Evde Manikür Nasıl Yapılır? 10 Adımda Evde Manikür Yapımı!

Manikürde zamandan ve paradan tasarruf etmek istiyorsanız, evde kendi kendinize manikür yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için temel birkaç bilgiye ihtiyacınız olacak. İşin en güzel yanı ise evde manikür yapmak, kuaför maliyetinin çok ama çok altında! Peki, evde manikür nasıl yapılır? öğrenmek için okumaya devam edin…

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Kuaföre gidip, tonlarca para harcamak yerine evde kendi manikürünüzü yapmakta ustalaşabilirsiniz. Kendi tırnaklarınızın bakımını yapabilmek, sadece gerçek bir tatmin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tırnak sağlığı açısından tedavi edici faydaları da olabilir. Fakat evde kendi yaptığınız manikür, kuaförde alışık olduğunuz sonuçları vermeyebilir.

Tırnakları kesme, temizleme ve törpüleme gibi işlemler arasında pek çok şey ters gidebilir. Ancak bu gibi pürüzler sizi yolunuzdan alıkoymasın! Kendi kendinize iyi bir manikür yapmanın sırrı; işe yarar bir manikür yöntemiyle bol bol pratik yapmaktır. Dikkat etmeniz gereken tek şey; yalnızca 10 basit adımı doğru bir şekilde takip etmek!

Evde Manikür Nasıl Yapılır?
Evde Manikür Nasıl Yapılır? 10 Adımda Evde Manikür Yapımı!

1. Adım: Oje çıkarıcı ile tırnaklarınızı iyice temizleyin

Evde harika bir manikür elde etmek için önce tırnaklarınızı iyice temizlemeniz gerekiyor. Bunun için aseton kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızda oje olmada bile, manikürün dengesini bozabilecek yağ veya kirlerden kurtulmak için her tırnağınızı ayrı ayrı, iyi bir oje siliciyle ve bir pamuk top temizleyici yardımıyla temizlemelisiniz. İşlemden sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkamayı unutmayın.

2. Adım: Ellerinizi ılık bir suda dinlendirin | Ardından Tırnak makası, Törpü ve Cila

Ellerinizi ılık bir suda dinlendirdikten sonra gerekirse önce makası kullanarak tırnaklarınızı kesin. Ardından, tırnak uçlarınıza, kare, yuvarlak veya üçgen bir biçim vermek için hafifçe törpülemeye başlayın. Eğer ince yapılı kırılgan tırnaklarınız varsa törpüyü tırnağınızla aynı hizada tutun ve hafifçe alttan törpüleyin. Bu, tam olarak ne yaptığınızı görmenizi sağlar ve aşırı törpülemeye karşı korunmanıza yardımcı olur.

Son olarak, tırnak tamponunu pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için kullanın. Ardından bir tırnak cilası sürün. Eğer bunu yapmazsanız, tırnaklarınızdaki doğal yağlar birikerek ardında manikürü bozan kalıntılar bırakabilir. Tırnaklarınızı cilalamak, dişlerinizi fırçalamak gibidir. Cila tırnaklarınıza parıltı katar, daha sağlıklı görünmesini sağlar ve çıkıntılardan kurtulur.

Evde Manikür
Evde Manikür Nasıl Yapılır? 10 Adımda Evde Manikür Yapımı!

3. Adım: Tırnak etlerinizi geriye doğru itin

Ölü deriyi itmeye ve tırnak etlerini yumuşatmaya yardımcı olmak için tırnak etlerini tırnak eti çıkarıcı ile temizleyin. Popüler inanışın aksine, kütikül yağları And kütikül sökücüler bir ve aynı değildir ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Yağlar nemlendirmeye yardımcı olurken, sökücüler tırnak yataklarınız için peeling işlevi görürler. 

Ardından bir kütikül çubuğu ile hafifçe geri itin. Tırnak uçlarının altını temizleyin. Tırnak etleriniz tırnaklarınızı bakterilerden korur ve yumuşak tutar, bu nedenle tırnak etlerinizi kesmekten kaçının.

4. Adım: Ellerinizdeki kalıntıları temizleyin

Elleri, bilekleri ve ön kolları ölü deri hücrelerini yok etmek için iyice ovun. Tırnakların altındaki kiri nazikçe temizleyin. Daha sonra ellerinizi yıkayın ve iyice kurulayın.

