3 Rahatlama Tekniği ile Stresten Kurtulun

Çağımızın en büyük ve yaygın sorunlarından birinin stres olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaman zaman yaşadığımız problemleri aşamıyor ve kendimizi çok daha sıkışmış hissediyoruz. İşte tam da bu noktada bir şekilde rahatlamamız gerekiyor. Sakinleşmek için harekete geçiyor ve stresten kurtulmaya çalışıyoruz.

Bugünkü yazımda böyle anlarda kendinizi yalnız ve çaresiz hissetmenize engel olacak küçük ipuçları paylaşmak istedim. Bu pratik uygulamalar sayesinde sizi sinirlendiren şey ne olursa olsun kolayca stresinizden kurtulabilecek ve rahatlayacaksınız.

Rahatlama teknikleri ile stresten kurtulabilirsiniz.
Rahatlamak O Kadar da Zor Değil

Sakinleşmek için Rahatlama Teknikleri

Yapılan araştırmalar kendi kendimize uygulayabileceğimiz rahatlama teknikleri sayesinde birçok sıkıntıdan kurtulabileceğimizi söylüyor. Bu sayede kronik hastalıkların belirtilerinden, ağrıdan, endişeden, depresyon belirtilerinden bile kurtulabiliriz.

Benzer şekilde öğreneceğimiz bu teknikler bizi sürekli hissettiğimiz yorgunluktan, tükenmişlik hissinden ve panik atak belirtilerinden de kurtarabilir.

Siz de hayatınızın bazı dönemlerinde ya da gündelik hayatınızın belli anlarında bunalmış ama çaresiz hissediyorsanız zihninize ve bedeninize iyi davranıp bu rahatlama tekniklerini uygulamayı deneyebilirsiniz.

Özellikle de stresten kurtulmak ve sakinleşmek için tercih edebileceğiniz bu pratik yöntemler hayatınızın her alanında daha huzurlu bir birey olmanıza da katkı sağlayacak. Şimdi bu basit tekniklere göz atalım:

1. Ujayi Nefesi ile Anın Farkına Varın

Ujayi nefesi temel yoga nefesi uygulamalarından biridir. Bu teknikle vücudumuzun ve beynimizin senkronize bir şekilde çalışmaya başlaması sağlanır. Bu uyumlanma benzer şekilde bizi içinde bulunduğumuz ana geri getirir. Böylece geçmiş zamandan aktarılan kaygılarımız ve gelecekle ilgili düşüncelerimiz kısa süre içinde ortadan kaybolur.

Bu tekniği uygulamak için öncelikle rahat bir pozisyon alın. Sonra ağzınızdan birkaç derin nefes verin ve havanın vücudunuzda nasıl yayıldığını hissetmeye odaklanın. Bunu birkaç kere tekrar ettikten sonra sadece burnunuzdan nefes alıp vermeye başlayın. Nefesinizin sesini dinleyin ve aklınızdan geçenlere aldırmadan buna devam etmeye çalışın.

Kısa süre içinde endişenizin azaldığını ve sakinleşmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu sırada gözlerinizi kapalı tutabilir ve vücudunuzun gevşemesine de odaklanabilirsiniz.

Bu tekniği sık sık uygularsanız uykusuzluk sorunundan kurtulabilir ve kronik ağrılarınızın azaldığını da hissedebilirsiniz. Daha fazla yararlanmak için mutlaka her gün ya da gün aşırı uygulamalısınız.

Teknikle İlgili Yapılabilecek Olası Hatalar

Bu tekniği uygularken omuzlarınızı yukarı doğru kaldırmamaya, kafanızı geriye almamaya, boğazınızı kasmamaya ve sırtınızı kamburlaştırmamaya özen göstermeniz gerekiyor.

2. Lavanta Gibi Aromaterapi Yağlarından Faydalanın

Asırlardır pek çok farklı konuda yararlanılan aromaterapi yağları hem gündelik hayatımızda hem de düzenli kullanım ile bütün yaşamımızda bizi rahatlatabilir. Mesela sık sık uykusuzluk sorunu çekiyor ve bu da sizi strese sokuyorsa rahatlamak için lavanta yağını deneyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar lavanta yağının düzenli olarak kullanılması ile birlikte uyku kalitesinin arttığını, ağrıların azaldığını, depresyon semptomlarının ortadan kalktığını gösteriyor. Gece yatmadan önce yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatırsanız farkı siz de göreceksiniz.

Ayrıca farklı amaçlarla kullanılan yağlardan yararlanmak isterseniz bu konuda biraz daha geniş bir araştırma yaparak kendinize en uygun yağdan alabilirsiniz. Bu yağları denedikçe hangisinin size daha iyi geldiğini ve hangisinin kokusunu sevdiğinizi de fark edeceksiniz.

arometerapi kullanimi ve faydalari blog g578 2121x1414 CrcEE1Ej rahatlama 2 | Shuayip.com
Çözümü Alternatif Tıpla Bulabilirsiniz

3. Problemlerden Kaçmak Yerine Onlarla Yüzleşin

Her ne kadar farklı nefes teknikleri ya da rahatlama yöntemlerini denesek de bazı durumlardan endişelerimizden kurtulamayabiliriz. Sürekli aklımıza aynı sorunlar geldiği için hayatımıza devam etmekte zorlanmamız ve stres kaynaklı rahatsızlıklar nedeniyle iyice işin içinden çıkılmaz bir noktaya gelmemiz mümkün.

Böyle durumlar için uygulanabilecek en pratik yöntem yüzleşme tekniği olacaktır. Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız mutlaka korkularınızla ve sizi endişeye sürükleyen sorunun kaynağı ile yüzleşmelisiniz.

Mesela stresli hissettiğiniz bir anda uygun nefes tekniklerini denediniz, aromaterapi yağlarından destek aldınız ya da bildiğiniz başka pratik yöntemlerden faydalanmaya çalıştınız ama ne yazık ki bir sonuca ulaşamıyorsunuz. İşte bu durumda yapmanız gereken tek şey durmak ve düşünmek olacaktır.

Bir anlığına durun ve içinizdeki o sizi rahatsız eden duyguya odaklanın. Bu korku, öfke, endişe olabilir. Bu duygunun nedenini düşünün ve nasıl bir çözüm bulabileceğinizi anlamaya çalışın. Zihninizde geliştireceğiniz bir çözümle bu duyguların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Hemen somut bir sonuca ulaşamasanız da çaresiz olmadığınızı fark etmek sizi rahatlamaya yetecektir.

Ayrıca hiç bir konuda yalnız olmadığınızı düşünerek de kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Sizi rahatsız eden duygu ve düşüncelerle yüzleştikten sonra bulduğunuz çözümü aklınızın bir köşesine kaydedin ve bir süre için kendinizi en iyi hissettiğiniz yerin hayalini kurun. Çözümün aslında zihninizde olduğunu göreceksiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top