4 Lezzetli Kahve Çekirdeği Türü

Previously yazılarımda hem kahve içmenin ne kadar keyifli olduğundan bahsetmiş hem de kahvenin ne kadar faydalı olduğunu anlatmıştım. Ayrıca farklı kahve makinesi inceleme yazılarımı da okumuş ve belki de kendinize güzel bir alet almak için araştırmalara başlamış olabilirsiniz.

Bugünkü yazımda da kahve seven ve farklı lezzetler denemekten keyif alan herkese kahve çekirdeği ile çekirdek türleri konusunda bilgi vermek istedim. Böylece hem bir kafeden alacağınız hazır paketli bir çekirdeği orada kendi makinenize uygun şekilde çektirerek hem de eğer isterseniz bir çekirdek öğütücü satın alarak evinizin konforunda mükemmel içecekler hazırlayabileceksiniz.

Kahve çekirdeği içeceğin aromasını ve lezzetini belirler
Her Çekirdeğin Rengi Birbirinden Farklıdır

Temel Bilgiler ve Kahve Çekirdeği Türleri

Kahve konusuna meraklıysanız siz de bu alanın tam bir derya deniz olduğunu az çok biliyorsunuz demektir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için araştırma yapmanız çeşitli türleri denemeniz ve kendi yaratıcılığınızı da işin içine katarak alanda ilerleme kaydetmeniz gerekir. Ama tüm bunları yaptığınıza değeceğinden de emin olabilirsiniz çünkü sonuçta hem kendinize hem de sevdiklerinize çok güzel içecekler hazırlamanın püf noktalarını öğrenmiş olacaksınız. Daha sonra bu bilgileri onlarla da paylaşabilir ve ufkunuzu hep birlikte genişletebilirsiniz.

Şimdi size kahve çekirdekleri ile ilgili temel bilgilerden bahsedeceğim ve en bilinen çekirdek türlerinin özelliklerini anlatacağım.

İçmek istediğiniz şey filtre kahve de olsa başka bir içecek türü de sonuçta lezzetle ilgili öncelikle göz önünde bulundurmanız gereken nokta çekirdek olacak. Çünkü sonuçta hazırlayacağınız içeceğin hem kokusunu hem de aromasını belirleyen şey çekirdektir.

Arabica

Çekirdek türleri ile ilgili konuşmaya başlayınca ilk akla gelen ve en iyi bilinen tür Arabica’dır. Özellikle de filtre kahve sevenlerin en çok tercih ettiği çekirdek türlerinden biri olan Arabica dünya üzerinde en çok üretilen en kaliteli çekirdek türlerinden de biridir. Bu bile bize Arabica’nın ne kadar güzel bir çekirdek olduğu ile ilgili fikir vermektedir.

Arabica çekirdekleri aynı isimli ağaçta yetişmektedir. Bu çekirdekler dünyadaki kahve ihtiyacının %70’ini karşılamaktadır. Ancak bu kadar çok üretilmesine rağmen aslında yetiştirilmesi en zor çekirdek türlerinden biridir. Çünkü Arabica ağaçları parazitlere karşı dayanıklı değildir. Ayrıca bu çekirdekler geç olgunlaşan bir yapıya sahiptir.

Arabica günümüzde piyasada “Gold” adı altında satılmaktadır. Yani kısacası mağazalara gittiğinizde çekirdek alırken arkasında Arabica yazısını görmeseniz de eğer çekirdek “Gold” olarak satılıyorsa bunun Arabica çekirdeklerinden üretildiğini anlayabilirsiniz.

Bu çekirdeklerin tadı keskin, asitli ve meyvelidir. Görünüş olarak ise yuvarlak kesimlidirler.

Arabica Robusta ve Liberica e0dd kahve 2 | Shuayip.com
Çekirdek Karşılaştırması

Robusta

Robusta çekirdekleri de yine dünyada en çok bilinen türlerden biridir. Arabica çekirdeklerinden sonra en çok üretilen ve tüketilen Robusta çekirdekleri alçak ve nemli bölgelerde yetişir. Aroması ve tadı biraz serttir. Bu nedenle genelde espresso bazlı içeceklerde kullanılmaktadır. Ayrıca bu çekirdeğin içinde %2.5 oranında kafein bulunduğunu ve acı bir kokusu olduğunu ifade etmek mümkün. Asidik tatları sevmiyorsanız, mideniz hassassa bu çekirdeklerden hoşnut kalmayabilirsiniz. Hazır paket çekirdekler alırken arka kısmından çekirdeğin bu türden olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

Liberica

Bu çekirdek türü Arabica ve Robusta’ya göre daha düşük kalitelidir. Ayrıca kullanım alanı da oldukça az olan bu çekirdek Filipinler’in küçük bir bölgesinde yetişmektedir. Lezzet olarak da tadı fazla zengin olmayan bu çekirdek dünyada çekirdek sektöründe kendisine büyük bir yer edinememiştir diyebiliriz. Eğer bir içeceğin tadını sevmediyseniz belki de Liberica çekirdeğinden yapılmış olabilir.

Excelsa

Bu çekirdek türü diğer çekirdeklerle harmanlanarak kullanılır çünkü aroması oldukça yoğundur. Zengin bir tadı ve kokusu olan bu çekirdekler Güneydoğu Asya’da yetiştirilmektedir. Arabica çekirdeklerle karıştırıldıklarında oldukça lezzetli içecekler yapılmasını sağlayabilir ve gurmelerin damak tadına hitap edebilirler.

Kişisel Değerlendirme ve Sonuç

Ülkemizde en çok satışı yapılan çekirdeklerin Arabica ve Robusta olduğunu göz önüne aldığımızda bu çekirdeklerin farklı ülkelerde üretilen versiyonlarını deneyebileceğinizi söyleyebilirim. Excelsa ve Liberica çekirdeklerine rastlamanız oldukça zordur. Bu nedenle çekirdek alırken önce hangi türden bir çekirdek olduğunu anlamalı ve sonra da nerede yetiştirildiğini göz önünde bulundurmalısınız. Brezilya, Guatemala, Kolombiya, Kenya gibi farklı ülkelerin lezzetlerini deneyebilir, kendinize en çok hitap eden hangisiyse onunla güzel içecekler hazırlayabilirsiniz. Evde pratik bir şekilde kahve yapmak için kendinize bir makine ya da French Press almayı düşünebilir, isterseniz kapsüllü cihazlara da göz atabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top