Home Office Decoration Suggestions

Pandemi döneminde başlayan yasaklar ve kısıtlamalar hem ülkemizde hem de dünyada home office çalışma sistemine geçenlerin giderek artmasını sağladı. Farklı avantajları ve dezavantajları barındıran bu çalışma şekli işimizi evden yürütmemiz anlamına geliyor.

Ofise gitmek yerine evden çalışmaya başladığımızda da tabi ki ortamımızda bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor ki daha verimli olabilelim. Ben de bugünkü yazımda bu konuda kafası karışan ve ne yapması gerektiğinden emin olmayanlar için uygun dekorasyon önerileri vermek istedim.

Bu önerileri dikkate alırsanız görüntülü toplantılara katıldığınızda kendinizi garip hissetmez ve bütün gün bilgisayar başında çalışırken sizi bunaltacak bir atmosferin oluşmasına engel olabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu arttırmak için sunacağım alternatiflere mutlaka göz atın.

Home office çalışanlara dekorasyon önerileri
Yaratıcılığınızı Kullanın

Home Office Çalışma Alanı

Öncelikle böyle bir iş sistemine geçtiğinizde ilk yapmanız gereken kendinize güzel bir alan oluşturmak olmalı. Bilgisayarınızı koyduğunuz her yerin sizin için ofis sayılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu şekilde verim almanız pek de mümkün olmayacaktır.

Kendinize yaratacağınız alanın illa çok büyük olması da gerekmiyor, sadece kendinize ait bir iş ortamı yaratın yeter. Bunun size getireceği ilk avantaj koltukta ya da yatakta işlerinize konsantre olmaya çalışmanıza gerek kalmaması olacak.

İş saatlerinizin çoğunu geçireceğiniz bu ortam bir oda da olabilir, bir odanın köşesi de. Bu alanda ışığın yeterli olduğundan, kendinize ait bir masa ve sandalye kullandığınızdan emin olun. Sevdiğiniz süs eşyalarını bu ortama taşımak da sizi çok daha iyi hissettirecektir.

Konforlu Bir Sandalye

İş saatlerinizin çoğunu geçireceğiniz bu ortamda rahat bir sandalyeniz olması çok büyük önem taşıyor. Bütün günü orada geçireceksiniz ve eğer otururken rahat etmezseniz kısa sürede her yeriniz ağrımaya, sinirleriniz bozulmaya başlar.

Bu sorunu çözmek için bütçe aralığınıza uygun şekilde bir seçim yapabilirsiniz ama bu seçimi yaparken omurga sağlığınıza dikkat ettiğinizden de emin olmalısınız. Sırt ve kol destekli, yüksekliği ayarlanabilir bir sandalye ile mesai sonuna kadar rahatça işlerinizi halledebilirsiniz.

Seçeceğiniz modelin dekoratif olmasını istiyorsanız estetik açıdan da güzel görünen bir sandalye alabilirsiniz. Yine de ilk dikkat edeceğiniz kriter ekranı rahat görmenize olanak tanıması olmalı.

Ve Sandalye Ev al ma koltu u renci al ma D ner Sandalye al mak i.jpg Q90.jpg home office 1 | Shuayip.com
Sandalyeniz Rahat Olmalı

Işıklandırma

İşlerimizi yaparken bizi depresif ya da neşeli hissettirecek en önemli etkenlerden biri de ışıklandırmadır. Yapılan çalışmalar insanların karanlıkta kendisini çok daha bunalmış hissettiğini gösteriyor. İyi bir ışıklandırma seçerseniz daha canlı ve dinç bir şekilde işlerinizi halledebilirsiniz.

Bunun için alacağınız ışık loş olmamalı. Karanlıkta ekrana bakarsanız gözleriniz yorulabilir ve kısa süre sonra başınız ciddi anlamda ağrımaya başlayabilir. Ekranınızın ne kadar kaliteli olduğunun bu noktada pek de bir önemi yok. Görüntülü görüşmeler yapmanız gerektiğini de düşünecek olursanız kendinize aydınlık güzel bir ortam ayarlamanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Duvarları Süsleyin

Eğer çalıştığınız yerin gerçekten size ait güzel bir ofise dönüşmesini istiyorsanız tabi ki onu kişiselleştirmeniz gerekiyor. Bu kişiselleştirme işleminin ilk adımlarından biri de duvarların süslenmesi olacak.

Duvarlara istediğiniz tarzda tablolar asabilir, duvar örtülerinden yararlanabilir, duvara güzel bir program yerleştirebilir, takvim koymayı düşünebilirsiniz. Duvarda kullanacağınız yaratıcılık bütün iş gününüz boyunca sizi daha iyi hissettirecek.

Eğer bu konuda zorluk yaşıyorsanız yardım alabileceğiniz ürünler arasında aynalar, tablolar, üç boyutlu objeler, aydınlatmalar, raflar olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak da duvara sevdiğiniz kişilerin fotoğraflarını asmayı tercih edebilirsiniz.

Era Home Office yatay jpg home office 2 | Shuayip.com
En Sevdiğiniz Süs Eşyalarını Tercih Edin

Odaklanma Sorunu

İşlerinizi bu şekilde farklı bir ortamda yapmaya başladığınızda dikkatinizin kolayca dağılma ihtimali de artar. Ayrıca kendi yaşam alanınızda çalıştığınız için rutin işler peşinizi bırakmayabilir.

Mesela mola saatlerinde çamaşır yıkamak, Coffee almak üzere ayağa kalktığınızda kendinizi mutfak işlerinden alıkoyamamak ortaya çıkabilecek en önemli sorunların başında geliyor. Bu tip problemleri çözmek için günlük yaşantınızı bırakıp bunun yerine işlerinizi yapmanız gerekiyor.

Kargo geldiğinde kapı çalabilir ya da aklınıza bir süredir dolabınızı temizlemediğiniz gelebilir, bu tür dikkat dağıtıcılardan etkilenmemek için ortamınız kendinizi soyutlamanızı sağlayacak şekilde düzenlenmeli.

İşe başlamadan önce ne yiyeceğinizi ve neleri halletmeniz gerektiğini net bir şekilde belirlerseniz fazladan mola verme sorunundan da kurtulmuş olursunuz.

Masanız İlhamla Dolsun

Son olarak da bütün bu önerilere uyup kendinize harika bir iş ortamı oluşturduğunuzda yapacağınız tek bir şey kalıyor. Masanızı düzenlemek. Bütün gün o masada işlerinizi halledeceksiniz. Bu nedenle masanızda farklı düzenleyiciler, planlayıcılar, kalemlikler, defterler olabilir. Ayrıca her zaman masanızın üzerinde duracak şık bir su şişesi ve Coffee fincanı da işinize yarayabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top