Brands That Do Not Test on Animals: Cleaning Brands #1

Hayvanlar üzerinde test yapmayan markalar kullanarak temizlik rutinini devam ettirmek isteyen tüm okurlarıma merhaba! Bu yazımda hayvanlar üzerinde deney yapmayan temizlik ürünleri üzerine konuşacağım. Biliyorsunuz ki bir önceki yazılarımda zulümsüz kozmetik üzerine birçok yazı yazmıştım.

Popüler kozmetik markalarının birçoğunu ele aldığımı düşündüğümden temizlik ürünleri ile ilgili de küçük bir başlangıç yapmak istedim. Bu yazımda en popüler cruelty free temizlik ürünlerinden etraflıca bahsediyor olacağım. Hayvanlar üzerinde deney yapılmasının gerekli olduğunu düşünen okurlarım içinse çok şaşıracakları yazılar hazırlıyorum. Şimdiden hepinize iyi okumalar dilerim.

Hayvanlar Üzerinde Test Yapmayan Markalar

Bingo

Bingo birçok kişi tarafından bilinen temizlik ürünlerinden biri ve ulaşılması oldukça kolay markalardan bir tanesi, Bingo adlı markayı birçok markette bulmak mümkün diyebilirim. Online market sektörü geliştiğinden bu yana hiçbir markaya ulaşmak artık eskisi kadar zor olmasa da yalnız belirli mağazalarda satışı yapılan markalara kolayca erişmek kendi açımdan konuşmam gerekirse zor olabiliyor ancak Bingo’da öyle bir durumun söz konusu olduğunu söylemek pek mümkün değil. Asıl konuya gelecek olursam bu marka en güvenilir cruelty free temizlik ürünleri arasında yer alıyor. Hem kaliteli hem de hayvanlar üzerinde test yapmayan temizlik markası arayanların mutlaka bu markaya göz atmasını tavsiye ederim.

Frosch

Frosch adlı marka benim en sevdiğim temizlik markası diyebilirim. Bu markanın birçok temizlik ürününü çok severek kullandım. Bu markanın özellikle sirke özlü çok amaçlı temizleyicisini herkese tavsiye edebilirim. Bu ürün hem güzel kokusuyla hem de evi adeta parıl parıl yapmasıyla uzunca bir süre elimden düşürmediğim temizlik ürünleri arasında yer alıyordu. Frosch kaliteli ürünlerinin yanında hem cruelty free hem de ekolojik olması nedeniyle birçok kişinin tercihleri arasında yer alıyor. Kaliteli, çevre dostu, zulümsüz temizlik ürünü arayan herkese bu markayı tavsiye ederim.

hayvanlar üzerinde test yapmayan markalar
Hayvanlar Üzerinde Test Yapmayan Markalar: Temizlik Markaları #1 4 | Shuayip.com

Viking Premium

Bu markayı vegan veya cruelty free ürün arayışında olan birçok kişinin bildiğini düşünüyorum. Tamamen vegan ürünler üreten ve hayvanlar üzerinde kesinlikle test yapmayan bu markayı birçok markette de bulabiliyorsunuz. Bu marka ile ilgili sevdiğim güzel bir özellikten daha bahsetmek isterim. Viking Premium yalnızca hayvanları ve doğayı düşünmekle kalmıyor, görme engelli bireylerin de temizlik ürünlerini en az riskle kullanmasına yardımcı oluyor. “Engelsiz Temizlik” isimli mobil uygulama sayesinde temizlik ürünlerinin riskli kullanımları, genel kullanım alanları gibi birçok bilgi bu uygulama sayesinde görme engellilerin temizlik rutinini kolaylaştırmaya yarıyor. Bu düşünceli girişiminden dolayı Viking Premium’u ayrıca tebrik ediyorum.

sivi sabunlar adobespark hayvanlar üzerinde test yapmayan markalar 2 | Shuayip.com

HighGenic

Highgenic henüz 2010 yılından beri faaliyetini sürdüren yerli temizlik markalarından bir tanesidir. Köklü bir marka olmamasına rağmen vegan temizlik ürünleri deyince ilk akla gelen markalar arasına girmeyi başardığını düşünüyorum. Türkiye’de yaşayan birçok vegana cruelty free temizlik markaları sorduğunuzda yüksek ihtimalle önerdiği markalar arasında HighGenic de yer alıyor. Bu markanın Vegan ve helal sertifikaları bulunduğu için güvenle alışveriş yapabiliyorsunuz.

