Ödem Yapan Yiyecekler

Ödem oluşumuna neden olan ve zayıflamamızı engelleyen pek çok farklı faktör vardır. Düzensiz beslenme, uykusuzluk ve yorgunluk gibi etkenler şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlar yaşamamıza sebep olabilir. Ayrıca bunun sürekli olarak devam etmesi kalıcı kilo almamız anlamına gelir.

Genellikle hayatımızda bazı problemler yaşadığımızda ortaya çıkan bu ödeme alerjiler, hastalıklar ya da sindirilemeyen besinler de neden olabilir. Peki vücudumuzda böyle bir durum oluştuğunda hızlıca geçmesi için ya da ödemin hiç oluşmamasını sağlamak adına tüketmememiz gereken yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Bugünkü yazımda sizin için ödeme neden olan yiyecekleri derlemek istedim. Ne zaman kendinizi şişkin hissetseniz bu besinlerden uzak durarak sorunun daha kısa sürede çözülmesini sağlayabilirsiniz. Ya da hayatınızın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için çok çaba harcıyorsanız bu besinlerden olabildiğince sıfıra yakın oranda yerseniz hazımsızlık gibi problemler yaşamazsınız.

Ödem yapan yiyecekler
Be Careful

Ödem Nasıl Oluşur?

Bu soruna neden olan yiyecekler geçmeden önce size ödemin ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Vücudumuzda damarlardan dokulara aşırı derecede sıvı sızıntısı olduğunda şişeriz. Eğer bu durum sadece belli bir bölgede yaşanıyorsa sadece kollar, eller, ayaklar da şişebilir ancak kronik bir rahatsızlığınız yoksa genellikle bunu tüm vücudunuzda yaşarsınız.

Ayrıca bunun oldukça tehlikeli bir durum olduğunu da belirtmekte yarar var çünkü kalp, karaciğer ve böbrek hastalıkları vücutta fazla tuz tutulmasından meydana geliyor. Bu nedenle böyle bir sorun yaşamamak için dikkatli olmanızda yarar var.

Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

Kafein

Her ne kadar kafeinin vücudumuza pek çok farklı yararı olsa da bu yararlardan faydalanmak için günde bir ya da iki fincan kafein içeren içeceğin tüketilmesi yeterli oluyor.

Eğer gereğinden fazla tüketirseniz vücudunuzda suyun çekileceğinden ve kendinizi oldukça şişkin hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu noktada sadece içeceklerde değil yiyeceklerde de kafein bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

Dondurma, çikolata gibi yiyeceklerde de bulunan kafeinin günde dört yüz miligramdan daha fazla tüketilmemesi gerekiyor. Fazla kafein alımında çarpıntı gibi sorunlar da yaşamanız olası.

Ekmek

Ekmek tüketimi ve zayıflama konusunda farklı uzmanların farklı görüşleri olsa da bu konuda aşırıya kaçarsanız vücudunuz şişebilir. Kahvaltıda ya da akşam yemeklerinde ekmek tüketmiyorum diye düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak sandviçlerde ve tostlarda da ekmek bulunduğunu unutmayalım. Pizza gibi hamur işlerini tükettiğinizde de ekmek yemiş gibi oluyorsunuz. Ekmek yediğinde karbonhidrat aldığını için bu gıdayı bırakmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla ama kimse aslında bu besinin vücudu şişirdiğini düşünmüyor.

Ekmeğin içinde bulunan yüksek sodyum miktarı özellikle de hazır paketli olarak alınan ekmeklerin sağlığımız açısından oldukça tehlikeli hale gelmesine neden oluyor.

Yulaf Miks ödem 1 | Shuayip.com
Ekmek

Konserveler

Pek çok kişi salatalara, mezelere turşu koymayı sever. Ülkemizin kültüründe de turşu kurmak gibi bir gelenek vardır. Ancak ne yazık ki bu durum hazır turşular ve konserve yiyecekler için geçerli değil.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptığı açıklamalara göre düşündüğümüzde bir kişinin günde maksimum beş miligram tuz tüketmesi gerekiyor ve eğer beş altı adet hazır turşu yerseniz günlük tuz alım oranınızı doldurmuş oluyorsunuz.

Besinleri uzun süre saklamak için hazır konservelerin içine de yüksek miktarda tuz konduğunu düşününce bu gıdaların aslında bizim için ne kadar sağlıksız olduğunu görüyoruz. Bu nedenle pratik olması açısından konserve alıyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmalısınız.

mobil odem2 kapak ödem 2 | Shuayip.com
Konserve Gıdalar

Paketli Gıdalar

Beslenme ve diyet uzmanları sürekli paketli, işlenmiş gıdalardan uzak durmamız gerektiğini söylüyor. Bu uyarının zayıflamak isteyen kişilere özel olduğu düşünülse de aslında konunun sadece kiloyla bir ilgisi yok.

Düzenli olarak paketli gıda tükettiğinizde hem bu besinlerin içindeki katkı maddelerine maruz kalmış oluyorsunuz hem de ciddi anlamda sindirim sorunları yaşıyorsunuz. Hazır gıdaların yüksek oranda tüketildiği modern çağda insanların neden sürekli hazımsızlık yaşadığına şaşırmamak gerek.

Yapay Tatlandırıcılar

Sakız başta olmak üzere içerisinde sorbitol tatlandırıcısı kullanılan pek çok paketli ürün gaz, ishal ve ödem gibi sorunlara neden oluyor. Bu ürünlerin içerisindeki kanserojen maddeleri de düşündüğümüzde aslında çok masum bir eylem olarak görünen sakız çiğnemenin vücudumuza nasıl zarar verdiğini daha iyi anlıyoruz.

606ea19d55427f3314583a3d ödem 3 | Shuayip.com
Sakız

Karpuz

Yaz döneminin en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz ne yazık düşünüldüğü kadar sağlıklı bir yiyecek değil. İçerisinde çok yüksek oranda meyve şekeri olduğunda sindirim sorunları yaşayan kişilerin ellerinin, ayaklarının ve yüzlerinin şişmesine neden oluyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top