içerisinde bulunan kimyasal maddeleri göz önünde bulundurduğumuzda bu ürünlerin düşünüldüğü kadar da yararlı olmadığını daha iyi anlıyoruz. Bu açıdan evde doğal malzemelerle bu maskelerden yapmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Bu uygulamaları yaparken çok sık ve aşırıya kaçacak şekilde maske yapmadığınızdan emin olmalısınız. En ideal sıklık maskeden maskeye değişiklik olsa da haftada bir ya da iki kez olacaktır. Ayrıca aynı maske yerine cildinizin ihtiyaçlarına göre farklı maskeler denemenizde yarar var.

Kullanacağınız malzemeleri kaliteli ve iyi ürünlerden kullanmaya çalışırsanız maskeden alacağınız etkinin arttığını fark edersiniz. Maskelerden önce cildinizde makyaj varsa silmeyi ve maskelerden sonra cildinizi bolca nemlendirmeyi de unutmamalısınız.

evde cilt bakimi nasil yapilmalidir cildinizi yenileyecek 10 maske yüz maskesi 1 | Shuayip.com
Practical Recipes

Yüz Maskesi Tarifleri

Türk Kahvesi Peelingi

Listemizin ilk sırasında hem çok pratik hem de yararlı bir maskemiz var. Çoğumuzun sevdiği ve gündelik hayatında sıkça tükettiği Türk kahvesinin kimsenin bilmediği farklı bir özelliği daha var. Bu da cilde iyi gelmesi.

Türk kahvesi tanecikleri cildin kan dolaşımını hızlandırıyor ve cildin daha iyi görünmesini sağlıyor. Bu maskeyi yüzünüze ve vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Malzemeler ve Uygulama

Bir tatlı kaşığı kahve telvesi, biraz zeytinyağı ve bir çay kaşığı da bal. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra temiz cildimize sürüyoruz. Masaj yaparak uyguladıktan sonra ılık suyla duruluyoruz. Ardından uygun bir nemlendirici sürmeyi de unutmayın.

Muz Maskesi

Şimdi de daha önce oldukça az duyulmuş bir tarifimize geçiyoruz. Daha çok kuru ciltlere uygulanması önerilen bu maske de yine çok pratik ve kolay hazırlanıyor.

Cildinizin nem dengesini sağlayacak ve mat görünümünü azaltacak. Ayrıca yüzünüze esneklik kazandıracağını da söylemek mümkün.

Malzemeler ve Uygulama

Bu maske için sadece muz, bal ve yoğurda ihtiyacınız olacak. Eğer yoğurt ya da bal yoksa sadece muzla da yapabilirsiniz. Ancak etkisini arttırmak isterseniz üç malzemeli halini öneririm.

Malzemeleri karıştırdıktan ya da tek başına yapıyorsanız muzu püre haline getirdikten sonra yüzünüze uygulayın. On ila yirmi dakika arasında bekleyin. Sonra soğuk suyla durulayıp hafifçe kurulayın. Arkasından krem sürmenize gerek yok.

Salatalık Maskesi

Bu maske cildin esneklik kazanmasını, rahatlamasını ve beslenmesini sağlıyor. Eğer yorgun bir hafta geçirdiyseniz cilt lekeleriniz daha belirgin hale geldiyse ya da fazla stresten kırışıklıklarınız arttıysa bu maskeyi kullanabilirsiniz.

Malzemeler ve Uygulama

Sadece bala ve salatalığa ihtiyacınız olacak. Maskeyi hazırlamak için yarım salatalığı balla birlikte püre haline getirecek şekilde ezin. Sonra yüzünüze sürün ve yirmi dakika kadar bekleyin. Bu sırada bile cildinizin rahatladığını hissedeceksiniz.

Karbonat Peelingi

Bu peeling ile cildinizdeki bütün lekelerden kurtulabilir ve yüzünüzün bembeyaz bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için sabırlı olmalı ve uzun bir süre boyunca düzenli olarak uygulamaya devam etmelisiniz. Hassas cildi olan kişilerin dikkatli olmasında yarar var.

Malzemeler ve Uygulama

İki çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla limon suyuna ihtiyacınız olacak. Bunları karıştırıp göz çevresi ve dudaklara değmeyecek şekilde yüzünüze uygulayacaksınız. Masaj yapmanıza gerek yok. Sadece beş dakika bekleyin ve yüzünüzü güzelce durulayın. Sonra da iyi bir nemlendirici sürmeniz yeterli.

You May Be Interested In:

Vegan Personal Care Products

Katı Şampuanlar

Vegan Kozmetik Ürünleri

Dudak Peelingi Maskeleri

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top