Cat Litter Comparison: Sanicat – Ever Clean – Kisipisi

Piyasada farklı markaların ürettiği çok farklı kedi kumu çeşitleri bulunuyor. Evcil hayvan sahipleri hem ev temizliği hem de hayvanlarının sağlığı konusunda çok daha dikkatli olmak durumunda kaldığından kum seçimi yaparken de özen gösteriyorlar. Bir kedi tuvaletinin temiz olmasının en önemli kriterinin kedi kumu olduğunu da hesaba katınca bu konunun üzerine neden bu kadar eğilmemiz gerektiğini de daha iyi anlıyoruz.

Kedi bakımı ile ilgili yazılarıma bugün de kum karşılaştırması ile devam etmek istedim. Karşılaştıracağım kumlar ise ülkemizde en çok satılan markaların bentonit kumları olacak. Sanicat, Ever Clean ve Pisipisi firmalarının ürettiği kum çeşitlerini detaylı olarak ele alacağım, artı ile eksi yönlerinden bahsedeceğim. Bakalım bu kumlardan hangisi kedimiz için daha uygun.

Kedi kumu çeşitleri karşılaştırması
Kedi Kumu

Ever Clean

Dünya çapında da oldukça sevilen bu kedi kumu en pahalı ürünlerden biri. Firmanın ürettiği beş farklı çeşitte kum bulunuyor. Bu ürünlerin iki tanesi kokusuz. Diğerleri ise kokulu.

Bu kumlardan kısaca bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

  1. Kokuyu Anında Hapseden
  2. Birden Fazla Kediyle Yaşayanlara Özel
  3. Ekstra Sertleşen Kokulu ve Kokusuz
  4. Okyanus Kokulu
  5. Lavanta Kokulu

Genel olarak markanın kumlarının diğer ürünlere göre çok daha kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Fiyatı da farklı kumlara göre iki üç kat daha çok ancak uzun süreli kullanım sağladığından eğer bütçeniz varsa böyle bir kumu tercih edebilirsiniz.

Ever Clean kumların tozutma ve kokuyu hapsetme özellikleri oldukça yüksek. Bu nedenle ev temizliği açısından da büyük kolaylık sağlıyor diyebiliriz. Kedi tuvaletinin içini rahatça temizleyebiliyor, kedinizin sorun yaşamamasına yardımcı olabiliyorsunuz.

Böyle bir kum alırsanız kumu iki günde bir ya da çok kediyle yaşayanların günde bir kere temizlemesi yeterli olacaktır. Bu açıdan da kum fiyatının hakkını veriyor. Patiye yapışma derdi de az olduğundan kediniz rahatsız olmayacaktır. Alerjik ve hassas kedilerin kullanımı için de uygun.

Bu kumlar iki farklı boyutta satılıyor, yani fiyatları da birbirinden farklı. Altı litre olan kumlar 50 lira gibi fiyatlarda bulunabiliyor. On litre olanlar ise 80 lira gibi fiyatlardan başlıyor. Satış kanalına ve üründen ürüne fiyat farkı olacağını da belirtmekte yarar var. Ancak bu kumlar kedinizin özelliklerine de bağlı olarak size bir ay boyunca dayanabilir.

E5ht78ZX0AATy 4 kedi kumu 1 | Shuayip.com
Ever Clean

Sanicat

Ever clean markasının ürünlerinden sonra ülkemizde en çok tercih edilen orta kalitenin üzerindeki kumlardan biri de Sanicat. Markanın kalın taneli ve ince taneli diye ayrılan çeşitli kumları bulunuyor. Ayrıca kokulu ve kokusuz versiyonlardan da size uygun olanı tercih edebiliyorsunuz.

Ever clean gibi pahalı ürünlerden almayı düşünmüyorsanız ama kedi bakımı ile ilgili çekinceleriniz varsa bu markanın kumlarını alabilirsiniz. Yüzde yüz doğal maddelerden üretilen bu kumlar kedilerin sağlığı açısından da hiçbir sakınca içermiyor. Kediniz hassassa, astım gibi bir sorunu varsa yine bu ürünler uygun olacaktır.

Ev temizliği konusunda titiz olanların da severek kullandığı bu kumlar fazla tozutma yapmıyor. Özellikle kalın taneli olanları kedilerin patisine çok daha az yapışıyor. Kumların içerisinde yer alan aktif oksijen molekülleri kedi tuvaletinin boğucu olmasına engel oluyor.

Bu kumun piyasadaki diğer ürünlere göre emiş gücü bakımından daha iyi olması da onu tercih edilebilir ürünler arasına sokuyor. Ekonomik ama kokuyu iyi hapseden bir ürün arıyorsanız fiyatları 35 ile 100 lira arasında değişen bu kumlardan alabilirsiniz.

sanicat clumping white kedi kumu 8 lt topaklanan kedi kumlari sanicat 38042 23 O kedi kumu 2 | Shuayip.com
Sanicat

Pisipisi

Bu ürünlerin en önemli özelliği yerel bir marka tarafından üretilmiş olması. Eczabaşı firmasının ürettiği bu kumlar Eskişehir’den çıkartılan bentonit malzemesinden yapılıyor. Ürünlerin hammaddesi firmanın kendisi tarafından çıkartıldığı için kumlar çok daha kaliteli ve güvenilir diyebiliriz.

2010 yılından bu yana sektörde ciddi bir ilerleme kaydeden firma yüzde yüz doğal kumlar üretiyor. Kedilerin sağlığını korumayı amaçlayarak tasarladığı kumların kokulu, kokusuz, ince ve kalın taneli olmak üzere farklı çeşitleri bulunuyor.

Markanın tüm ürünlerinin sıvıyı hızlı hapsetme özelliğine sahip olduğunu ifade edebiliriz. Toz çıkartma oranları oldukça düşük. Kokunun ortaya çıkmasına engel oluyorlar. Temizleme açısından büyük bir kolaylık sağlıyorlar. Ayrıca diğer kumlara göre biraz daha ekonomikler diyebiliriz. Kumların fiyatları çeşitli satış kanallarına göre değişmekle birlikte 20 ile 50 lira arasında.

Shopping

Bütün bu kumları petlebi, petburada, trendyol gibi sitelerden temin edebilir, petshoplardan da alabilirsiniz.

You May Be Interested In:

Reflex Cat Litter Review

Kedilerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top