Robot Vacuum Cleaner: There is at least one in every house now!

Yeni gündemimiz; teknolojinin hemen her saniye ortaya çıkan pek çok harikası olmasına rağmen özellikle kadınlar tarafından ‘‘Teknolojinin son harikası!’’ olarak anılan robot süpürge… Gündelik hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletlerden biri olarak dikkat çeken robot süpürgeler, özellikle ev temizliği konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Yazı içerisinde sizi robot süpürgelere boğmak istemediğim için üründen bahsederken RS. ifadesini kullanacağım.

Examination

Bir RS, koca bir evi tek başına temizleyebiliyor. Özellikle çalışan insanların vakit ayıramadığı süpürme görevini tek başına üstlenen RS yerlerde biriken, tozu, kiri, kırıntı ve küçük çöpleri bir çırpıda ortadan kaldırıyor. Kedi beslenen evlerin de gözdesi olmuş durumda… Malumunuz kedi denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri tüy oluyor.

Özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla tüy döken minik sevimli dostlarımız, sahiplerine hayatı dar edebiliyor. RS burada da devreye girip, evde biriken, halı üstüne sinen tüyü, tozu ve kum kalıntılarını (kedi kumu) kolayca temizleyebiliyor. Bu da evdeki tüy yükünü büyük oranda azaltıyor.

Son yılların en popüler teknolojik aleti olan RS, alıcıları için pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. En iyi robot süpürge hangisi, en iyi robot süpürge modelleri, robot süpürge alırken nelere dikkat etmeli, hangi özellikleri taşımalı, robot süpürge nasıl çalışır vs. Gelin tüm bu soruları hep birlikte cevaplandıralım!

Robot süpürge
Robot süpürge

Robot süpürge nasıl çalışır?

RS, normalde kullanılan elektrik süpürgelerinden farklı olarak insan etkileşimine ihtiyaç duymadan çalışan aletlerdir. Dolayısıyla kablo veya fiş çekme kuvveti gibi ekstra insan temasına gerek duymadan çalışırlar. Evdeki süpürme işlemini kendi kendilerine yapabilen RS’ler, şarj ile çalışırlar. Bu açıdan özellikle zamandan tasarruf edip, inanılmaz bir konfor sağlayan RS’lerin çalışması için şarj olmaları yeterlidir.

Sonrasında yapılması gereken ise haritalandırma işlemidir. Haritalandırma, RS’nin tüm evi ve odaları bünyesine kaydetmesini sağlamaktadır. Bu sayede robotunuz, evin her köşesini kolayca temizleyebilmektedir. İsteğe göre evin yalnızca belirli bir odası veya bölgesi de temizlenebilir. Bunun için haritalandırma işlemi ile komut verilmesi yeterlidir.

Ayrıca yine bu özellik sayesinde evin farklı noktaları, tekrar tekrar temizlenebilir. Buna ek olarak kendi kendine yön bulabilen RS modelleri de mevcuttur. Bunun en güzel örneği iRobot firmasına ait olan AWARE robot süpürgedir. Bu süpürge modeli, kızılötesi sinyallerle, odanın büyüklüğünü hesaplayıp, kendisine bir harita oluşturabilmektedir.

Özellikleri nelerdir?

Görsel lokalizasyon özellikleri ile evdeki temizlenecek noktaları tespit ederek, temizleme işlemine başlayan RS’ler, şarj seviyeleri yeterli olduğu sürece çalışabilirler. Şarjı bittiğinde ise otomatik olarak şarj istasyonlarına geri döner ve şarj batarlarını doldururlar. Ortalama iki saatlik pil ömrüne sahip olan RS’ler, toz toplama hazneleri dolduğunda temizlenmelidirler. Buna karşın kendi toz haznesini temizleyebilen RS modelleri de piyasada mevcuttur.

Robot süpürgelerin genel özellikleri aşağıda verilmiştir:

 • Kendi kendilerini şarj edebilirler
 • Genel itibariyle yuvarlak bir şekle sahiptirler
 • Akıllı telefonlarla kontrol edilebilirler (Evde değilken bile akıllı telefonunuzu kullanarak RS’leri çalıştırabilirsiniz)
 • Her tür zeminde kullanılabilirler
 • Yüksek yerlerden (merdiven veya tümsek gibi) düşmezler
 • Ortalama iki saatlik pil ömrüne sahiptirler
 • 2 ila 3 santim arasındaki halıların üzerine çıkabilir, koltuk kenarlarını ve diplerini temizleyebilirler
 • Kablo ya da hortum sorunu yoktur. İnsan gücüne ihtiyaç duymazlar.
 • Önceden belirlenen zamanlarda otomatik olarak temizlik işlemine başlayabilirler
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner

Robot süpürge alırken nelere dikkat etmeli?

