Siyah Çayın Bilinmeyen 10 Faydası

Siyah çay ülkemizde çok sevilen bir içecektir. Türkiye’deki en çok tüketilen çay türü olma özelliğine sahip bu bitkinin pek çok bilinmeyen yararı var. Bu yüzden belki de her gün üzerine hiç düşünmeden tükettiğimiz bu bitki ile ilgili şaşırtıcı bilgileri derlemek istedim.

Faydalarından bahsetmeden önce size çay yaprağı konusunda küçük bir hatırlatma yapayım. Önümüze hazır paketlerde gelen çayın aslında dört milimetre tüylerden oluşan yaprakların işlenmesi sonucunda elde edildiğini unutmayalım. Çünkü ülkemizde de yapılan bu işlem oldukça emek isteyen bir iş.

Bilinmeyen yönleriyle siyah çay
Bu Bilgiler Sizi Çok Şaşırtacak

Neden Siyah Çay İçmeliyiz?

Ülkemizde düzenli olarak tüketilen ve hatta tiryakileri bulunan bu içecek geleneksel kahvaltıların, yemek sonrası sohbetlerinin ve neşeli arkadaş toplantılarının en iyi eşlikçilerinden biridir.

Türkiye’de sabah saatlerinden başlanarak günün her anında tüketilen ve yatıncaya kadar içilen bu içecek içindeki yoğun antioxidants sayesinde vücudumuza çok iyi geliyor.

Siyah çayı benzeri diğer içeceklerden ayıran en önemli özelliklerden biri de bu antioksidanların ortaya çıkma biçimi. Bu bitkiyi sadece yüksek sıcaklıkta demlediğinizde antioksidanlar aktif hale geliyor. Bu içeceğe eklenen süt de antioksidanların emilme seviyesini ciddi anlamda arttırıyor.

İşte bu nedenle İngilizlerin sütlü çay geleneklerinin temelinde aslında bu şaşırtıcı bilgi yatıyor.

Yapılan araştırmalara baktığımızda bu içeceğin diş çürüğü oluşumuna büyük oranda engel olduğunu görüyoruz. Pek çok kişinin hiç bilmediği bu bilgi aslında bitkinin ne kadar yararlı olduğunu da gösteriyor. Düzenli olarak tükettiğinizde ağız sağlığınızı da korumuş oluyorsunuz.

Sadece dişleri sarartıcı etkisinden olumsuz etkilenmemek için dişlerinizi fırçalamanızda fayda var.

2009 yılında bitki ile ilgili yapılan çalışmalar günde 3 fincan Tea tüketen bir insanın diğerlerine göre felç geçirme ve inme riskinin çok daha az olduğunu gösteriyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de içinde yer alan kafeinin yoğun olması.

Benzer şekilde uzmanlar bu içeceğin düzenli ve ölçülü olarak tüketilmesi halinde kansere yakalanma riskinizin de azalacağını ifade ediyor. Özellikle de yumurtalık kanserine karşı büyük oranda koruma sağladığı biliniyor.

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde Tip 2 diyabet riskini de azaltan bu içecek kemikleri de güçlendiriyor.

Sakinleştirici etkisi ile yoğun anların en büyük kurtarıcılarından olan siyah çay yorucu bir günün ardından sizi dinlendirecek ve rahatlatacak en iyi seçeneklerden biri olarak gösterilebilir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği ve virüslerle mücadelede etkili olduğu için Covid-19 döneminde de bu konuda çeşitli çalışmalar yapıldığını aklımızdan çıkartmayalım. Her ne kadar elde edilen sonuçlar çok net olmasa da bu içeceğin koruyucu bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.

Bitkinin bunca faydası olduğu için eğer gerçek bir tiryakiyseniz bu içeceğin yararlarına sevineceksiniz. Ancak tüketirken şeker kullanmamanız büyük bir önem taşıyor. Eğer şekerle birlikte içerseniz tam tersi size zararı olma ihtimali oldukça yüksek.

ac karnina siyah cay icmek zararli midir h1566453178 9877cc çay 2 | Shuayip.com
Bakımınızda da Kullanabilirsiniz

Kişisel Bakım ve Sağlık için Kullanımı

Konuyla ilgili şaşırtıcı bilgilerden biri de bu bitkinin sadece içecek olarak değil de farklı amaçlarla da kullanılabiliyor olması. Çayın kişisel bakımda büyük faydaları olduğunu bilen ve onu bu tip şeyler için kullananların sayısı yok denecek kadar az. Şimdi bahsedeceğim yöntemlerle evde hazırlayacağınız kürleri deneyebilirsiniz.

Saç derisinin havalanmasını sağlar.

Bu bitkinin saçlara çok iyi geldiği bilinmektedir. Banyo yaparken saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra saçlarınızı durulayın ve soğuttuğunuz çay suyundan dökün. Birkaç uygulamadan sonra saç deriniz havalandığı için saçlarınızın çok daha parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Ayak kokusu için doğal bir çözüm sunar.

Saçlarınıza ne kadar iyi geldiğini öğrendiğinize göre şimdi de ayak konusuna geçebiliriz. Yine önceden demleyip soğuttuğunuz çay suyunu büyükçe bir kaba alın. Ayaklarınızı her gün uyumadan önce bu suya sokun ve on dakika kadar bekleyin. Böylece kısa süre sonra bu sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.

Boğaz ağrısını giderir.

Eğer boğazınız ağrıyorsa ve ilaç kullanmaktan hoşlanmıyorsanız bu çözümü çok seveceksiniz. Demleme işleminden sonra dem kısmına su katmadan boğazınıza gargara yapın. Düzenli olarak kullanırsanız hem zararlı bakterilerin ölmesini sağlayabilir hem de boğazınızdaki ağrıyı giderirsiniz.

Doğal bir nemlendiricidir.

Son olarak da cildinize sağlayacağı yararlardan bahsetmek istiyorum. Bu içeceğin her tür cilt tipine özel bir faydası vardır. Mesela yağlı bir cildiniz varsa düzenli olarak uygulamanız halinde teniniz karma cilt tipine dönüşecektir.

Ayrıca cildinizdeki kabuk bağlamış ve çatlamış bölgelerin tedavisinde de bu içeceği rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top