Kedi Eğitiminde 3 Püf Nokta

Pek çok evcil hayvan sahibinin de iyi bildiği üzere kedilerde eğitim konusu her zaman problemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı kaynaklarda yer alan bilgilere göre bazı araştırmacılar kedilere eğitim verilebileceğini savunsa da bazı çalışmalar onların komutları ya da istenilen şeyleri öğrenmeyi reddettiği yönündedir. İşte bu yüzden ben de bugün bu konunun üzerinde durmak istedim.

Kedilere eğitim vermek mümkün.
Her Evcil Hayvanın Karakteri Farklıdır

Konuyla ilgili diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Yavru ve Yetişkin Kedilerde Eğitim

Kediler pek çok kişi tarafından sevilen evcil hayvanlar arasındadır. Belki de bu yazıyı okurken siz de kedi sahiplenip sahiplenmeme konusunda düşünüyorsunuz ya da çoktan bir kedi sahiplendiniz ve ona vereceğiniz eğitim hakkında araştırma yapıyorsunuz.

Öncelikle bu konu hakkında konuşmadan yavru kedilere eğitim vermenin çok daha kolay olduğunu söylemeliyiz. Davranışları kemikleşen yetişkin evcil hayvanlara bir şeyler öğretmek her zaman için çok daha zor ve zaman alan bir şeydir.

Ayrıca kedilerin köpekler gibi otur, kalk, yat gibi komutları kolaylıkla öğrenmeyeceğini de aklınızda bulundurmalısınız çünkü aksi takdirde evcil hayvanınızla ilgili ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bir yavru sahiplendiğinizde eğer ona bir şeyler öğretmek istiyorsanız önce işe nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmeniz lazım. Ayrıca evcil hayvanınıza nasıl davranacağınızla ilgili de bilgi sahibi olmalısınız. Bunun dışında göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeyler ise sabır ve emek olacaktır. Eğer sabırsız davranır, yeterince emek harcamadan evcil hayvanınız bir şeyler öğrensin isterseniz karşılıklı olarak hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Yavru ya da yetişkin bir evcil hayvan sahiplendiğinizde ona ilk vereceğiniz eğitimin tuvaletle ilgili olması gerekir. Kumunu göstermeniz, hatta gerekiyorsa bunu bir kaç kere tekrar etmeniz yerinde bir davranış olacaktır. Kediler bu konuda diğer hayvanlardan çok daha kolay bir şeyler öğrendiği için bu süreç sizin için zor olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Yine de istisnai durumlar da olabileceğini aklınızda tutmanızda yarar var.

İlk dersi başarılı bir şekilde atlattıktan sonra mutlaka evcil hayvanınızı ödüllendirmelisiniz. Bu ödülün illa mama olması da gerekmiyor. Onu sevmeniz ve takdir edici sözler söylemeniz de yeterli olacaktır. İlk dersi iyi bir şekilde bitirdiğinizde hem sizin hem de evcil hayvanınızın özgüveni artacak. Sonrasında ikinci derse geçebilirsiniz.

İkinci derse geçmeden önce ona ne öğretmek istediğinizi iyi düşünün. Bu dersin konusu girmemesi gereken bir oda olabilir, sizi ısırmaya ya da oyun amaçlı tırmalamaya çalışıyorsa bu konuda onu uyarabilirsiniz. Bunun dışında tırmalama tahtasını göstermeyi deneyebilirsiniz. Oyuncaklarla oynatarak enerjisini atmasını sağlayabilir ve sonrasında eşyalarınıza zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz.

Her ne kadar bu süreç içinde zorluk yaşama ihtimaliniz yüksek olsa da ne olursa olsun ona olan inancınızı kaybetmeyin. Burada anahtar kelime inanç ve sevgi olacak çünkü evcil hayvanınızı da kendinizi de üzmeden bu süreci iyi bir şekilde yönetmek istiyorsanız kesinlikle bunlara ihtiyacınız var.

pexels dids 1476254 scaled 1 kedi 2 | Shuayip.com
İnancınızı Yitirmeyin

Size bu konuda yardımcı olabilecek malzemelerden faydalanın.

Tips and Tricks

Şimdi de bu süreçte işinize yarayacak püf noktalara bir göz atalım.

  • İlk olarak size dersler sırasında kesinlikle yapmamanız ve belki de hiç bir zaman unutmamanız gereken bir ipucundan bahsetmek istiyorum. Yapılan araştırmalara göre evcil hayvanlara eğitim verirken yapmasını istemediğiniz bir davranış olduğunda sürekli ona ikazda bulunursanız evcil hayvanınız bunu ilgi olarak algılayacaktır. Bu durumda sizden olumlu ya da olumsuz o ilgiyi görmek için aynı davranışı tekrar edecektir. Ayrıca bunu bir oyun sanması ve yine aynı şekilde devam etmesi de mümkün. Bu yüzden onu bir kez ikaz ettikten sonra görmezden gelmeyi tercih edin. Zamanla bu ipucunun ne kadar işe yaradığına siz de şaşıracaksınız.
  • İkinci püf noktası olarak ise beğenmediğiniz davranışların üzerinde durmak yerine hoşunuza giden davranışlara odaklanmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Mesela evcil hayvanınız istemediğiniz bir şey yaptığında oradan uzaklaşın ve kısa bir süre yüzüne bile bakmayın. Sonrasında hoşunuza giden bir şey yaptığında ise onu ödüllendirin. Ödül maması verebilir, onu sevebilir ya da güzel şeyler söyleyebilirsiniz. Belki bu süreç sabrınızı zorlayacak ama bunu devam ettirmeniz çok önemli.
  • Son olarak da bu süreçte kararlı olmanız gerektiğinden bahsetmeliyim. Ne kadar çok araştırmış olursanız olun her hayvanın kendisine özel bir karakteri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle o kendisine özgü karakterine göre davranacaktır. Yani kalıplarla hareket edemezsiniz. Temel bilgileriniz size yardımcı olsa da yaşadıkça deneyim edineceğiniz bu sürece güzel bir yolculuk olarak bakarsanız mutsuz da olmazsınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top