New Cat Food – Purina Pro Plan LiveClear Review

Kedi maması kedilerimiz için en önem verdiğimiz konulardan biridir. Bu yazımızda yeni satışa sunulan Pro Plan Live Clear kedi mamasını inceleyeceğiz.

Kedi alerjisi günümüzde birçok kediseverin yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Kedi alerjisi sonradan baş gösterebileceği gibi doğuştan var olan bir alerji çeşidi de olabilir. Kedi alerjisi olduğu için kedi sahiplenemeyen veya kedisini yollarını ayırmak zorunda kalan birçok hayvansever alerjiye bir çözüm arar. Purina Pro Plan’ın çıkardığı yeni ürün LiveClear, kedi alerjisini azaltmayı amaçlıyor.

Scrooge Pack Kitten Side kedi maması 2 | Shuayip.com

Pro Plan LiveClear Kedi Maması Tanıtımı

Bu ürün henüz birkaç ay önce Pet sektöründe bir ilk olarak piyasaya sunuldu. Live Clear serisi kedilerin sağlıklı beslenirken sahiplerinin onlara karşı alerjisini yenmeyi hedefliyor. Peki bunu nasıl başarıyor?

Kedilerden alerji olmamızın sebebi tükürüklerinde salgıladıkları Fel D-1 adlı proteindir. Pro Plan yumurtadan elde etmiş olduğu bir protein sayesinde bu enzimi nötralize etmeyi başarır. Pro Plan yaptığı araştırmalar sonucunda kedilerde bulunan alerjenleri %47 oranında azalttığını ispatlamıştır. Elbette bu proteini baskılarken kedinin vücuduna aykırı hiçbir kimyasal kullanılmıyor ve kedi bir zarar görmüyor.

Bu ürün kullanımından üç hafta sonra etkisini göstermeye başlıyor. Kedi mamayı tükettikçe çevrede bulunan Fel D-1 proteini azalıyor ve kişinin düzenli alerji hapı kullanması ile alerji problemine son verileceği iddia ediliyor.

Pro Plan Live Clear’ın yavru, yetişkin, kısırılaştırılmış ve yaşlı kediler için dört çeşit maması bulunuyor. Özel hastalığı olan kediler dışında çoğu kediye hitap edecek bir ürün çıkarmış olmalarının beni mutlu ettiğini söyleyebilirim.

Bu ürünün yaş mama veya ödül maması versiyonu şu anda bulunmuyor. Ancak bu mama ile birlikte kullanılabilecek ve alerjenleri azaltmaya yarayan formülünün yanında durulama gerektirmeyen şampuan versiyonu üretilmiş. Sprey kutu içerisinde bulunan bu şampuanı kedinin üzerine sıkıp derisine yedirdikten sonra alerjenlerin azalma gösterdiği iddia ediliyor. Alerjenleri azaltan kedi şampuanlarını bir başka yazıda çok daha detaylı inceleyeceğimden fazla üstünde durmamayı tercih ediyorum.

kedi maması

Nestle Purina Pro Plan LiveClear Kedi Maması İncelemesi

Pro Plan’ın diğer mamalarından kısaca bahsetmek gerekirse, mamaların kaliteli olduğunu pek düşünmüyorum. Pro Plan marka kullanan birçok kedinin alerji olması, kepeklenme ve yoğun tüy dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşması markaya olan güvenimi maalesef yıktı. Uzun süredir mama ile ilgili bana danışan kişilere Pro Plan öneremiyordum. Bu seriyi incelediğimde ise fikrimin pek değiştiğini söyleyemem. Mamanın içeriğini aşağıya bırakıyorum:

Hindi (% 16), pirinç, kurutulmuş hindi proteini, soya protein tozu, bezelye proteini, domuz Yağı, mısır Protein unu, mısır nişastası, kuru Hindiba kökü (%2), mineraller, kurutulmuş yumurta, yumurta sarısı tozu, balık Yağı, maya.

Öncelikle mamada et miktarını yeterli bulmadığımı söyleyebilirim. İçerisinde mısır, mısır nişastası olması da kedilerde alerjiye sebep olabiliyor maalesef. Açıkçası içerik ve fiyat kıyaslaması yaptığımızda ürünün tek iyi yanı kedi sahiplerini alerjenlerden koruyor olması diyebiliriz. Tabii içeriğin çok kötü olduğunu söyleyemem, kedisini sahiplendirmemek için son çare bu mamayı denemek isteyen kişiler olabilir. Bu durumda mamayı birkaç ay deneyip hem kedinizdeki hem de sizdeki değişiklikleri gözlemleyerek mamaya devam etmenizi öneririm.

Bu mamayı kullanan kedi sahiplerinin bir kısmı hem kedisinde hem de kendisinde pozitif sonuçlar aldığını belirtirken, bir kısmı hem kedisinde olumsuz sonuçlar aldığını hem de alerjisinde bir değişme olmadığını söylüyor. Şiddetli kedi alerjisi olan kişiler mamadan yana pek olumlu bahsetmemiş ancak hafif alerjiye sahip olan kişilerin yorumları mamanın kısmen işe yaradığını gösteriyor.

purina pro plan liveclear kedi maması 3 | Shuayip.com

Alerjenlerin azalmasında çevresel etkenlerin de çok önemli olduğunu söylemekte fayda var. Bir kişinin hem polen hem hayvan alerjisi varsa ve bir odada iki alerjen de bulunuyorsa kedinin bu mamayı tüketmesi ciddi bir fark yaratmayacaktır. Ev hijyenine fazlasıyla dikkat edilmesi, güçlü temizlik aletlerinin kullanılması, evde hava temizleme cihazının bulunması da alerjik tepkimelerin şiddetini değiştirecektir.

Bu mamayı tüketen kedilerde ise kepeklenmenin artması, ishal, tüy dökümünde artış gibi sorunlar gözlemlenmiş. Bu sebeple mamayı gönül rahatlığıyla tavsiye etmek maalesef mümkün olmuyor.

Sonuç olarak mama birçok kişi tarafından denenmiş olsa da mama hakkında kesin bir yorum yapmak hâlâ mümkün değil, alerjik veya hassas bir kediye sahipseniz bu mamayı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Eğer kediye karşı alerjiniz gittikçe artıyor ve önlem almak istiyorsanız birkaç aylığına bu mamayı denemeniz sizin açınızdan faydalı olabilir. Dilerim Orijen, Instinct, Brit Care gibi markalar tarafından da bu ürünün muadilleri çıkarılır ve mamayı tavsiye ederken kuşkuya düşmeyiz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top