What is Coffee Fortune Telling? How to Care? See the Future in 3 Steps!

Ülkemizde en sevilen içeceklerden birinin Türk kahvesi olduğu hiç tartışılmaz. Herkes güzel bir sohbetin eşliğinde mis gibi kokan kahvesini yudumlar ve çoğu kişi el alışkanlığıyla hemen fincanı ters çevirip tabağına kapatır. Fal bakmayı bilmeyenlerin de eğlence amaçlı fal kapatması zamanla bir gelenek haline gelmiştir diyebiliriz. Peki ama gerçekten falınıza bakıp gelecekte neler olacağını öğrenmek istemez miydiniz? Sizin için üç adımda nasıl pratik bir şekilde fala bakabileceğinizi anlattım. Bonus olarak yazının sonunda gördüğünüz şekilleri yorumlamanıza yardımcı olacak bir sözlük de bulacaksınız. Haydi hiç kaybetmeden kendinize köpüklü bir kahve yapın, fincanınızı tabağa kapatın ve soğumasını beklerken yazımıza göz atın.

Featured Topics

 • Kahve Falının Tarihçesi
 • Basic knowledge
 • 3 Adımda Pratik Uygulama
 • Şekiller Sözlüğü

Kahve falına bakmayı öğrenebilirsiniz!
Practical information

Kahve Falının Kısa Tarihçesi

Fala bakmanın detaylarından bahsetmeden önce tabi ki bu uygulamanın nasıl ortaya çıktığını anlatmak lazım. Kadim bir kültürden kaynağını alan kahve falı uygulaması nesilden nesle aktarılmış, günümüzde kadar gelmiştir.

Telvede görülen şekillerin yorumlanmasına dayanan bu uygulama 8. yüz yılda eski Çin uygarlığında başlamıştır. İlk önce demir aletlerin üzerindeki şekiller yorumlanırken sonrasında bu işe telveye bakılarak devam edilmiştir.

Osmanlı döneminde de yaygın olarak fala bakan kadınlar fincanın dibindeki telvenin neye benzediğini yorumlar, ona göre gelecekle ilgili kehanetlerde bulunurlarmış.

Eski dönemlerdeki çizimlere bile yansıyan bu fal adeti günümüzde kafelerin başlıca gelir kaynaklarından biri halinde geldi. Popüler medyumların internet üzerinden fala baktığını da unutmamak gerek.

Eğer sizin de bu konuya ilginiz varsa artık kafelere gitmenize ya da falınızın fotoğrafını çekip birilerine yollamanıza gerek yok çünkü şimdi bu işin inceliklerini öğreneceksiniz.

kahve fali nasil bakilir1 kahve 1 | Shuayip.com
Practical information

Basic knowledge

Eğer fala bakmaya karar verdiyseniz öncelikle güzel bir kahve almanız ve içeceğinizi hazırlarken biraz daha özenli olmanız gerekiyor. Telvenin iyi bir şekilde fincanın dibinde birikmesi bu işin en büyük inceliği diyebiliriz. Sonuçta şekiller telvede ortaya çıktığından içeceğinizi buna göre yapmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da içeceğinizin kıvamının yoğunluğu. Ne çok yoğun olmalı ne de sulu. Eğer tam kıvamında olmazsa ne yazık ki bu durum telveye de yansır ve falınıza bakamazsınız çünkü şekiller istediğiniz gibi oluşmayacaktır.

Fincanı kapatma şekliniz de bir teknik gerektiriyor. Kahvenizi afiyetle içip bitirdikten sonra mutlaka dileğinize ya da sorunuza odaklanmalısınız. Enerjinizi fincana aktarmak üzere biraz durun, nefes alın, son yudumu bitirdikten sonra fincanı kendinize doğru kapatın.

Ayrıca fincan soğumadan fal bakmaya başlanılmaması gerektiğini de hatırlatmakta yarar var. Soğumadan falı açarsanız tutmamış olur. Falın tutması için yine bakmak istediğiniz konuya odaklanmalı, fincanın soğumasını beklemelisiniz.

Her ne kadar soğumayı hızlandırmak için bozuk para ya da yüzük konabileceği söylense de bunu tavsiye etmiyorum. Sabrederseniz enerjinizin daha fazla yoğunlaşacağından emin olabilirsiniz.

Teknik Ayrıntılar

Fincanınız tamamen soğuduğunda önce açmayı deneyin. Açılmıyorsa dileğiniz gerçekleşecek ya da sorduğunuz sorunun cevabı istediğiniz gibi çıkacak demektir. Hemen açıldıysa da endişe etmenize gerek yok yorum kısmına geçebilirsiniz.

Fincana bakarken tutma yerinden tutmalı ve aydınlık bir ortamda görselleri saat yönünde takip ederek yorumlama yapmalısınız. Ayrıca şekillere bakmadan önce mutlaka zihninizi boşaltmayı ve duygularınız bir kenara bırakmayı unutmayın.

Fincanı sapından dik tutup baktığınızda sağdaki şekilleri olumlu durumları soldakiler ise olumsuzlukları ifade eder. Dibinde bol telve varsa falına bakılan kişi stresli demektir. Fincanın dibi açıksa huzurludur.

Üst kısımdaki şekiller yorumun kısa sürede gerçekleşeceğini ifade eder. Aşağıdakilerin gerçekleşmesi ise biraz zaman alacaktır. Son olarak da yorum yaparken içgüdülerinize ve altıncı hissinize güvenmeyi unutmayın, pratik yaptıkça bu konuda daha iyi olacaksınız.

Bonus: Şekiller Sözlüğü

 • Fil: Kariyer, iş ve okulda ilerleme.
 • Deve: Parasal konuda iyileşme, kazancın artması.
 • Tavşan: Stresli ve duygusal zamanlara işaret eden bir uyarı.
 • Geyik: Huzur ve neşenin yaklaşması.
 • Kaplumbağa: Sorunların bitmek üzere olduğu.
 • Ördek: Şansın artması.
 • Horoz: Müjdeli haber alınacağına dair bir işaret.
 • Baykuş: Dikkat edilmesi gereken kişiler ve olaylar.
 • Kedi: Haksızlıklara karşı uyarı.
 • Yüzük: Aşk ve evlilik.

You May Be Interested In:

How to Lay Out Tarot Cards? Tell Your Fortune with 4 Different Constellations!

The Most Popular Tarot Sequence: 3 Steps to Learn the Celtic Expansion

Love Revelation with Tarot Cards: 3 Steps to Know the Future of Your Relationship!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top