Saç Bakımında Yapılan Hatalar: Bu 6 Yanlıştan Uzak Durun!

Hepimiz daha parlak ve canlı saçlarımız olmasını istiyoruz. Bunun için de çeşit çeşit saç bakımı ürünleri kullanıyoruz. Bazen de piyasada satılan saç dökülmesi karşıtı şampuan ve saç kremi gibi ürünlerden hangisini almamız gerektiği ile ilgili kafamız karışabiliyor. Saç boyasından yıpranan saçlar için özel bakım kremleri ya da saçın daha hızlı uzamasını sağlayacak serumlar derken işler iyice karışıyor. Bu nedenle de bazen saçlarımız daha gür olsun derken yaptığımız saç bakımı uygulamalarında hata yapıyoruz. Bunun gibi durumların sonucunda da istediğimizin tam tersi zayıf ve yıpranmış saçlarla karşılaşabiliyoruz. Ben de bugünkü yazımda bu hatalardan uzak durmanız için size bu yanlışlardan detaylı bir şekilde bahsetmek istedim.

Saç Bakımı ile İlgili Temel Bilgiler

Siz de saç maskelerine bir sürü para harcıyor kuaför kuaför dolaşıp saç dökülmenize bir çare bulmaya mı çalışıyorsunuz? Belki de sandığınızın aksine bu kadar çok şey yapmanıza gerek yoktur. Hatta bazen tam tersi fazladan bakım yapmayı bıraktığınız anda saçlarınızın çok daha sağlıklı olduğunu fark edebilirsiniz.

Bu durumun nedeni yanlış alışkanlıklarla ilgili. Bilinenin aksine saçlar her durumda uzamaya devam eder. Ancak istediğiniz gibi dolgun ve güzel saçlarınız olması için uçlarının kırılmaması, sağlıkla uzaması gerekir. Eğer saçınız zayıfsa ve bir türlü gözle görülür bir fark elde edemiyorsanız şimdi bahsedeceğim hatalı alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Saç Bakımında yapılan hatalar
Hatalar

Saçınızı Her Gün Yıkamayın!

Daha sağlıklı ve güzel saçlarını olsun diye her gün yıkıyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz. Sık yıkanan saçlar ne yazık ki çok kısa sürede yıpranır. Yani saçınızı sürekli yıkarsanız nasıl bir şampuan kullanırsanız kullanın saçlarınız bakımlı görünmeyecek.

Saçınızın temiz olmasını sağlamak için saçın kendi doğal dengesini sağlayan yağları yok ettiğinizde saçınız çok daha otsu görünmeye başlar. Bu alışkanlıktan kurtulmak için öncelikle saç yıkama sıklığınızı biraz azaltmanız gerekiyor. Mesela her gün yerine gün aşırı yıkamaya başlayabilirsiniz. Sonrasında bunu daha da seyrekleştirerek belli aralıklarla kuru şampuandan faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Saçınızı Yıkarken Sıcak Su Kullanmayın!

Eğer sıcak suyla banyo yapmayı sevenlerdenseniz muhtemelen saçlarınızı da kaynara yakın bir suyla yıkıyorsunuz. Bu durumda derinizdeki gözenekler açılır ve saçlarınızda elektriklenme, kuruluk gibi sorunlar baş gösterir. Bu durumda kullanacağınız saç kremi de bir işe yaramaz.

Sıcak suyla yıkandığınızda kendinizi daha rahatlamış hissediyorsanız ve bu alışkanlığınızdan vazgeçmek istemiyorsanız yapacağınız en iyi şey duş bonesi kullanmak olacak. Böylece sıcak su saçlarınıza değmeden işinizi halledebileceksiniz.

Islak Saçlarınızı Taramayın!

Sık yapılan hatalardan biri de banyodan çıkar çıkmaz ıslak saçların taranması. Hazırlanırken fazla vaktiniz olmadığı için böyle bir şey yapıyor olabilirsiniz ama saçınız ıslakken zorla düğümleri açmaya çalıştığınızda saçlarınızın ucu büyük oranda kırılır.

Saçınız yüzde doksan oranında kuruduktan sonra taramanız daha iyi olacaktır. Ayrıca uygun bir saç yağı kullanarak bu işlemi çok daha zararsız hale de getirebilirsiniz. Duştan çıkar çıkmaz saçınızı fırçalama alışkanlığınızı bırakmalısınız.

Saçınızı Düzenli Olarak Kestirin!

Bazı kadınlar kuaföre gitmekten hoşlansa da bazıları saçlarını kestirmeyi sevmezler. Bunun en önemli nedenlerinden biri de saç modellerinde büyük bir değişiklik olacağını düşünmeleri ile ilgili. Ancak bunun kabusunuz olmasına gerek yok.

Saç modelinizi değiştirmek gibi bir niyetiniz yoksa bile düzenli olarak kuaföre gidip saçınızın ucundaki kırıkları aldırmalısınız. Bu işlemin ayda iki ya da üç kere yapılması uygundur. Eğer bu kadar sık yapamıyorsanız bile mutlaka ayda bir kere saçlarınızın kırıklarını aldırın.

Saçınız Islakken Dışarı Çıkmayın!

Gündelik hayatın koşturmacasında saçlarınızı tamamen kurutmadan işlerinizi halletmek, okula ya da işe gitmek üzere dışarı çıkıyorsanız bu durumda saçınızın zarar görmesine engel olamazsınız. Saçlarımız ıslak bir şekilde dışarı çıktığımızda hava çok soğuk olmasa bile saç tellerimiz donar ve kırılır.

Bu duruma engel olmak için dışarı çıkmadan önce saçlarımızın neredeyse tamamen kurumasını beklemeliyiz. Saç kurutma makinesi kullanmayı sevmiyorsanız dışarı çıkmadan üç dört saat önce banyo yapmayı deneyebilirsiniz.

Saçınıza Fazla Dokunmayın!

Özellikle kadınların saçlarına dokunmayı ne kadar sevdiğini biliyoruz. Yeni yıkanmış ve mis gibi kokan yumuşacık saçlara dokunma isteğini bastırmak neredeyse imkansız. Ama ne yazık ki saçımıza dokunduğumuz her seferinde elimizdeki kirler saç tellerine bulaşıyor ve saçların hızlı bir şekilde yağlanmasına neden oluyor. Bu nedenle olabildiğince az dokunmanızda yarar var.

You May Be Interested In:

Arzum Bellisima Ion Hair Dryer (AR5003)

Korean Skin Care Routine: Get Rid of Skin Blemishes in 10 Days!

Philips Stylecare Essential Product Review in 3 Articles

Vegan Personal Care Products

2 Favorite Solid Shampoos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top