En iyi RS modelleri, kullanıcılara çeşitli özellikler ve avantajlar sunabilen yüksek batarya kapasitesine sahip modellerdir. Peki, RS alırken nelere dikkat etmelisiniz? Hep birlikte görelim;

 • Çekim gücünü kontrol edin
 • Paspas özelliği olup olmadığına dikkat edin
 • Kullanım kolaylığı sağlayan özelliklerine dikkat edin
 • Wi-fi bağlantısı
 • Haritalama özelliği
 • Şart ünitesine dönüş özelliği
 • Kaldığı noktadan temizliğe devam edebilme özelliği
 • Zamanlama özelliği (siz evde yokken çalışabiliyor olduğundan emin olun)
 • Yazılım güncelleme özelliği
 • Fırça sayısı (iki fırçalı olan RS her zaman daha iyidir)
 • Pil ömrü
 • Ses seviyesinin düşüklüğü (65 desibelden/dB daha düşük bir robot tercih etmeye çalışın)
 • HEPA filtreli bir robot tercih edin (bu sayede çekilen tozların temizlik sırasında tekrardan havaya karışmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Toz ve su haznesine dikkat edin

En iyi robot süpürge modelleri! Hangisi alınmalı 2021?

2021 yılı en iyi RS modelleri hemen aşağıda!

 • Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop
 • Xiaomi Mijia Robot Vacuum Mop Pro Cleaner
 • Roborock Vacuum Cleaner S6 Max
 • Viomi Vıomı V3 Robot Süpürge
 • Viomi V2 Pro Akıllı Robot Süpürge V-RVCLM21B
 • Anker Eufy RoboVac 11S Hepa
 • iRobot Roomba 605 Navigasyonlu RS

Robot süpürgelerin fiyatı ne kadardır?

RS fiyatı sahip olduğu özelliklere ve marka bilinirliklerine göre değişiklik göstermekte olup; yaklaşık olarak 1,500 TL ile 15999,0 TL arasında ücretlendiriliyor. Verilen bu fiyat aralığı tahminidir; daha düşük veya daha yüksek fiyatlarla satılan RS de piyasada mevcut olabilir.

robot vacuum cleaner models
Robot süpürge modelleri

Önemli Detaylar!

Robot süpürge emiş gücü ne olmalı?

RS emiş gücünün minimum 2.000 Pa’nın altında olmaması önerilir.

Wifi olmadan çalışır mı?

Wifi ile çalışan RS hiç şüphesiz büyük kolaylıklar sunmaktadır. Buna karşın wifi ya da kablosuz internet bağlantısı olmadan manuel (elle) çalıştırılma özelliğine sahip RS modelleri de mevcuttur.

Yatak altına giriyor mu?

Küçük ve ince yapıya sahip oldukları için RS mobilyaların altına kolayca girebiliyor. Fakat eğer yatağınız veya herhangi bir mobilyanız zemine çok yakınsa bu mümkün olmayabilir.

Robot süpürge batarya ömrü kaç yıldır?

RS batarya ömrü yaklaşık olarak 18 ile 24 ay arasında değişiyor. Batarya ömrü modelden modele ve kullanım sıklığına göre değişiklik gösterebiliyor.

Xiaomi robot süpürge en iyi modeli hangisi?

Bu sürekli değişebilen bir şey olsa da şuan Xiaomi firmasına ait olan en gözde RS’lerin başında Xiaomi Mi Vacuum Cleaner geliyor.

Halıya çıkabilir mi?

Tüm RS modelleri, 2 – 3 santimden kalın olmadığı sürece halıların üzerine çıkabiliyor.

Eşikten geçebilir mi?

RS’lerin eşikten geçme özellikleri, marka ve modele göre değişiklik gösterebiliyor. Bundan dolayı alıcıların RS seçerken ‘aşılabilir engel’ özelliğine dikkat etmeleri gerekiyor. Bununla birlikte 2,5 cm yüksekliğe kadar eşikten geçebilen RS modelleri de bulunuyor.

Koltuk süpürür mü?

RS’nin koltukları süpürmesi pek olası değildir. Bununla birlikte, koltuk kenarları, koltuk dipleri, girebiliyorsa koltuk altları ve diğer dar alanları kolayca temizleyebilir.

Robot süpürgeyi kim icat etti?

RS konseptinin mucidi iRobot’tur. İlk RS modeli olan ‘Roomba Robot Süpürge’ iRobot tarafından 2002 yılında piyasaya sunulmuştur. iRobot’un bugüne dek 25 milyonu aşkın RS satmayı başardığı biliniyor.

Robot süpürge Türkiye’ye ne zaman geldi?

RS’nin tüm dünyaya duyuruluş tarihi 2002’dir. Buna karşın Türkiye pazarına çıkışları ilk olarak 2009 yılında gerçekleşmiştir.

Conclusion

İncelediğim bu ürünün ne denli kullanışlı olduğu ortada! Lakin her RS aynı olmayabiliyor. Sahip olduğu nitelikler marka ve modele göre fazlasıyla değişebiliyor. Eviniz için en uygun robot süpürgeyi bulabildiniz mi? Bizimle mutlaka paylaşın!

Ve işte ilginizi çekebilecek bir içerik:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top