Do Stationery Supplies Threaten Children's Health?

Okul zamanı açıldığında çocukların en sevdiği şeylerden biri de aileleri ile birlikte kırtasiye malzemeleri almak üzere alışverişe çıkmak ve derslere başlamadan önce ihtiyaçlarını gidermek. Bu dönemde popüler kokulu silgilerin, tüylü kalemlerin ve rengarenk defterlerin çok fazla satıldığını da hepimiz biliyoruz ama uzmanlar malzeme seçimi konusunda dikkatli olmamızı söylüyor.

Çocuklar için doğu kırtasiye malzemeleri alın
Alışveriş Yaparken Dikkatli Olun

Çocuklara Kırtasiye Ürünü Seçerken Dikkat Edilecekler

Okul alışverişe çıktığınızda öncelikle genel olarak malzemelerde kullanılan içeriklerin güvenilir olup olmadığından emin olmalısınız. Çocuğunuzun çok daha sağlıklı bir öğrencilik hayatı olması ve sorun yaşamaması için özellikle de bu malzemelerde renk verici olarak kullanılan azo boyar maddelere dikkat etmek gerekiyor.

Sağlıklı ürünlerde kullanılan plastik malzemelerin kalitesinin de büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Kalitesiz malzeme kullanılan ürün kanserojen olarak sayılıyor ve çocuğunuzun vücudu tarafından da kolayca emilebiliyor. Bu durumda da onların zihinsel ve sinirsel sistemleri olumsuz şekilde etkilenmiş oluyor.

Fitalat olarak geçen bu madde yaşça küçük bireylerin cinsiyet hormonlarının bile dengesini bozabiliyor. Bu açıdan oldukça zararlı olduğunu söylemek mümkün. Kısacası çocuğunuzun fiziksel ve cinsel gelişimi olumsuz etkilensin istemiyorsanız bu ürünleri almamaya dikkat etmelisiniz.

Kırtasiye malzemelerinde kullanılan en zararlı bileşenlerden biri de ağır metaller. Bu metallerin kullanılıp kullanılmadığını anlamak için ürünlerin ambalajına bakmanız yeterli. Ambalajda anitmon, arsenik, baryum, kadmiyum, krom, kurşun, cıva ve selenyum yazdığında tehlike çanları çalıyor demektir.

Bu metallerin çocukların böbreklerine ciddi anlamda zarar verdiğini de hatırlatmakta yarar var. Ayrıca alışveriş yaparken alacağınız malzemelerin içinde VOC olarak geçen uçucu organik maddelerden bulunmadığından emin olmalısınız. Solunum yoluyla vücudumuza alınan bu maddeler akciğer, kan hücreleri, sinir sistemi gibi organlarda ciddi hasara yol açıyor.

Son olarak da malzemelerin içerisinde solvent olmadığından emin olmalısınız. Bu maddenin ağız yoluyla alınması halinde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Kullanılacak ürünlerin çiğnenmesi halinde bile bir sakınca yaratmayacak kadar temiz içerikli olduğuna dikkat etmelisiniz.

Kokulu Ürünler

Yukarıda bahsettiğim konuların dışında genel olarak baktığımızda kokulu ürünlerin içerisinde kullanılan organik çözücüler nedeniyle çok zararlı olduklarını görüyoruz. Bu ürünler canlı renkleri ve hoş kokularıyla dikkat çekiyor, bazı ebeveynler de çocuğunun hevesini kırmamak adına ona bu malzemelerden alıyor ancak ailelerin bu konuda bilinçlenmesi çok büyük bir önem taşıyor.

Resmi Gazetede de yayınlandığı üzere uçucu maddeler sağlık açısından çok büyük bir risk teşkil ettiğinden artık bu ürünlerin satışına izin verilmiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından işleme alınana bu kanuna göre içinde bağımlılık yapıcı maddelerin de bulunabileceği kokulu ürünler artık piyasaya çıkamıyor. Yine de gözden kaçan ve satışa sunulan ürünler olabildiği için bu konuda dikkatli davranmanızda yarar var.

Suggestions

Çocuğunuzun kullanacağı malzemeleri alırken içlerinde ne olmaması gerektiğini daha iyi anladığınıza göre sağlık açısından hiçbir sakıncası olmayan ürünlerin ne gibi sertifikalara sahip olduğu konusuna geçebiliriz.

Mutlaka alacağınız ürünün etiketinde TSE, CE işaretlerinin olması gerekiyor. Bu işaretlerden en azından biri olduğunda malzemelerin sağlık açısından bir sakıncası olmadığını da daha iyi anlamış oluyoruz.

ce tse iliskisi çocuk 2 | Shuayip.com
TSE ve CE İşaretleri

Alışveriş Yapılabilecek Güvenilir Mağazalar

Hangi ürünlerin ne gibi içerikleri olduğunda güvenilir olduğundan ve özellikle de ne gibi noktalara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimize göre şimdi de güvenilir mağazalara bir göz atabiliriz.

D&R

Her türlü malzemeye kolayca ulaşabileceğiniz D&R mağazaları zincir dükkanlar olduğundan ülkemizin neredeyse bütün şehirlerinde bulunuyor. Hızlı ve pratik bir şekilde farklı bütçelere uygun malzemeler alabilir, kitap, hobi, oyuncak gibi kategorilerde eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Nezih

Yine zincir mağazalardan biri olan Nezih uzun yıllardır oyun hamurları, resim malzemeler, ajanda, aktivite kitapları ve teknik ürünler satan bir dükkan. İstediğiniz bütün ürünleri bu mağazalardan kolayca temin edebilir, güvenilir bir mağaza deneyiminin tadını çıkartabilirsiniz.

Okul Sepeti

Mağaza gezmek istemeyen ve kolayca çocuğunun tüm ihtiyaçlarını bir kerede gidermeyi planlayanların internetten alışveriş yapması da mümkün. İnternetten alışveriş yaptığınızda farklı indirimlerden de yararlanabilir ve hiç zorlanmadan bütün almak istediklerinizi temin edebilirsiniz.

Conclusion

Her ne kadar öğrencilerin istekleri farklı olabilse de ailelerin alınacak malzemeler konusunda bilinçli olması çok büyük bir önem taşıyor. İnsan sağlığı açısından büyük tehlike saçan kimyasallarla üretilen malzemeler küçük yaşta bireylerin hem zihinsel hem de fiziksel dengesini bozabiliyor. Bu nedenle siz de alacağınız ürünlerin sahip olduğu sertifikalara dikkat etmelisiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top