Sınav Stresinden Kurtulma Yöntemleri: Çocukları Rahatlatacak 3 Aşamalı Uygulama

Okuldaki sınav zamanları hem çocukları hem de aileleri etkileyen dönemlerdir. Ebeveynler ders notlarının yüksek gelmesini ister öğrenciler ise bu süreci biran önce tamamlamak, baskıdan kurtulmak ister. Siz de böyle zamanlarda kendinizi sıkışmış hisseden öğrencilerden biri olabilirsiniz ya da belki de çocuğunuzun alacağı sonuçlar konusunda endişeli bir anne babasınız. Her iki ihtimalde de bu stresli süreci yaşamak zorunda değilsiniz. Bugün sizin için derlediğim pratik yöntemleri uygulayarak kısa sürede rahatlayabilirsiniz.

Cevabını Alacağınız Sorular

  • Neden stres bizi yönetiyor?
  • Kontrolü ele alamaz mıyız?
  • Pratik rahatlama teknikleri yok mu?
  • Uzmanlar bu konuda ne diyor?

Sınav stresinden kurtulma yöntemleri
Practical information

Sınav Stresi Neden Bizi Bu Kadar Etkiliyor?

Stres insanları ciddi anlamda etkileyen, duygularını ve düşüncelerini kontrol eden bir etkendir. Kişinin alacağı sonuçları değiştirir, daha sinirli olmasına neden olur. Ayrıca yapılan araştırmalar anne babaların da bu dönemlerde kendilerini hiç olmadığı kadar agresif hissettiğini gösteriyor.

Kendisini kaygı olarak ortaya çıkartan stres sinir sisteminin aktif hale gelmesine neden oluyor. Bu durumda da vücudumuzdaki organlar kargaşa içerisine düşüyor. Tüm bu kaotik süreç motivasyonu bozuyor, enerji seviyesini düşürüyor, sürekli uyku haline neden oluyor, iştah azalıyor ya da artıyor, kilo almaya eğilim oluşuyor ve en sonunda da depresyona sokabiliyor.

Kontrolü Ele Alabilir miyiz?

Bu sorunun cevabına hemen olumlu bir şekilde cevap verelim ki gözünüz daha fazla korkmasın. Tabi ki kontrolü ele alabilirsiniz, zaten almalısınız da çünkü bu gelecek kaygısının takıntıya dönüşmesi oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Belli bir oranda baskı hissetmek belki insanı daha azimli ve rekabetçi olmaya itebilir ama ne yazık ki bu oranın artması durumunda kişinin hayata bakış açısında ve algısında bazı bozukluklar meydana gelir.

Anne babaların da daha sorumlu ve özenli davranması gereken bu süreçte aslında öğrenciler üzerinde baskı yaratacak şeyler yapmamak gerekiyor. Çünkü onlar zaten toplumsal baskıdan dolayı kaygı hissediyorlar.

sinav stresi pic 1200x675 1 sınav 1 | Shuayip.com
Practical information

Pratik Rahatlama Teknikleri ile Sorunu Çözün

Bu kaygıyı kontrol edebilmek için çok basit teknikler var. Ama önce üç adımda bu stresli süreçle ilgili bakış açınızı değiştirmeliyiz.

Birinci Adım

İlk önce şunu hiç unutmayın: hayatta en önemli şey kendi sağlığımızdır. Bunun nedeni ne olursa olsun sağlığımızın bozulması halinde başka bir şey yapacak halimiz kalmaz. Sağlıksız bir birey en sonunda her şeyi bırakıp kendini salmak durumunda kalır ve süreci yönetemez.

İkinci Adım

Ayrıca bu zamanlarda sizi içten içe kemiren duygulara teslim olmanıza neden olan bir neden var: uykusuzluk. Evet, pek çok kişi bu durumun farkında olmasa da uykusuzluk insanların daha fazla stresli, depresif ve bunalmış hissetmesine neden oluyor. Mutlaka uykunuzu almalısınız.

Üçüncü Adım

Pratik yöntemlerden bahsetmeden önce her zaman aklınızda bulundurmanız gereken bir konu var. Her şey bilinçaltınızda başlıyor ve yine orada bitiyor. Yani siz düşünce sisteminizi değiştirmezseniz bu işe hiç başlayamazsınız. Hayalleriniz için çalıştığınızı kendinize sık sık hatırlatın ve bu süreci mutlu bir şekilde geçirmeye bakın.

En Etkili Yöntem

  • Kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olacak tekniğimiz için sağ yumruğunuzu sıkıp bir süre tutmalı ve sonra da gevşetmelisiniz. Bu tekniği odaklanarak yaparsanız sonuç alabilirsiniz.
  • Bir süre yumruğunuzu sıkıp açmaya devam edip kaslarınızı düşünmelisiniz. Sonra sol yumruğunuza geçeceksiniz. Aynı şeyi tekrar etmeniz gerekiyor.
  • Bunun ardından kollarınızı gerip esnetmelisiniz. Bu işlem bittiğinde ellerinizi bacaklarınızın üstüne koyup kendinizi ittirin. Şimdi derin nefesler alıp verin ve sizi engelleyen kaygının dağıldığını hayal edin.

Uzman Görüşleri

Yapılan araştırmalar sınav stresi ile mücadelede kişilerin kendisine uygun yöntemler kullanmasının daha etkili olacağını düşünüyor. Sizin için bahsettiğim tekniği kendinizi kaygılı hissettiğiniz her seferinde uygularsanız bunun bir tür koşullanma yaratacağından emin olabilirsiniz.

Yine de bu yöntemin dışında farklı tekniklere ve fikirlere de açık olmanızda yarar var. Mesela sizi sıkan şeyleri aşmak için ne yaptığınızda iyi geliyor bunu biraz düşünün. Burada bahsedilen adımları ve teknikleri kullanarak kendi yönteminizi yaratın.

You May Be Interested In:

How to Increase Success in School: 5 Steps to Raise Kids' Grades!

Redoxon Kids: Resistance Booster for Children

Covid-19 Symptoms in Children and Babies: What You Need to Know Before Panic

Do Stationery Supplies Threaten Children's Health?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top