Kedisiyle Tatile Gideceklere Öneriler 2

Önceki in my writing kedisiyle tatile gidecekler için bu konuda nasıl vereceklerine dair önerilerde bulunmuş, nasıl bir seyahat türünü tercih etmeleri gerektiğini anlamıştım. Ayrıca bu yolculuğun araba, uçak ya da tren gibi ulaşım araçlarından hangisiyle yapılırsa nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili tavsiyeler vermiştim.

Şimdi de konuya biraz daha derinlik kazandırmak ve hem seçilebilecek otellerden hem de bu deneyim için size destek olacak küçük ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

Kediyle tatile giderken dikkat edilecekler
Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kedi Dostu Bir Tatil Mekanı Seçin

Tabi ki böyle bir tatil yapmaya ve kedinizle birlikte deniz, kum, güneşin tadını çıkartmaya karar verdiğinizde yapılacaklar listesindeki bir sonraki madde yer seçimi olacak. Gideceğiniz şehre karar verdiyseniz oradaki evcil hayvan dostu otelleri ve tatil mekanlarını araştırmalısınız. Nasıl bir yerde kalmak istediğinize karar verdikten sonra da mutlaka oranın evcil dostunuz için gerçekten uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Çoğu tatil yerinde evcil hayvanlar hoş görülmediği için seçenekleriniz ne yazık ki oldukça kısıtlı olacak. Gideceğiniz yere göre de değişmekle birlikte bu konuda çok detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü iş gideceğiniz yerin evcil dostunuzu kabul etmesiyle ya da oraya kadar gitmenizle bitmiyor. Gittikten sonra evcil hayvanınız odada ya da kapalı bir ortamda bulunacağı için oranın ona uygun olup olmadığından emin olmanız gerekiyor.

Evcil hayvanların rutinleri değiştiğinde her halükarda strese girdiklerini ve alışma konusunda sorun yaşadıklarını da göz önünde bulundurduğunuzda yapacağınız seçimin ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca evcil dostunuzun yaşı da bu noktada dikkat edilmesi gereken bir kriter olabilir. Yaşlı hayvanların bulunduğu ortamdan uzaklaştığında hasta olabildiğini çok küçük hayvanların da aşırı strese girdiği için davranış değişiklikleri yaşayabildiğini unutmayın.

Extra Details

Tatil planınızı gideceğiniz yerden, kullanacağınız ulaşım aracına kadar detaylı bir şekilde yaptıktan sonra sıra hazırlıklara geliyor. Önceki yazımda da ifade ettiğim üzere yanınıza alacağınız eşyalar da bu süreçte büyük önem taşıyor. Mesela yolculuk sırasında kedinize vereceğiniz bir sakinleştirici varsa yola çıkmadan beş altı saat önce evcil dostunuza mama ve su vermeyi kesmelisiniz. Sadece sakinleştirici ilacı verip etki etmesini beklemenizde yarar olacaktır çünkü kusma gibi etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Kedinizin fazla huzursuzluk yaşamasını istemiyorsanız yapacağınız tatil hazırlıkları sırasında evde çok büyük bir koşturmaca olmasına izin vermemelisiniz. Bu durum evcil hayvanınızın sinirlerinin çok daha fazla bozulmasına neden olabilir. Ayrıca taşıma kabıyla ile ilgili bir problem yaşıyorsanız yolculuk zamanından önce onu evin görünür bir alanına bırakmayı tercih edebilirsiniz.

Bu süreç düşündüğünüz kadar eğlenceli olmayacak ve muhtemelen genel olarak çok sabırlı olmanız gereken ama sonuçta birlikte bir yerlere gitmeye karar verdiyseniz onu cesaretlendirmeli, her zaman yanında olacağınızdan emin olmasını sağlamalısınız. Kedilerin dışarıda kendilerini güvende hissetmediğini unutmayın. Belki taşıma çantasına sizin kokunuzu alabileceği giysilerden bir tanesini koyabilir, sevdiği oyuncaklarından yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca evcil hayvanınızla bir yerlere gitmeye karar verdiğinizde mutlaka bu durumla ilgili veterinerinizle görüşün. Onun önereceği farklı tavsiyeler bu süreçte tahmin etmediğiniz kadar çok işinize yarayabilir. Seyahat edeceğiniz ulaşım aracının türü fark etmeksizin mutlaka yanınızda fazladan temiz havlu ve poşet bulundurmalısınız çünkü kedinizin bu sürece ne gibi bir tepki vereceğinden emin olamazsınız.

Ekran Resmi 2020 01 22 14 23 53 kedi 1 | Shuayip.com
Tips and Tricks

Eğer araba yolculuğu yapmaya karar verirseniz onu güvende tutmak için emniyet kemeri kullanmalısınız. Evcil hayvanınızı arabanın içinde serbest bırakmak ne kadar çekici bir fikirmiş gibi gözükse de bunun hem sizin hem de evcil dostunuz için büyük riskleri olabilir. Uçakla tatile gitmeyi düşünüyorsanız bu durumda da yapmanız gereken yolculuktan önce arayıp yer ayırtmak olacak. Trenle yapılan yolculuklarda ise sadece yan koltuğunuzdan bir evcil hayvan bileti almanız yeterli oluyor.

Araba dışında farklı bir ulaşım aracı tercih edildiği durumlarda mutlaka indikten sonra otele ya da kalacağınız tatil yerine nasıl gideceğinizi planlamalısınız. Uçaktan, trenden ya da otobüsten indikten sonra işkence çekmek istemezsiniz. Son olarak da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta küçük dostunuzun alışık olduğu mamayı yanınızda bulundurmak ya da gittiğiniz yerde temin etmek olacak.

Evcil hayvanınıza alışkın olmadığı bir mama verirseniz hasta olma tehlikesi ortaya çıkar çünkü zaten farklı bir ortama adapte olmaya çalışıyor, bu süreçte bir de daha fazla stres olmasına neden olacak etkenler ortaya çıkarsa bu onu mutlaka olumsuz etkileyecektir.

Kişisel Not

Ben de evcil hayvanıyla yolculuk yapan biri olduğum için bu deneyimin ne kadar zorlayıcı olabileceğini biliyorum. Umarım verdiğim pratik ipuçları işinize yarar. Herkese iyi tatiller!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top