HighGenic birçok markette aktif olarak satılıyor olsa da bulunduğunuz ilde bu markayı bulmakta zorlanıyorsanız sitenin kendi sayfasına girip “Nerede Bulabilirim” butonundan almak istediğiniz ürün hakkında bilgi edinebilirsiniz. Örneğin memleketim olan Eskişehir’de Oksijenli Hijyen Sihirbazı adlı ürünü arattığımda A101, Eve Shop ve Özbesin gibi yerlerde aktif satışının olduğunu görebiliyorum.

Siveno

Siveno son yıllarda popülerliği artmış markalardan bir tanesi, içeriğinde kullandığı doğal ürünler ve neredeyse tüm ürünlerinde bitkisel kökenli bileşenlere yer vermesi Siveno adlı markayı tercih etmek için yeterli sebepler arasında yer alıyor. Önceleri Siveno’yu her yerde bulmak mümkün olmuyordu ancak Migros, Kipa, Careffour ve çeşitli e-ticaret sitelerinde ürünün satışa sunulması markayı daha erişilebilir hâle getirmeye başladı. Siveno temizlik ürünlerinin yanı sıra bebek ve kişisel bakım ürünleri ve doğal sabunlar da üretiyor. Ben Siveno’yu ilk olarak doğal roll-on ve dudak bakım ürünleri ile tanımıştım. Kendim kullanmamış olsam da kullanan çoğu kişi bu ürünlerin oldukça kaliteli olduğunu söylüyor. Kısaca özetlemek gerekirse, cruelty free marka arıyorsanız Siveno güvenle kullanabileceğiniz markalar arasında yer alıyor diyebiliriz.

Yuz Temizleme Anasayfa adobespark hayvanlar üzerinde test yapmayan markalar 3 | Shuayip.com

Just Green

Just Green de temizlik ürünleri konusunda güvendiğim ve sevdiğim markalar arasında yer alıyor diyebilirim. Bu markanın iyi yanlarından bir tanesi de Vegan Society adlı sertifikaya sahip olması, kendi web sitelerinde de yazdığı üzere ürünlerinde hiçbir hayvansal katkı maddesi kullanmamakla birlikte hayvanlar üzerinde deney yapılmasına da kesinlikle karşı çıkıyorlar. Bu markanın sevdiğim bir diğer yanından daha bahsetmek isterim. Evinde evcil hayvanı olan birçok hayvansever söylediklerimi anlayacaktır.

Evde bir kimyasal kullanacağımızda bunun evcil hayvanımıza toksik etki etmesinden korkarız. Evinde devamlı hayvan olan biri olaraksa kullandığım ürünlerin evcil hayvan sağlığına olumsuz etki yaratmayacağından emin olmak isterim. Just Green organik içeriği ile evcil hayvan sağlığını olumsuz etkileyecek bileşenlerden uzak duruyor. Tabii yine de satın aldığınız ürünü evcil hayvanınızın olduğu bir alanda kullanacaksanız mutlaka arkasını okumanızı tavsiye ederim.

Bu yazımda en güvenilir markalar üzerine konuşmak istedim. Türkiye’de bu kadar cruelty free/vegan marka olduğunu bilmeyenler için bu yazının oldukça yararlı olacağını düşünüyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hepinize hoşça kal diyorum!

Bir önceki yazım olan Gratis’te Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Markalar için tıklayabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top