How to Increase Success in School: 5 Steps to Raise Kids' Grades!

Okul döneminin başlaması ile birlikte çocukların okuldaki notları ve başarısı konuları yeniden gündeme geldi. Eğitim sisteminin sınava dayalı bir yapıda olması korona gibi dış etkenlere rağmen öğrencilerin derslerinde yüksek not almasını zorunlu kılıyor. Bu yarışın içine dahil olan çocukların aileleri de bu süreçten nasibini alıyor. Bu noktada her ne kadar notların sayısal değerleri önemli olsa da asıl öne çıkan konunun öğrencilerin bireysel olarak ilgi duyduğu alanlara yönelmesidir. Bu durumda zaten başarı da kendiliğinden gelir. Ancak yine de bu konuda hem çocuklara hem de ailelerine yardımcı olabilecek bazı püf noktaları olduğunu ifade edebiliriz. Ben de bugünkü yazımda on adımda başarıyı arttıracak yöntemlerden bahsetmek istedim. Bakalım bu konuda neler yapabiliriz.

Okulda başarıyı arttırma yöntemleri
Practical Tips

Okulda Başarıyı Etkileyen Noktalar

Bu süreçte aslında bireysel yetenek ve zekanın dışında da etken pek çok faktör olduğundan bahsederek işe başlayabiliriz. Duygusal zeka, karakter yapısı, ailevi etkenler ve yaşam şartları gibi durumlar notları da odaklanmayı da etkiliyor. Eğer çocuğunuza yardımcı olmak istiyorsanız ona sakin ve huzurlu bir hayat sunmaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca onun kendisini bir yarış atı gibi görmesine engel olmalı, kendi yeteneği doğrultusunda ilerlemesi için teşvik etmelisiniz. Bunun dışında daha iyi bir şekilde gelişmesini sağlamak için yapabileceğiniz önemli ipuçlarından bahsetmek de mümkün.

Mücadele

Bireysel olarak ilgi duyulan alanlara yönelmenin notların yükseltilmesinde önemli rol oynadığını ifade etmiştik. Ancak ülkemizin eğitim sisteminde yetenekli olup olmadığınız sınavlara göre ölçüldüğü için mücadelenin ne demek olduğunu öğrenmek gerekiyor. Rekabet ve yarış enerjisine yerine mücadele atmosferini öğreten aileler çocuğun teşvik edilmesini sağlıyor.

Bunun için hayatın toz pembe bir yer olmadığından bahsetmelisiniz. Herkesin belli sorumlulukları ve yaşamak için yapması gerekenler var. Bu nedenle çocuğunuzun notlarının yüksek olması gerektiğini, elinden geleni yaptığı sürece sorun olmayacağını ve her zaman yanında olduğunuzu belirtin.

Kendisini tek başına hissetmemesi için ona gereken desteği vermeyi ihmal etmeyin. Eğer bunu öğretmek sizin için zorsa takım sporlarına yönelmesini sağlayabilirsiniz. Ekip çalışması içerisinde mücadelenin öğrenileceği en iyi yer spor dallarıdır.

Sorumluluk

Mücadele ortamını ve enerjisini ona ifade ettikten sonra tabi ki kendini kanıtlamasını sağlayacak sorumluluklar alması açısından onu teşvik etmeniz gerekiyor. Bunun sadece notlarla ilgili olması gerekmiyor çünkü evde vereceğiniz sorumluluklar daha sonra notlarına da yansıyacaktır. Mesela dört yaşında bir çocuğunuz varsa mutlaka kıyafetlerini katlamasını sağlamalısınız.

Çocuğunuz ne kadar küçük yaştan itibaren sorumluluk alması gerektiğini öğrenirse bu onun için o kadar iyi olacaktır. Hayat boyu her işini sizin yapamayacağınızı anlamalı ve sürekli onu uyarmak zorunda kalmamalısınız.

HQkkX5x4R88GtZ6P9AOc ocu unuzun Okul Ba ar s n Artt rman n 15 Yolu okul 1 | Shuayip.com
Practical Tips

Sağlıklı Beslenme

Bunun yüksek notlarla ne gibi bir ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz ama bir çocuğun uyku ve beslenme programı aslında tüm hayatını etkileyen faktörlerdir. Zihinsel fonksiyonlarının iyi bir şekilde çalışması için mutlaka kahvaltı etmesi gerekir. Kahvaltısını besleyici gıda gruplarından yapmazsa bu durumda kantinden zararlı yiyecekler yeme ihtimali artar.

Şekerli ve paketli gıdaları daha fazla tüketen çocukların not ortalamalarının sağlıklı beslenenlere göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunu göz önünde bulundurun ve uykusunu getirecek, kan şekeri dengesini bozacak yiyecekleri sıkça tüketmesine engel olun.

Sleep

Aynı beslenme gibi uykunun da bir çocuğun bütün hayatına etkisi var. Uyku saatlerinin doğru şekilde ayarlanmaması ya da çocuğun az uyuması dinlenememesi anlamına geliyor. Bu durumda da bilişsel işlevleri düşer, notları olumsuz etkilenir.

Yapılan araştırmalar yeterli seviyede uyuyan küçük yaştaki bireylerin gün içerisinde hafızasının ve odaklanma becerisinin çok daha iyi çalıştığını gösteriyor. Uykuyu tembellik gibi algılamak yerine uygun bir programla çocuğunuza destek olabilirsiniz.

Stres Yönetimi

Notlar ve sınavla ilgili kaygılar çocuğun stresli bir hayatı olmasına neden oluyor. Buna korona da eklenince hayatının çok daha zor olacağını siz de tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle fazla üzerine gitmeyin, ona destek olun ve stres yönetimi konusunda teşvik edin.

Özellikle de kendisini çok bunalmış hissettiğini fark ettiğinizde resim yapmasını, bir enstrüman çalmasını, arkadaşları ile daha çok vakit geçirmesini ya da egzersize yönelmesini sağlayabilirsiniz. Stresli bireylerin hastalıklara da yatkın olduğunu aklınızda bulundurun.

You May Be Interested In:

En İyi Kuru Boyalar

Top 4 Crayon Brands

En Güvenilir Maske Hangisi?

Kids Room Decoration Ideas

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top