5. Adım: Ellerinizi ve tırnak etlerinizi nemlendirin

Oje sürmeden önce, kurumaya yakın ojelerin bulaşmasını önlemek için, tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi bir el kremi yardımıyla nemlendirin. Kendinize kısa bir el masajı yapın. Sonrasında kalıntılardan kurtulmak için her tırnağı oje çıkarıcı ile temizleyin.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?
Evde Manikür Nasıl Yapılır? 10 Adımda Evde Manikür Yapımı!

6. Adım: Taban için 1 kat olacak şekilde oje sürün

Tırnakları nemlendirmek, korumak ve kırılmasını önlemek için ojeyi bir taban kat şeklinde her bir tırnağınıza sürün. Sonrasında birkaç dakika kurumasını bekleyin. Çoğu manikür uzmanı, Her oje katı arasında tam iki dakika beklemek gerektiğini söylemektedir. Rengi sabitlemek ve tırnaklarınızın lekelenmesini önlemek için iyi bir oje kullanmaya çalışın.

7. Adım: İlk kat renginizi uygulayın.

Şimdi eğlenceli kısım için: Oje fırçasını tırnak etine ve tırnağınızın köşelerine kadar değdirdiğinizden emin olup, tercih ettiğiniz renkte bir kat oje sürün. İlk katta maksimum kapatıcılık, ikinci katı bir esinti haline getirir. Yalnızca katmanı ince tutmaya çalışın. Birçoğumuz fırçayı aşırı yükler ve çok fazla vuruş yaparız. Fakat bu yanlıştır. İşin sırrı, fırçaya tırnağı tek katta kaplayacak kadar oje almaktır. Ojeyi sürerken ilk kat için tam üç vuruş yapmalısınız: bir kez ortaya ve birer kez her iki tarafa. Tırnaklarınızı boyarken yaparken elinizi daha sabit tutmak için bir oje tutacağı satın alabilirsiniz.

8. Adım: İkinci kat ojenizi sürün

Tam iki dakika sonra, ikinci kat ojeyi sürün. Şeffaf veya pastel tonlarda, tam ve kusursuz kapatıcılık için üçüncü bir kat gerekebilir. Sadece ojeyi güzel ve ince katmanlarla sürmeye çalışın.

Evde Manikür
Evde Manikür Nasıl Yapılır? 10 Adımda Evde Manikür Yapımı!

9. Adım: Son katı sürerek oje işlemini tamamlayın

Son üçüncü katı sürerek, manikürünüzü çatlamaya karşı koruyabilir ve tırnaklarınıza parlaklık katabilirsiniz. Aksi takdirde üzerinde çok çalıştığınız ojenin kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltmış olursunuz. Son katınızı sürerken dikkatli olun; çünkü dağınık bir uygulama tüm manikürünüzü mahvedebilir. 

Ojede, son katlar kurudukça sıkılaşır ve düzgün bir şekilde sürülmezse tırnakta küçük çıkıntılar meydana gelir. Gerçekten ayna gibi parıldayan tırnaklara sahip olmak için, ek olarak ayrı bir parlaklık arttırıcı sürebilirsiniz.

10. Adım: Oje kenarlara akmışsa, nazikçe temizleyin ve tırnaklarınızı kurumaya bırakın

Tırnak eti çubuğunun ucuna asetona batırılmış bir parça pamuğu sararak, kenarla bulaşan oje artıklarını temizleyip, tırnak kenarlarınızı dikkatlice düzeltin. Asetona batırabileceğiniz özel pedleriniz varsa, daha hassas uygulama için birini üçgen şeklinde katlayıp kullanabilirsiniz. Ardından, tırnaklarınızı beş dakika daha kurumaya bırakın. İşte mükemmel tırnaklarınızla güne hazırsınız!

Conclusion

Evde manikür nasıl yapılır, hep birlikte 10 adımda görmüş olduk. Bence oldukça basit bir işlem; lakin biraz pratik gerektiriyor. Eğer düzenli olarak evde manikür yapılırsa, kuaföre harcanan para, cebinize kalabilir, hem zamandan hem de maddi açıdan tasarruf edebilirsiniz.

Evde manikür yapmanın maliyeti, kıyaslanamayacak kadar az! Manikür için lazım olan malzemeler; törpü, tırnak makası, pedler ve pamuklar, ojeler, tırnak cilaları, tırnak eti çıkarıcıları ve nemlendirici el kremleri… Aranızda evde manikür yapanlar varsa, deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Mutlaka okuyun: Tırnak bakımı nasıl yapılır? 5 önemli ipucu!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top