Brands That Test on Animals: Oral Care Brands 2021

Yeni bir yazıdan hepinize merhaba, bu yazımızda hayvanlar üzerinde deney yapan markalar üzerine konuşacağız. Bir önceki yazımızda yalnızca hayvanlar üzerinde deney yapan popüler markalar üzerine konuşmuştuk. O yazımda da belirttiğim üzere bu yazıda yalnızca ağız bakım ürünleri ile ilgili konuşmak istedim. Türkiye’de kesin olarak cruelty free ağız bakım markaları maalesef oldukça az, bu durumda birçok kişi hangi markayı alması gerektiği konusunda şüpheye düşüyor. Yazıda deney yapan markaları belirttikten hemen sonra altlarına muadil markaları da ekleyeceğim. Şimdiden hepinize keyifli okumalar diliyorum, umarım merak ettiğiniz bilgileri bu yazı ile birlikte öğrenmiş olursunuz.

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan Markalar: Colgate

Colgate adlı marka Türkiye’de en sık tercih edilen ağız bakım markaları arasında yer alıyor. Maalesef ki Colgate’i cruelty free marka olarak önermek pek mümkün değil, Colgate hayvanlar üzerinde test yapan markalardan bir tanesi. Hayvan deneylerine karşı çıktıkları politikaları bulunmuyor. Bu da markanın kendi tarafından, tedarikçileri tarafından veya üçüncül şahıslar tarafından çıkarılan ürünler veya ürün içeriği üzerinde deney yapılabileceği anlamına geliyor. Geçmiş zamanlarda Colgate kullandığımda da hiç memnun kalmıyordum. Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar arasında olan bu markayı tercih etmek yerine doğa ve hayvan dostu markaları tercih etmek daha sağlıklı diye düşünüyorum.

Diş hekimi olmadığımdan verdiğim muadil ürünler fiyat/performans ölçeğini baz alarak belirlemiş olduğum ürünlerdir. Özellikle dişleriniz ile ilgili yaşadığınız rahatsızlıklarınız varsa veya diş teli kullanıyorsanız önermiş olduğum ürünleri mutlaka diş hekiminize sormanızı tavsiye ederim.

Colgate yerine alınabilecek muadil marka: The Humble (Aynı zamanda bu markayı Listerine ağız bakım suyunun muadili olarak da ercih edebilirsiniz. Cruelty free ağız bakım suyu üreten nadir markalardan bir tanesidir.)

İpana-Oral-B

İpana da Türkiye pazarında en popüler markalardan bir tanesi desek yalan olmaz. Bu başlıkta Ipana’yı, Oral-B ile birlikte yazmamın sebebi markaların birlikte çalışıyor olması, yani üretim esnasında ve sonrasında uyguladıkları politikalar oldukça benziyor. Son zamanlarda Ipana’nın eskisi kadar popüler olduğunu düşünmesem de Oral-B’nin daha ön plana çıkarıldığını söyleyebilirim. Maalesef ki ikisinin de en kötü yanı cruelty free olmamaları, bu iki marka da kendi de dahil olmak üzere tedarikçiler veya üçüncü şahısların ürünleri hayvanlar üzerinde denemesine izin veriyor.  

Muadil marka: Eyüp Sabri Tuncer Diş Macunları

6li dis macunu tester seti 75 ml 329e adobespark hayvanlar üzerinde deney yapan markalar 2 | Shuayip.com

Sensodyne

Sensodyne benim aktif olarak kullandığım cruelty free olmayan tek marka diyebilirim. Bu markayı diş hekimimin tedavi süresince kullanmamı istediği bir marka olduğunu söylediği için satın almıştım. Biliyorsunuz ki burada ne kadar cruelty free ürünlerden bahsetsek de konu sağlık olduğunda markanın çevre dostu, cruelty free veya bunun gibi birçok özelliğe sahip olması hiçbir şey ifade etmiyor. İlk başlıkta da belirttiğim üzere diş hekiminiz şiddetle bu markalardan birini kullanmanızı öneriyorsa ağız sağlığınız için bu markalarla devam etmenizi ve tedavi olduktan sonra cruelty free diş macunu arayışına girmenizi öneririm. Bu markayı kendi yaşantımdan örnek vermek açısından özellikle koymak istedim. Sensodyne de diğer markalarla aynı politakaya sahip olduğundan bu başlığı fazla uzatmıyorum.

Cruelty free muadil marka: White Glo

white glo adobespark hayvanlar üzerinde deney yapan markalar 3 | Shuayip.com

Splat

Splat’ın durumu diğer markalardan biraz daha farklı olduğu için bu marka üzerinde de biraz durmak istiyorum. Splat geçmiş yıllarda benim de severek kullandığım bir marka olmasına rağmen şu anda maalesef cruelty free ve vegan bir marka değil. Geçmiş yıllarda ürünlerini vegan ve cruelty free ürettiği düşünülse de sonraki yıllarda ürünlerin içeriğindeki bir bileşenin aslında vegan olmadığı, hayvansal kökenli maddeler içerdiği belirlendi. Bunun üzerine veganlardan çokça şikayet alan marka “Vegan dostu” şeklinde kullandığı sloganını değiştirmek zorunda kaldı. Splat bu kararla yalnızca vegan dostu olmaktan vazgeçmedi, aynı zamanda hayvanlar üzerinde de deney yapmaya başladı veya zaten yaptığı deneyleri itiraf etmiş oldu. Splat geçmişte güzel bir marka olsa da günümüzde onlarca ağız bakım markası arasından sıyrılabilecek bir özelliği olduğunu artık düşünmüyorum.

Splat yerine önerebileceğim cruelty free muadil marka: Marvis

hayvanlar üzerinde deney yapan markalar

Bugünkü yazımızda hayvanlar üzerinde deney yapan markaları inceledik. Bir sonraki yazımda muadil marka olarak önerdiğim markaları detaylı olarak inceleyeceğim. Birçok diş macunu değiştirmiş ve cruelty free ağız bakım markası bulmakta zorlanan biri olarak böyle bir yazı yazıp sizin de faydalanmanızı sağlamak benim için çok değerli, bu yazıda yazan cruelty free/vegan markalar zamanla cruelty free olmaktan vazgeçebilir veya hayvan deneyi yapan markalar cruelty free olmaya karar verebilirler. Bu sebeple yazılarımı devamlı güncel tutmaya çalışacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Bir önceki yazım olan Gratis’te Cruelty Free Markalar’a ulaşmak için tıklayabilirsiniz!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top