Chamomile Tea and Its Benefits: 10 Important Information!

Papatya çayı, oldukça faydalı ve popüler bir bitki çayıdır. Papatya, Asteraceae bitki ailesine mensuptur. Yüzyıllardır çeşitli sağlık sorunları için alternatif tıpta doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı nasıl yapılır, diye soracak olursanız: Papatya, genellikle çiçekleri kurutulup, sonrasında sıcak suda demlenerek çay haline getirilen bir bitkidir.

Pek çok insan papatyayı, siyah veya yeşil çaya kafeinsiz bir alternatif olduğu için tercih etmektedir. Ayrıca papatya çayı, kanser ve kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilecek antioksidanlara sahiptir. Ayrıca uyku düzenine ve sindirime de yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Papatya çayı neye iyi gelir? Papatya çayı faydaları hakkında daha fazla bilgi alabilmek için sayfayı kaydırın!

Papatya Çayı ve Faydaları - shuayip.com
Papatya Çayı ve Faydaları – shuayip.com

Papatya çayı faydaları

Papatya bir bitki olarak, flavonoid adı verilen kimyasallar içerir. Flavonoid, birçok bitkide bulunan bir tür besindir ve papatyanın tıbbi yöndeki etkilerinde önemli bir rol oynamaktadır.

1. Uyku kalitesini arttırır

Papatya, uykunuzun kalitesini arttırabilecek bazı benzersiz özelliklere sahiptir. Beyninizdeki uyku algısını arttırıp, uykusuzluğu veya kronik uyku yetersizliğini azaltabilen Apigenin adlı belirli reseptörlere bağlanan bir antioksidan içerir. Deneysel bir çalışmada, yeni doğum yapmış kadınlar, iki hafta boyunca papatya çayı içmiş ve papatya çayı içmeyen diğer gruba kıyasla daha iyi uyuduklarını belirtmişlerdir. 

Ayrıca, genellikle uyku problemleriyle bağlantılı olarak ortaya çıkan depresyon belirtileri de büyük oranda azalmıştır. Başka bir çalışma, 28 gün boyunca günde iki kez 270 mg papatya özü tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre gece uyanma süresinin 1/3 oranında daha az olduğunu tespit etmiştir. Buna ek olarak papatya özü tüketen kişiler, diğerlerine oranla 15 dakika daha hızlı uykuya dalmıştır.

Bu bulgular umut vericidir, ancak papatyanın uyku üzerindeki etkilerinin boyutunu belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Yine de, uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyorsanız, yatmadan önce papatya çayı içmeyi denemelisiniz.

Papatya Çayı ve Faydaları - shuayip.com
Papatya Çayı ve Faydaları – shuayip.com

2. Sindirim sistemini destekler

Olması gerektiği gibi çalışan bir sindirim sistemi, genel sağlığımız için son derece önemlidir. Bu alanda yapılan bazı çalışmalar, papatyanın belirli gastrointestinal durum riskini azaltıp, daha iyi sindirimi teşvik etmede etkili olabileceğini öne sürmektedir. Ayrıca papatya özü, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde ishale karşı koruma potansiyeline sahiptir.

Papatyanın midedeki asidi azaltabileceği ve ülser riskini arttıran bakterilerin büyümesini engelleyerek mide ülserlerini önleyebileceği de çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu bulgulara rağmen, papatyanın sindirimdeki rolünü doğrulamak için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bununla birlikte, papatyanın mideyi rahatlattığına dair birçok anekdot da vardır. Geleneksel olarak, mide bulantısı ve gaz dahil olmak üzere çeşitli sindirim rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir.

3. Bazı kanser türlerine karşı etkilidir

Papatya bitkisinde bulunan antioksidanlar, belirli kanser türlerinin daha düşük insidansı ile bağlantılıdır. Papatya antioksidan apigenin içerir. Deneysel çalışmalarda Apigenin’in kanser hücreleriyle, özellikle meme, sindirim sistemi, deri, prostat ve rahimdeki kanser hücreleriyle savaştığı tespit edilmiştir.

Ek olarak, 537 kişiyle yapılan bir araştırma, haftada 2 ila 6 kez papatya çayı içen kişilerin, içmeyenlere göre Tiroit kanserine yakalanma olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunu gözlemlemiştir.

Papatya Çayı ve Faydaları - shuayip.com
Papatya Çayı ve Faydaları – shuayip.com

4. Kan şekerini düzenler

Papatya, kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kan şekeri seviyesinin kronik olarak yükselmesiyle ortaya çıkan pankreas hücrelerine zarar gelmesi riskini önleyebilir. Pankreasın sağlığı son derece önemlidir, çünkü kanınızdan şekeri çıkarmak için sorumlu hormon olan insülini üretir.

64 farklı diyabet hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, 8 hafta boyunca öğünlerle birlikte her gün papatya çayı tüketenlerin ortalama kan şekeri seviyeleri, tüketmeyenlerde göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak, papatyanın kan şekeri düzeyini önemli miktarda düşürebileceği ve yemekten sonra yaşanabilen kan şekeri artışını önlemede de faydalı olabileceği ön görülmektedir.

5. Kalp sağlığını iyileştirebilir

Papatya, bir antioksidan sınıfı olan flavonlar bakımından zengindir. Flavonlar, kalp hastalığı riskinin önemli belirteçleri olan kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürme potansiyelleri ile bilinmektedir. Diyabet hastası 64 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, öğünlerle birlikte papatya içenlerin, su içenlere kıyasla toplam kolesterol, trigliserit ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde kayda değer iyileşmeler olduğunu tespit etmiştir.

Papatya çayının kalp sağlığını geliştirmedeki rolünü doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir, ancak gün içerisinde bir fincan papatya çayı içmenin hiçbir zararı olmaz!

Papatya Çayı ve Faydaları - shuayip.com
Papatya Çayı ve Faydaları – shuayip.com

Diğer Potansiyel Faydalar

Papatyanın aşağıda sıralanan faydaları çoğunlukla anekdot niteliğindedir ve bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir:

  1. Bağışıklığı artırır: Papatya, genellikle soğuk algınlığını önlemek ve tedavi etmek için kullanılır; ancak bunun kanıtı yoktur. Ayrıca boğaz ağrısı için yatıştırıcı olduğu söylenir.
  2. Anksiyete ve depresyona iyi gelir
  3. Cilt sağlığını iyileştirir
  4. Kemik sağlığına iyi gelir
  5. Papatya çayı adet söktürür mü? Evet, böyle bir etkisi olduğu söylenmektedir.

Conclusion

Papatya içmek oldukça güvenlidir. Pek çok kişi yalnızca lezzetli tadı ve rahatlatıcı aroması nedeniyle bu bitki çayını içmeyi tercih etmektedir. Papatyanın potansiyel faydalarını kendi gözlemlerinizle keşfetmek için gün içinde bir fincan mis gibi papatya için!

You may be interested in:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top