How to Calculate the Age of Cats? 4 Tips to Determine Age!

Kedilerin yaşı nasıl hesaplanır? Yeni bir kedi sahiplendiniz, ama yaşını tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. Sahiplendiğiniz kedi, eğer çok küçük bir yavru değilse ilgili hakkında bilmediğiniz şeyler olabilir ve buna kedinin yaşı da dahildir. Alanında uzman bir veteriner, kedinizin mevcut yaşını belirlemede ve aynı zamanda optimal yaşam kalitesi ile uzun ömür sağlamak için bir bakım programı planlamada en iyi destekçiniz olacaktır. 

Kedinin tüm vücudunun kapsamlı bir veteriner muayene edilmesi, yaşının belirlenmesine de yardımcı olacaktır. Peki, kedilerin yaşı nasıl hesaplanır? Veteriner hekimler dahi herhangi bir kedinin kaç yaşında olabileceğini tahmin etmeye çalışırken birkaç noktaya özellikle dikkat ederler. Bu noktalar nelermiş, hep birlikte öğrenelim!

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? - shuayip.com
Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? – shuayip.com

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

1. Dişler

Bir kedinin süt dişleri, ilk olarak 2 ila 4 hafta arasında çıkar. Dolayısıyla süt dişleri, yavru kedilerin yaşını belirlemek için mükemmel bir yardımcıdır. Kedilerin kalıcı dişleri süt dişlerinin üzerinde gelişmektedir. Yavru kediler 3 ila 4 aylık olduklarında, kalıcı dişler süt dişlerinin yerini almaya başlayacaktır. Tipik olarak, yetişkin dişlerin tümü 6 ayda gelişimlerini tamamlar. Dolayısıyla bir kedi 6 aylık sürecini geçtiyse, dişlerine bakarak yaşını belirlemek çok mümkün olmaz.

Yalnızca kedinin en az 6 aylık olduğunu anlayabiliriz. Gerçek yaşını tahmin edemeyiz. Daha büyük kedilerde de dişlere bakılarak bir yaş tahmini yapılabilir; fakat pek yeterli olmaz. Yine de kedinin dişlerindeki leke veya tartar miktarı, yaş tahmini açısından ipucu verebilir. Bununla birlikte, evcil hayvanların diş temizleme ürünleri kolayca bulunabildiğinden, kediniz bakımlı dişlere sahip olabilir.

Bakımlı dişlerde, tartar bulunuyor olsa bile iyi bir tahmin için yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla, dişler, yetişkin veya yavru kedinin yaşının tahmini açısından iyi bir gösterge olsa da tek başına yeterli değildir. Ve kusursuz sonuçlar vermeyecektir.

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? - shuayip.com
Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? – shuayip.com

2. Cinsel olgunluk

Erkek kediler cinsel olgunluğa 6 ay kadar erken ulaşır. Ergenlik belirtileri, daha belirgin olan idrar testislerinin bölgesel olarak püskürtülmesini içerir. Dişi kediler tipik olarak ilk kızgınlık dönemlerini (östrus döngüsü) 5 ila 9 ay arasında yaşarlar. Ancak gün ışığının uzunluğu ve kedinin ağırlığı da ilk kızgınlık döngüsü üzerinde bir miktar etkiye sahiptir. Dişi bir kedi size kızgınlık yaşadığını çok görünür ve sesli olarak belli edecektir. 

Dişi kediler, 18 ay ile 8 yaş arasında en doğurgan oldukları dönemlerini yaşarlar. Ancak buna bağlı olarak çok daha erken veya daha geç bir dönemde hamile kalabilirler. Bununla birlikte, birçok veteriner artık erken yaşta kısırlaştırma işleminin yapılabileceğini öne sürmektedir. Bu anne ve yavru kediler için zor olan erken gebelik probleminin önlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, cerrahi işlemi daha da kolaylaştırır.

Zira daha erken yaştaki kedilerde ameliyatın çok daha kolay olduğu söylenir. Bu durum sağlık açısından iyi olsa da bir kedinin yaşını belirlemeyi biraz daha zorlaştırabilir.

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? - shuayip.com
Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? – shuayip.com

3. Tüy veya kürk gelişimi

Bir yavru kedinin kürkü veya tüyleri, bir bebek kadar ince ve yumuşaktır. Ancak kedi yaşlandıkça kürkü kalınlaşıp, sertleşecek ve kabalaşacaktır. Ayrıca tüylerin rengi değişecek, gölgede daha koyu veya daha açık hale gelebilecektir. Bir kedi kıdemli statüye ulaştığında, insanların yaşlandıkça yaptığı gibi, beyaz veya gri bireysel tüylerden oluşan lekeler bile geliştirebilir.

Yaşı kesin olarak belirlemek için yeterli olmasa da, kürk/tüy veterinerin herhangi kedinin yaşını tahmin etmesine yardımcı olacaktır. Ek olarak, bir kedinin kendisini ne kadar iyi tımar ettiği, yani temizlediği, kaç yaşında olduğu hakkında ipucu verebilir.

Kediler inanılmaz derecede temiz ve titiz yaratıklardır. Lakin daha yaşlı kediler, yaşla birlikte kilo aldığı, diş problemleri veya Artrit gibi ağrılı rahatsızlar yaşayabildiği için kendilerini temizleme konusunda gevşemeye başlayabilirler.

4. Gözler

Sağlıklı yavru kedilerin gözleri çok net ve parlaktır; hiçbir yırtılma veya akıntı belirtisi yoktur. Bununla birlikte, daha sonraki yıllarda kedilerin, gözlerinde yırtılma ve/veya akıntı da dahil olmak üzere bulutlu bir görünüm gelişebilir. Bu durum genellikle kediler en az 10 yaşına geldiğinde gerçekleşir.

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? - shuayip.com
Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? – shuayip.com

Bonus: Kediler ortalama kaç yıl yaşar?

Kedilerin ortalama ömrü: Kedilerin yaşam süresi, yani ömrü, cinsine, yaşam tarzına ve genetiğine bağlı olarak değişir. Optimal sağlığa ve iyi genlere sahip olup; iyi egzersiz yaptırılmış bir ev kedisi, tipik olarak dış mekan kedilerinden/sokak kedilerinden daha uzun yaşayacaktır. 

Veteriner hekimlere göre bir ev kedisinin ortalama ömrü 10 – 15 yıldır. Bununla birlikte, dış mekan kedileri, yani sokak kedilerinin ömrü ortalama 3 – 5 yıldır. Ancak vahşi kedilere oranla daha uzun yaşayabilirler. Bu sadece ortalama olsa da, her kuralın her zaman istisnaları vardır.

Conclusion

Kedilerin yaşı nasıl hesaplanır? Hep birlikte görmüş olduk ve anladık ki bir kedinin yaşını net olarak belirleyebilmek çok mümkün değil… Lakin yaklaşık olarak hesap edilebilir. Sizler de özellikle veteriner yardımıyla kedinizin tahmini yaşını öğrenebilirsiniz.

You may be interested in:

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 3 Önemli İpucu!

Kedilerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır?

Kediler Neden Kusar? Bu 6 Başlığa Dikkat!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top