Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? 5 Çözüm Önerisi

Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? İnsanlar gibi, kediler de davranışlarını etkileyebilecek korku, zevk, açlık, endişe, heyecan, sevinç, hayal kırıklığı ve diğer pek çok duyguyu hissedebilirler. Kedilerin çoğu davranışı normal olsa da bazıları sorun teşkil edebilir. Özellikle ev kedileri için bu konuya dikkat edilmelidir. Birkaç yaygın kedi davranışı, problem olarak görülür ve hem sahiplerin hem de evcil hayvanların yaşam kalitesini etkileyebilir. Neyse ki, bu davranışların çoğu düzeltilebilir.

Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür?

Kediler gizemli hayvanlardır; bu nedenle bazı kedi davranışlarının nedenini keşfetmek zor olabilir. İşleri daha da karmaşık hale getirebilir; fakat belirli bir davranışın arkasında mutlaka tek bir neden yoktur. Ve her kedinin farklı bir kişiliği vardır. Tıpkı insanlar gibi… Peki, kedilerde görülen en yaygın davranış problemleri hangileridir?

Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? - shuayip.com
Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? – shuayip.com

Belirli Davranış Problemleri

1. Gürültü, sesli miyavlamalar

Tam uykuya dalmak üzereyken yatak odanızın kapısının dışında aniden kedinizin uluduğunu, miyavladığını ve ağladığını mı duydunuz? Bu, kedilerde sıklıkla görülen bir davranıştır ve kediniz için tamamen normal olabilir. Sonuçta, kediler vahşi doğadakiler gibi geceleri uyumayı tercih etmez. Bu nedenle siz gece uyumaya çalışırken onlar daha aktif olabilirler. Fakat bu davranış bazen normal olmayıp; bir sorunun işareti de olabilir. 

 • Yaşlı kedilerde yaşlılık belirtisi olabilir.
 • Siyam gibi bir cins, doğal olarak diğerlerinden daha seslidir ve geceleri dikkatinizi çekmek için yüksek sesle miyavlar.
 • Kedinizin gecenin bir yarısında canı sıkılabilir.
 • Gündüz miyavlamaları ve ulumalar bir acı belirtisi olabilir. Kum kabına girdikleri esnada ağlar gibi miyavlayan kediler, genellikle idrara çıkma veya dışkılama konusunda rahatsızlık veya ağrı yaşıyorlar demektir. Kuyruğun sıkışması gibi diğer belirgin ağrı belirtileri de bu acıklı miyavlamaların nedenleridir.
 • Gün içinde miyavlama, ağlama veya uluma basitçe dikkat çekme davranışı olabilir.

2. Tırmalamak

Kediler bölgelerini işaretlemek için tırmalamayı tercih ederler. Kediniz istemediğiniz nesneleri tırmalıyorsa, Tırmalama tahtası gibi oyuncaklar alarak bu davranışını yönlendirebilirsiniz.

Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? - shuayip.com
Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? – shuayip.com

3. Olur olmaz şeyleri çiğneme

Kedilerin bazıları dişleriyle çeşitli nesnelere hasar vermeyi başarabilir. Kedinizdeki çiğneme davranışı can sıkıntısı, saldırganlık, beslenme eksikliği, yavru kedi dişlerinin çıkması veya çok erken sütten kesilmesi gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bunun nedeni, kedinizin oynamak istemesi ya da çiğnediği eşyanın dokusunu veya tadını beğenmesi olabilir.

4. İdrar Problemleri

Kedilerin çeşitli idrar sorunları olabilir. Enfeksiyonlar, iltihaplanma, mesane taşları, stres, tümörler ve diğer faktörler, bir kedinin kum kabının dışına idrar yapmasına, püskürtmesine veya hiç idrar yapamamasına neden olabilir. Kediler veya diğer evcil hayvanlar arasındaki çatışmalar ve evdeki değişiklikler (örneğin ev içinde inşaat, aile üyelerinin ayrılması, yeni aile üyelerinin gelmesi) kedileri strese sokabilir ve aynı zamanda kum kabı, yani tuvalet sorunlarına yol açabilir .

