Brands That Test on Animals 2021

Merhaba sevgili okurlarım, bugünkü yazımda hayvanlar üzerinde test yapan markalar üzerine konuşacağız. Biliyorsunuz hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar üzerine bir seri oluşturmuştum. Bu serilerde birçok marka ile ilgili konuşurken ülkemizde bulunan birçok popüler markanın hayvanlar üzerinde deney yaptığını bir kez daha fark etmiş oldum. Her zaman hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar üzerine konuşmak yerine biraz da deney yapan markalar üzerine konuşup hangi markalardan uzak durmanız gerektiğinden bahsetmek istedim.

Hayvanlar üzerinde test yapan marka sayısı hayvan deneylerine olan farkındalığın artmasıyla gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Daha önce adını cruelty free olmayan markalar kategorisinde gördüğümüz birçok marka politikalarında değişikliğe gidip cruelty free olma kararı aldı. Dilerim aşağıda yer vermiş olduğum markalar da yakın zamanda hayvanlar üzerinde deney yapmaktan vazgeçerler.

Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Markalar

Zara Kozmetik

Zara birçoğumuzun bildiği markalar arasındadır. Çoğunlukla kıyafetleri ile ön plana çıkan bu markanın parfüm çeşitliliği de oldukça fazla ve birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Üzülerek söylüyorum ki, Zara hayvanlar üzerinde deney yapan markalar arasında yer alıyor. Parfümleri üretim aşamasında veya sonrasında birinci elden, tedarikçiler tarafından veya üçüncü kişiler tarafından hayvan deneylerine tabi tutuluyor olabilirler. Zara gibi büyük ve popüler şirketlerin hayvanlar üzerinde deney yapmamasını isterdim. En nihayetinde bu tür markaların ciddi bir alıcı kitlesi bulunuyor, yaptıkları çeşitli çalışmalar sayesindeyse her gün daha büyük kitlelere hitap etmeyi başarabiliyorlar.

hayvanlar üzerinde test yapan markalar

Listerine (Johnson&Johnson)

Listerine ağız bakımı deyince ilk akla gelen markalar arasında yer alıyor. Birçok satış noktasında Listerine adlı markanın satışının yapılıyor olması ve cruelty free muadilinin çok az olması da Listerine’in ister istemez tercih edilmesine sebep oluyor. Ancak yine üzülerek söylemem gerekiyor ki bu markada hayvanlar üzerinde test yapan markalar arasında yer alıyor. Ağız bakım suyu almak istiyorsanız bu markayı kesinlikle tercih etmemenizi öneririm. Çok yakında cruelty free ağız bakım ürünleri ile ilgili de yazılar yazıyor olacağım. O seride Listerine ve cruelty free muadillerinin incelemesini yapıyor olacağız bu sebeple marka üzerine fazla konuşup sizi sıkmak istemiyorum.

Balenciaga

Balenciaga son yıllarda hayatımıza girmiş, çıkardığı ayakkabı çeşitleri ile birçok kişinin tercih ettiği ayakkabı markası hâline gelmiştir. Birçok kişi giyim sektöründe hayvanlar üzerinde deney yapıldığına inanmakta güçlük çekse de maalesef bu sektörde de hayvan deneyleri yoğun olarak yapılıyor. Balenciaga da hayvanlar üzerinde deney yapan markalar arasında yer alıyor. Ayakkabı tercihlerinizi farklı markalardan yana kullanmanızı tavsiye ederim. Fiyatı sebebiyle fazla ulaşılabilir bir marka olmasa da birçok kişi Balenciaga’nın hayvanlar üzerinde deney yaptığını bilmediği için yazıda bu markaya da yer vermek istedim.

60f7422569c00 adobespark hayvanlar üzerinde test yapan markalar 2 | Shuayip.com
Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Markalar 2021 4 | Shuayip.com

Loréal

Maybelline, Loreal Paris ve Lancome; Loreal adlı firmanın üç farklı markası olduğu için birbirleriyle hemen hemen aynı özellikleri taşıyorlar. Bu sebeple bu markaları üç farklı başlıkta toplamak yerine tek bir başlıkta verip detaylıca açıklamak istiyorum. Öncelikle bu üç markanın da hayvanlar üzerinde deney yaptığını ve hatta hayvan deneyleri konusunda en bilindik markalar arasında yer aldıklarını söyleyebilirim. Uzun yıllardır hayvan refahını hiçe sayan ve etik olmayan deneyler yapan bu markalardan herkesin uzak durmasını tavsiye ederim. Bu firmalar ürünün içeriğinde bulunan maddelerin, ürünün kendisinin hayvanlar üzerinde test edilmesine izin veriyor. Bununla birlikte marka tedarikçileri ve üçüncül şahıslar da dilerlerse hayvanlar üzerinde test yapma hakkına sahipler. Bu markaların aynı zamanda Çin pazarı gibi hayvan deneyinin zorunlu olduğu ülkelerde de satışı bulunuyor.

Logo 11 adobespark hayvanlar üzerinde test yapan markalar 3 | Shuayip.com
Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Markalar 2021 5 | Shuayip.com

Hiçbir okurumu rahatsız etmemek amacıyla deney hayvanlarının acı çektiği görselleri kullanmak istemiyorum. Eğer bu markaları daha önce duymuş veya bahsetmiş olduğum görsellerden birkaçını görmüşseniz az çok benimle aynı düşüncelere sahip olduğunu düşünüyorum. Elini vicdanına koymuş hiç kimsenin bu markaları almaya devam edeceğini sanmıyorum, elbette son karar yine de size kalmış.

Bugünkü yazımızda hayvanlar üzerinde deney yapan markalar üzerine konuştuk. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar hakkında bir seri oluşturduğum gibi hayvanlar üzerinde deney yapan markalar üzerine de bir seri oluşturacağım. İlerleyen zamanlarda hayvanlar üzerinde deney yapan ve yapmayan markaların tam listesine de ulaşabiliyor olacaksınız. Hepinize iyi günler dilerim!

Bir önceki hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar yazım için tıklayabilirsiniz!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top