Benefits of Pilates

Pilates günümüzde sağlıklı yaşam trendleri arasında en popüler sporlardan biridir. Hem sağlıklı olmak hem de kilo kaybetmek amacıyla pilates yapanlar bu egzersizi bir hayat tarzı haline getirmeye başladı.

Günümüzde bireysel ya da toplu dersler alarak yapılabilen bu aktivite sayesinde kaslarınızı çalıştırabiliyor, duruş bozukluklarınızın önüne geçebiliyor, vücudunuzu sıkılaştırabiliyor ve zayıflayabiliyorsunuz.

Düzenli olarak yapıldığında pilatesin insan hayatında çok önemli olumlu etkileri olduğu düşünülüyor. Eğer siz de esnekliğinizi arttırmak ve vücudunuzu çok daha fit hale getirmek istiyorsanız bu egzersizi tercih edebilirsiniz. Ben de bugünkü yazımda böyle bir aktivite ile ilgilenirseniz nasıl faydalar elde edebileceğinizi derlemek istedim.

Pilatesin yararlarını hafife almayın.
Hareketsiz Kalmayın

Pilates Ne İşe Yarar?

Düzenli olarak yapan kişilerin vücudunu forma sokan bu kas çalışmasından verim almak istiyorsanız mutlaka çok disiplinli ve sistemli olmalısınız. Aksi takdirde faydasını görmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Böyle bir çalışma sistemini hayatınızın parçası haline getirmeyi başarırsanız zaman içinde kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi, özgüveninizin arttığını, rahatça kilo verdiğinizi göreceksiniz. Kilo kaybı dışında bedensel olarak incelmenize de yardımcı olan bu egzersiz ile zihinsel becerileriniz de gelişecek.

Bu kas çalışmasını hem çocuklar hem de yetişkinler yapabilir. Farklı yaş gruplarına göre etkileri değişse de küçüklerde duruş bozukluklarının oluşmasına engel olduğu ve omurga yapısını olumlu yönde geliştirdiği bilinmektedir.

Bu aktivite sayesinde dengeli, güçlü bir bedene sahip olacak, bir süre sonra konsantrasyon ve koordinasyonunuzun arttığını göreceksiniz.

Karın, kol, sırt ve bacak kaslarını sıkılaştırmak için düzenli olarak çalışan bireyler pilates hareketlerinden sıkça faydalanır. Bu hareketleri arka arkaya uygulayarak bir tür kas çalışması haline getirebilir ya da zaman zaman bazılarını yaparak sadece tek bir kas grubuna da odaklanabilirsiniz.

pilates pilates 2 | Shuayip.com
Malzemeler

Nereden ve Nasıl Başlamak Gerekir?

Bu alanda ilerlemek gibi bir niyetiniz varsa öncelikle temel hareketleri öğrenecek ve kısa süreli çalışmalar yaparak işe başlayabilirsiniz.

Omurganızı düzgün hale getirmek ya da kollarınızı inceltmek gibi bölgesel hedefleriniz varsa temel hareketleri öğrendikten sonra böyle çalışmalara yönelin.

Bu çalışmalara başladığınız zaman günlük bir düzenle ilerlerseniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Ancak hiç bir zaman için ısınma hareketleri yapmayı da unutmamalısınız. Çalışmanın uzunluğuna göre değişmekle birlikte ilk beş veya on dakikayı ısınmaya ayırabilirsiniz. Aksi takdirde vücudunuzda sakatlık ya da zedelenme oluşmasına neden olabilirsiniz.

Ayrıca bu çalışmayı bir uzman eşliğinde yapmanızda da yarar var. Bir kursa gitmeyi ya da alanında profesyonel eğitmenlerin videolarını izleyerek kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin ihtiyacınız doğrultusunda alınacak bir karardır.

Son olarak da bu alanda ilerlemek ve vücudunuzu tam istediğiniz gibi şekillendirmek istiyorsanız mutlaka sağlıklı bir beslenme programınız olması gerekiyor. Hiç bir şeyin tek başına etkili olmadığını ifade eden uzmanlar beslenmenin, uyku düzeninin ve stressiz bir hayatın da büyük önem taşıdığını ifade ediyor.

pexels alexy almond 3756521 scaled 1 pilates 3 | Shuayip.com
Kaslarınızı Güçlendirin

Varieties

Bu konuda çalışmaya başlamadan önce pilatesin ne gibi türlerini olduğunu ve hangisini seçmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Çünkü kendinize uygun türü tercih etmezseniz istediğiniz gibi sonuçlar elde edemeyebilirsiniz.

Matta Yapılan Çalışmalar (Matwork)

Bu çalışma türünde hareketler sadece mat üzerinde yapılmaktadır. Diğerlerine göre çok daha az maliyetli ve basit olan bu türe “matwork” de denilmektedir. Matwork genellikle evde yapılır ve insanların kendi kendine yapmayı tercih ettiği bir çalışma biçimidir diyebiliriz. Matwork çalışmasının hedefi kasların güçlendirilmesidir.

Aletli Çalışmalar (Reformer)

Reformer adı verilen bu çalışma türü genellikle stüdyolarda yapılır. Uzman eşliğinde yapılması önerilen reformer çalışmalarının başlangıç noktasının fizik tedavi ve rehabilitasyon olduğunu ifade edebiliriz. Bu tür amaçlarla başlayan reformer çalışmaları zaman içerisinde kasların güçlendirilmesi ve vücuda form kazandırılması için de tercih edilebilmektedir.

Yardımcı Aletlerle Yapılan Çalışmalar

Bu bir aktivite yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler matın dışında bir top, bant ve çemberdir. Bu malzemeleri edinip evinizin konforunda çalışabileceğiniz gibi isterseniz stüdyoya gidebilir ve malzemeleri oradan temin edebilirsiniz. Bu çalışmalarda amaç hem kemik ve kas yapısını güçlendirmek hem de zayıflamaktır.

Yogilates

Son olarak da yogilates çalışma türünden bahsedecek olursak bunun yoga ve pilatesin birleşiminden oluştuğunu ifade edebiliriz. Yogilates hem kasların güçlendirilmesi hem zayıflamak hem de rahatlamak amacıyla tercih edilebilir. Sadece yoga pozlarını yapmak istemeyen ve yoganın ruhsal çalışmalarını fazla yoğun bulan kişiler yogilatesin daha ideal olduğunu düşünüyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top