5. Saldırganlık

Kedilerde saldırganlık: Kediler diğer evcil hayvanlara ve insanlara karşı saldırgan olabilirler ve bu önemli bir davranış problemidir. Saldırganlık, stres ve kaygı nedeniyle olabilirken; kedide ağrıya veya hormonal değişikliklere neden olan tıbbi bir sorundan da kaynaklanabilir.

6. Obsesif-Kompulsif, yani aşırı yalama

Kedilerin kendini temizlerken aşırı yalaması, tipik olarak ağrı, stres ve kaygıdan kaynaklanır. Tüm kediler kendilerini temizlerken yalar; fakat aşırı yalama ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir ve gecikmeden ele alınmalıdır. Acı çeken bir kedi, tüysüz kalana dek vücudundaki belirli bir bölgeyi yalayabilir.

Bazen söz konusu nokta ağrıya neden olan bölge olmayabilir. Stresli veya endişeli bir kedi, tüy kalmayıncaya dek veya vücudunun diğer kısımlarını veya karnını saplantılı bir şekilde aşırıya kaçacak şekilde yalayabilir.

Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? - shuayip.com
Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? – shuayip.com

Davranış Sorunları Nasıl Durdurulur?

Bazı davranış sorunları bir kedinin içgüdülerinden kaynaklanır, ancak veterinerinizle ilgili tıbbi sorunları ekarte ederek işe başlamak en iyisidir. Kedinizin hasta olduğundan veya acı çektiğinden şüpheleniyorsanız, mutlaka bir veterinere başvurmalısınız. Bu sayede, yaşlı kedilere yardımcı olmak veya aşırı yalamayı engellemek için tasarlanmış takviyeler, ilaçlar, feromonlar, özel diyetler ve diğer şeylerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bundan sonraki süreçte, tezgahların üstüne atlama gibi belirli davranışları ele almaya ve caydırmaya başlayabilirsiniz. Ek olarak davranışa neden olan sorun ne olursa olsun kedinizin üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

1. Gürültü, aşırı miyavlama, hırlama veya ağlama

Uyurken sizi rahatsız etmemesi için kedinize onu oyalayacak bir şey verebilirsiniz. Bu bir oyuncak olabilir. Bu sayede gece miyavlamalarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca gündüzleri daha fazla hareket etmesini ve böylelikle geceleri daha az aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Kediniz acıktığında, dışarı çıkmak istediğinde veya okşanmak istediğinde de miyavlayabilir.

Kedinize verdiğiniz yanıt, istediğini elde etmek için bu seslendirmeleri yapmaya devam etmesi açısından belirleyici olacaktır. Yani eğer bu miyavlamalara teslim olup, her istediğinizi yaparsanız, muhtemelen aynı hareketi yapmaya devam edecektir. Dolayısıyla geceleri onu görmezden ve duymazdan gelmeye çalışın.

2. Tırmalama

Bu sorunu çözmede tırmalama tahtası işinize yarayabilir. Tırmalama tahtası ile kedinizin tırmalama dürtüsünü tahtaya yönlendirebilirsiniz. Bunun için tırmalama direğinin veya tahtasının üzerine kedi nanesi serpebilirsiniz. Bildiğiniz üzere kediler ‘Catnip’ de denilen kedi nanesine bayılır! 

Bazı kediler belirli kumaşları ve malzemeleri diğerlerinden daha çok sever, bu nedenle çeşitli dokular sunan tırmalama tahtalarını denemeniz gerekebilir. Kediniz mevcut direği beğenmezse, halı, ip veya oluklu mukavva ile yapılmış bir tırmalama tahtasını deneyin.

