Benefits of Cumin with Its Unknown Properties!

Maydanozgiller familyasından olan kimyon sağlık açısından en yararlı baharatlardan biridir. Anavatanı Akdeniz olan bu otsu besinin bilinmeyen pek çok özelliği vardır. Türk, Hint, Latin ve Arap mutfağının en yaygın kullanılan ürünlerinden biridir. Şifalı özellikleriyle eski çağlardan beri alternatif tıpta da kullanılmaktadır. Bugünkü yazımda sindirim ve kabızlık gibi sorunlar yaşayanların en iyi tedavi yöntemlerinden biri sayılan bu yiyeceğin tüm detaylarını sizin için ele aldım.

Topics

  • Basic knowledge
  • Benefits
  • Kullanım Alanları
  • Sağlık Açısından Önemi

Kimyonun bilinmeyen yönlerini merak ediyor musunuz?
Healthy lifestyle

Kimyonla İlgili Temel Bilgiler

Tohumları öğütülerek hazırlana bu baharatın içerisinde karbonhidrat, mineraller, protein, yağ asitleri bulunmaktadır. Tam yüz farklı bileşenden oluştuğu düşünülen bu besin ögesi ruhsal çalışmalarda da etkilidir.

Hiç bilinmese de İslam Kültüründe önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir. Bizi ölüm ve hastalık düşüncelerinden uzaklaştırdığına inanıldığı için antik dönemlerden beri insanların evinde olmazsa olmaz yiyeceklerden biri sayılmaktadır.

Düzenli olarak kullanıldığında vücudumuzu zehirlerden arındırır, sindirimi düzenler, kendimizi daha hafif ve rahat hissetmemize yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi hastalıklardan korur, damar ve kalp sağlığına faydalıdır.

Her ne kadar bu yiyecek çeşitli konularda bize yardımcı olsa da aşırı tüketiminin de ciddi sorunlara neden olabileceğini belirtmekte yarar var. Ölçülü kullanmayı unutmayın.

Besin Değeri ve Yararları

  • Farklı ülkelerde çok çeşitli şekillerde kullanılan bu baharat İran’da felç olan hastaların tedavisinde kür şeklinde uygulanır. Aynı zamanda Tunus’ta da kan basıncını düzenlemek için tansiyon hastalarına önerilir. Sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu buradan bile anlıyoruz. Peki bakalım bu yiyeceğin besin değerleri nedir ve bize ne şekilde fayda sağlar.
  • Kimyonun besin değerini ayrıntılı şekilde incelediğimizde ilk karşımıza çıkan içindeki çok zengin vitamin ve mineraller oluyor. Tohumunun içinde çok yüksek oranda kalsiyum, potasyum, magnezyum, A, B12, C ve D vitaminleri bulunuyor. Bu sayede günlük vitamin ile mineral ihtiyacımızın karşılanmasına da katkı sağlıyor.
  • İçinde aynı zamanda protein, karbonhidrat, amino asitler ve lif de olduğundan uzun süre tok kalmamıza yardım ediyor. Bu bakımdan diyet yapanlar, zayıflamak isteyenler ve kan şekeri dalgalanması yaşayanlar da sıkça yiyeceklerinde bu besini tercih edebiliyor.

1614337071682 bilinmeyen 1 | Shuayip.com
Healthy lifestyle

Sağlık Açısından Önemi

Sindirim

Minnacık tohumunun içinde barındırdığı zengin besin değerleri insanı hayrete düşüren bu yiyeceğin sağlık açısından yararlarını tek tek incelediğimizde ilk karşımıza çıkan sindirimi düzenleme özelliği oluyor.

Halk arasında da yaygın olarak bilinen bu özelliğinin nedeni aslında içindeki magnezyumdan ve sodyumdan geliyor. Bu sayede sindirimi hızlandırıp hafiflememizi sağlıyor. Şişkinlik başta olmak üzere mide sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyor.

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayanların tedavisinde de önerilen bu yiyeceği sıcak suya ekleyerek kür şeklinde uygulamanız mümkün. Bu şekilde kullanıldığında gaz giderici olarak da rol oynuyor. Ayrıca içindeki timol isimli madde bağırsaktaki yararlı enzimlerin salgılanmasına, tükürük bezinin harekete geçmesine yardım ediyor.

Kas ve Kemik Gelişimi

Fazla bilinmeyen özelliklerinden biri olsa da bu besin tam bir demir deposu olduğundan kas ile kemik gelişimine destek veriyor. Çocukların gelişim çağında düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca bu sayede kadınların adet döngüsünü de düzene sokuyor.

Yani çocuklar ya da ergenlerin gelişim döneminde sık sık tüketmesi oldukça yararlı diyebiliriz. Demir eksikliği yaşayanların bu sorunu aşması için de büyük önem taşıyor. Bu konuda ilaç kullanıyor olsanız dahi destekleyici gıda olarak tüketmenizde yarar var.

Bağışıklık Sistemi

İçindeki serbest radikaller bizi diyabet gibi hastalıklara karşı koruyor ve bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Kötü kolesterolü düşürdüğü için yaşça büyük bireylerin de düzenli olarak kullanması öneriliyor.

Enfeksiyon riskini azalttığı klinik çalışmalar tarafından kanıtlanmış bir yiyecek kanseri önlüyor, ilaç bağımlılığından kurtulmaya yardımcı oluyor, astıma ve bronşite iyi geliyor.

Akne ve sivilce oluşumunu azaltıyor. Deri hastalıkları, alerjiler, saç dökülmesi ve kepek gibi sorunların ortadan kaldırılmasına da destek oluyor.

Area of Use

Toz ya da tohum halini tüketebileceğiniz bu besinin çayını yapabilir, sıcak suya ekleyerek sabahları içebilirsiniz.

Sebze ve et yemeklerinize pişirme aşamasında ya da piştikten sonra sunum yaparken ekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda salatalara, cacık gibi tariflere de çok yakıştığını ifade edebiliriz.

You May Be Interested In:

Benefits of Chili Peppers: 3-Ingredient Recipe That Will Speed Up Your Metabolism!

You Can Grow Basil in Pots: Organic Production in 4 Steps

Kafeinin Yararları ve Zararları

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top