Virtual Reality Products in 4 Headings

Son dönemde teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren kavramlardan biri de sanal gerçeklik. Kavram olarak baktığımızda sanal gerçekliğin bir takım teknolojik ürünler sayesinde kendimizi başka bir evrenin içindeymişiz gibi hissetmemiz anlamına geldiğini görüyoruz.

Tuşlu telefonlardan dokunmatik modellere geçmemizle başlayan bu gelişim yolculuğu şaşırtıcı bir şekilde hayatımızı kolaylaştıracak bir sürü yenilikçi ürünü günlük rutinimizin içine soktu.

Akıllı sistemler ve yeni nesil oyunlar derken hayatımızı yavaş yavaş değiştiren bu teknolojik gelişmeler artık belli araçlar kullanarak bize beş duyu organımızın üzerinde bir deneyim yaşatıyor.

Hızla gelişen sanal gerçeklik teknolojileri ile kendimizi üç boyutlu tasarlanmış bambaşka bir dünyanın içinde bulabiliyor, belki de gerçek hayatta yapamayacağımız her şeyi yapabiliyoruz.

Bu sistemlerin eğitim, savunma sanayi, kurumsal sektörler, eğlence, sağlık, spor ve sanat gibi bir sürü alanda kullanıldığını, kullanım alanının da giderek genişlediğini ifade edebiliriz.

Ben de bugünkü yazımda sizin için bizi bulunduğumuz ortamdan alıp bambaşka bir ortama götüren bu ürünleri derlemek, bu sistemleri detaylı özellikleriyle incelemek istedim. Bakalım bu ürünler bize ne vaat ediyor!

Sanal gerçeklik ürünleri hayatımıza girdi.
Yeni Nesil Teknolojiler

1. Sanal Gerçeklik Gözlüğü

VR gözlüğü olarak da bilinen bu ürünler 360 derece görüş özelliği olan video, dizi, film izleme olanağı da sunan sistemlerdir. Üç boyutlu interaktif ses işitme özellikleri de olan bu ürünler sesleri üst seviyede hissetmemize de olanak tanır.

En hassas hareketlere bile tepki verebilen bu ürünler görüntüleri çok daha gerçekçi bir şekilde algılamamızı sağlarlar. Oculus, LG, Samsung, Sony gibi farklı markaların ürettiği gözlükler mevcuttur.

Bu gözlükleri kullanarak bir video izlerken denizde yüzdüğünüzü , suyun derinliklerine inip suyun altında yaşayan canlıları izlediğinizi hissedebilirsiniz. Gökyüzünde kuşlarla birlikte uçtuğunuzu bile düşünebilirsiniz.

Sinemalardaki üç boyutlu gözlüklerle karıştırılsa da bu gözlükler çok daha gelişmiş sistemlere sahiptir. İlk başta oyun ve eğlence dünyasında kullanılmaya başlanan bu gözlüklerin kullanımının zamanla gündelik hayata kadar yayılacağı düşünülmektedir.

2. Sanal Gerçeklik Oyun Konsolu

Genelde VR gözlükleri ile birlikte set olarak satılan bu oyun konsolları oyun deneyiminizi bir üst seviyeye taşımak amacıyla üretilmiş sistemlerdir. Gerçeklik algınızı değiştirerek sizi oyunların içine sokan VR konsollar üç boyutlu ses özelliği ile bu dünyadan kopmanızı sağlıyor.

VR konsolların gelişmiş bir hareket algılama ve ışık izleme teknolojisine sahip olduğunu ifade edebiliriz. Kamera desteği ile birlikte çalışan bu konsollarda oyun oynarken nerede olduğunuzu bile unutabilirsiniz.

oculustouch.0.0 sanal gerçeklik 2 | Shuayip.com
Eğlencenin Dozu Artıyor

3. Sanal Gerçeklik Oyunları

Az önce de bahsettiğim üzere VR konsollar onlara özel gözlükleri ile birlikte satılıyor ve size gerçeklik üstü bir deneyim sunuyor. Tabi ki bu deneyimi yaşarken oynayacağınız oyunların da VR sistemine uygun olması gerekiyor.

Oyun sektöründeki gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte ortaya çıkan bu VR oyunlarla oyuncular bambaşka evrenlere seyahat edebiliyor. Oyuncular en çok sevdiği oyunları Gran Turismo, Resident Evil 7, Mortal Kombat ve Blood & Truth olarak sayabiliriz.

Bu oyunların bazılarının konsol dışında telefon, bilgisayar ya da televizyondan da oynanabildiğini söyleyebiliriz. Oyuncuların en çok merak ettiği ve deneyimlemek istediği VR oyun türlerine baktığımızda ise uçuş simülasyonlarını, spor aktivitesi içeren ve bilimkurgu türündeki oyunları sayabiliriz. Ayrıca savaş ve dövüş oyunlarının da büyük bir hayran kitlesi olduğunu ifade edebiliriz.

4. Sanal Gerçeklik Uygulamaları

VR sisteminin kullanım alanının sadece eğlence sektörü ile sınırlı olmadığını ifade etmiştir. VR gözlüklerin kullanılabildiği alanlardan biri de keşif gezileri ile ilgili.

Bu gözlükleri kullanarak 360 derece ortamlarda gezintiye çıkabiliyor, Google Expeditions ile gezegeni keşfedebiliyor, Google Earth ile mahallenizde tur atabiliyor ya da farklı yerlere gidebiliyorsunuz.

Kullanıcıların en çok araştırdığı ve tercih ettiği uygulamalara göz attığımızda ise ilk karşımıza çıkan Google Street View oluyor. Bu uygulama ile 360 derece kameralarla çekilmiş cadde ve sokak fotoğrafları arasında gezinebiliyorsunuz. Uygulamanın Türkiye ile uyumlu olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

Çok sevilen uygulamalardan bir diğeri de YouTube kanalı gibi kullanılan 360 Video. Bu uygulama ile NASA’nın Mars’a yolladığı Curiosity adlı robotun çektiği görüntüleri kullanarak küçük bir Mars turu yapabiliyorsunuz.

The New York Times’ın hazırladığı NYT VR uygulaması ise farklı kültürleri tanımak amacıyla kullanılıyor, bu uygulamayı kullanarak kendinizi bambaşka bir ülkede yaşıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Uygulamanın içinde çok sayıda video da bulunuyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top