Ayrıca sürekli olarak feromonlar ve tırnak kapakları kullanabilirsiniz. Tırnak kapakları, mobilyalarınızı korumak için kedinizin tırnaklarının üzerine yapıştırılan küçük plastik tırnak kaplamalarıdır. Feromonlar, kedinizi sakinleştirmeye yardımcı olmak ve stres veya kaygıdan kaynaklanan herhangi bir kaşınma davranışını engellemek için spreyler, mendiller ve difüzörler olarak mevcuttur.

Kedi Malzemeleri - Shuayip.com
Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? – shuayip.com

3. Çiğneme Problemi

Kedinizin çiğnemesi endişe vericiyse, çözüm için problemin kaynağını çözemeye çalışın:

 • Kedinize, besin ve vitamin açısından eksiksiz bir mama verdiğinizden emin olun.
 • Herhangi bir diş endişesini ortadan kaldırmak için veterinerinize danışın.
 • Kedinizin saldırganlığını çiğnediği nesneden çıkarma olasılığına dikkat etmeye çalışın. Feromonlar ve takviyeler gibi stres ve kaygıyı azaltmaya yönelik ürünler agresif davranışların azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Kediniz sıkılırsa, oynaması için ona güvenli oyuncaklar alın.
 • Çiğnememeleri gereken şeyleri çiğnemeye çalışan inatçı kediler için caydırıcı olarak acı bir sprey kullanabilirsiniz. Elektrik kabloları gibi küçük ve tehlikeli eşyaları da plastik muhafaza ile kapatabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Kum kabı sorunları

Kedinizin tuvaletini yaparken zorlandığını veya idrara çıkamadığını fark ederseniz, acil veteriner bakımına ihtiyacı var demektir. Özel kedi kumu, diyetler, feromonlar, takviyeler ve ilaçlar, kedinizdeki üriner davranış sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir. Tıbbi nedenler göz ardı edildiğinde, çoğu zaman ele alınması gereken davranışsal bir problemdir.

 • Kediler tuvaletleri konusunda titiz oldukları için kum kabının pis ve kirli olmamasına dikkat edin.
 • Yalnızca bir adet kum kabına sahip olmak da sorun teşkil ediyor olabilir. Genel kural, her kedi için en az iki kum kabı ve her katta en az bir kum kabı bulunmasıdır. Örneğin, bir kedili bir evde iki kum kabı, iki kedili bir evde üç kum kabı olmalıdır.
 • Kediniz kullandığınız kumu beğenmeyebilir veya kabın içini çok fazla kumla dolduruyor olabilirsiniz. Daha az kum kullanmayı, kokusuz altlığa veya farklı bir markaya geçmeyi ya da standart kil altlıklara alternatif kullanmayı deneyin.
 • Çok kedili bir evde, aynı anda farklı kum kabı kullanırken bir kedinin diğerini göremediğinden emin olun.
 • Evin etrafındaki potansiyel stres faktörlerini araştırın ve ortadan kaldırmaya çalışın. Örneğin, içerideki bir kedi dışarıdaki bir kediyi gördüğünde, duyduğunda ve hatta hissettiğinde endişelendiğinde perdeleri kapatın.
Kedilerde İshal - shuayip.com
Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? – shuayip.com

5. Agresif davranışlar

Kedinizin agresif olmasına neden olan herhangi bir tetikleyici olup olmadığını gözlemleyin. Tetikleyicinin ne olduğunu anlayıp, ondan kurtulabilirseniz, saldırgan davranışların önüne geçmiş olursunuz. Bu konuda da yine feromonlar, takviyeler, ilaçlar ve özel diyetler yardımcı olabilir. 

Ayrıca kedinize, enerjisini verebileceği ve odaklanabileceği bir oyuncak alabilirsiniz. Ek olarak mama kapları ile kum kapları arasına ayırıcılar koymak gibi diğer basit çözümleri de deneyebilirsiniz.

Conclusion

Kedilerdeki davranış problemleri ve olası çözümleriyle karşınızdaydık. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilecek başlıklar:

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? Bu 4 Maddeye Dikkat!

Kitten Preparation Guide

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top