Tips to De-stress at the End of the Week

Yoğun geçen bir haftanın ardından Cuma günü geldiğinde aklınızdaki tek şey rahatlamak olabilir. Hafta sonunda nasıl stres atabileceğinizi merak ediyorsanız bugünkü yazımda sizin için önerdiğim alternatifleri değerlendirebilir, tükenen enerjinizi yenileyebilirsiniz.

Hafta sonu stresinizi atmanız için öneriler
Suggestions

Hafta Sonu Sizi Rahatlatacak Alternatifler

Shopping

Bu şekilde nasıl rahatlayabileceğinizi merak ediyorsanız aslında cevabı çok basit. Bütün hafta iş yoğunluğundan ya da koşturmacadan alamadığınız her şeyi almak kesinlikle size iyi gelecek.

Hafta içinde evinize lazım olacak bütün malzemeleri alabilirsiniz. Ayrıca kıyafete, kitaba ya da bu tür malzemelere ihtiyacınız varsa bunları almak için mağazaları gezebilir, dışarı çıkamayacak kadar yorgun hissediyorsanız da internetten alışveriş yöntemini tercih edebilirsiniz.

Ev Temizliği

Stres atmanızı kolaylaştıracak en iyi yollardan biri de evinizi temizlemektir. Cumartesi ya da Pazar gününüzü böyle bir işe ayırabilirsiniz. Bu sayede hem bedeninizde biriken stresten kurtulmuş olacaksınız hem de yapılması gereken bir işin daha hallolmasını sağlayacaksınız.

Evdeki malzemeleri kullanarak işe başlayın, yerleri silin, toz alın ve son olarak da camları silip işinizi halledin. Eğer bütün bunlar sizin için yeterli olmadıysanız ve temizlik yapmanın sizi çok rahatlattığını düşünüyorsanız dolabınızın içine de el atabilirsiniz. Harcadığınız efor öfkenizin de geçmesine yardımcı olacak.

Piknik

Havalar daha henüz tam olarak soğumaya başlamadı. Bu yüzden halen hafta sonunda pikniğe çıkabilirsiniz. Arkadaşlarınızla, ailenizle ya da evcil hayvanınızla doğada bulunmak size kesinlikle çok iyi gelecek.

Pikniğe çıkarken yanınıza alacağınız pratik yiyecek ve içeceklerle bütün bir günü rahatlayarak geçirmeniz mümkün. Boş zamanları değerlendirmenin en iyi yollarından biri sayılan pikniğin kesinlikle hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli bir aktivite olduğundan emin olabilirsiniz.

pexels alyssa rose 9396370 scaled 1 hafta sonu 1 | Shuayip.com
Suggestions

Fotoğraf

Tatil günlerinde yapacak bambaşka bir şeyler arayanlar için önerilebilecek en iyi aktivitelerden biri de fotoğraf çekmektir. Bu şekilde yeni bir hobiye de başlamış olursunuz. Böyle bir etkinlik için profesyonel bir kameraya ihtiyacınız olmadığını da söyleyebiliriz.

Yanınıza alacağınız amatör bir kamera ve küçük bir çanta ile yaşadığınız şehirdeki tarihi yerlere gidebilir, parklarda doğa fotoğrafları çekebilir ve bu sırada sokak lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz.

Puzzle

Ailenizle ya da çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz bir etkinlik arıyorsanız yapboz yapabilirsiniz. Özellikle de evden çıkmadan eğlenmek isteyenlere birebir bir etkinlik olan yapbozlar bittiğinde evinizin duvarlarını süsleyecek harika tablolara da dönüşebilir.

Kendi zevkinize göre bir yapboz aldıktan sonra günün nasıl geçtiğini bile fark etmeyecek, bu sırada bütün dertlerinizi unutacaksınız. Ayrıca canınızın da hiç sıkılmayacağından emin olabilirsiniz.

Şekerleme

Kulağa oldukça ilginç gelse de hafta sonunda gündüz yirmi ya da otuz dakikalık bir uyku çekerek bütün gerginliğinizden kurtulabilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Hafta içinde genellikle böyle bir imkanımız olmadığı için tatil günümüzde biraz kitap ya da dergi okuyup sonra da kısa bir süre uyuklayabiliriz.

Yapılan araştırmalar öğle uykusunun vücudu gece uykusuna göre üç kat daha hızlı bir şekilde dinlendirdiğini ve yenilediğini gösteriyor. Bence siz de bu fırsatı kaçırmayın.

Spor ya da Yürüyüş

Rahatlamak için yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri de spordur. Bunun ağır bir egzersiz olması da gerekmiyor, yoga or Pilates gibi sporlardan hoşlanmıyorsanız bunun yerine sadece yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Sahil kenarında, parkta ya da şehrin karmaşasından uzak bir alanda biraz yürürseniz hem kendinizi canlanmış hissedersiniz hem de o günün akşamında çok daha kolay bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Gönüllülük

Hafta sonu için önerilebilecek en farklı etkinliklerden biri de gönüllü olmak. Gönüllü yapılan yardımların insanı ne kadar iyi hissettirdiğini de göz önünde bulundurduğumuzda aslında bu fikir kulağa çok daha iyi geliyor.

Sevdiğiniz herhangi bir alanda gönüllü olabilirsiniz. Kendinizi kısıtlamanıza hiç gerek yok. Mesela evcil hayvanlardan hoşlanıyorsanız yaşadığınız yere en yakın hayvan barınağına gidebilir ve gününüzü orada geçirebilirsiniz.

Yaşlı bakım evleri ve çocuk esirgeme kurumları da sizi çok daha iyi hissettirecek gönüllülük alternatiflerinden biri olabilir. Başkalarına yardımcı olmanın verdiği o duyguyu bir kere tattığınızda bunu düzenli olarak devam ettirmek isteyeceksiniz.

ICrCIsJ8uEKtSBsvunpSJw hafta sonu 2 | Shuayip.com
Suggestions

Yaratıcı Düzenlemeler

Evinden çıkmadan kafasını dağıtmak isteyen kişilere uygun bu alternatif çocuklarla uygulamaya da uygun. Mesela evdeki bir odanın tavanını fosforlu yıldızlarla süsleyebilirsiniz. Ya da duvarlardan birine resim yapabilirsiniz. Evin dekorasyonunu değiştirme fikri de size cazip gelebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top