You Can Get Rid of Fall Allergies: 3 Stages to End Hay Fever!

Sonbahar dönemi geldi ve alerjisi olanların kabusu başladı. Burun akıntısı, saman nezlesi, öksürük ve gözlerde akıntı gibi belirtilerle kendisini gösteren bu sorunun çok çeşitli kaynakları olabiliyor. Her ne kadar bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için vitaminlerden ve sağlıklı yiyeceklerden yararlanmaya çalışsak da bu konunda başarılı olamayabiliyoruz. Sonbahar alerjileri hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Ben de bugünkü yazımda bu konuda size yardımcı olacak üç aşamalı bir tedavi yönteminden bahsetmek istedim.

Sonbahar Alerjisi ile İlgili Temel Bilgiler

Sonbahar alerjisi vücutta çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir reaksiyon anlamına gelir. En sık ortaya çıkan türlerden biridir. Eylül ayının başından itibaren kendini göstermeye başlayan bu sorunlar bazı kişilerde bir ay sürerken bazı kişilerde ise kış mevsiminin sonuna kadar devam edebilmektedir.

Hapşırık, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkar. Saman nezlesine benzeyen bir rahatsızlıktır. Ayrıca gözlerde akıntıya ya da deride kızarıklıklara da neden olabilir. Kişilerin bünyesine ve hayatına göre yaşadıkları belirtiler de değişiklik göstermektedir. Gündelik hayata devam etmeye engel olduğundan bu sorunu yaşayan herkes hızlı bir çözüm bulmak ister.

Sonbahar alerjisinden kurtulma yöntemleri
Practical information

Symptoms

Rinit olarak da adlandırılan bu problem ataklar şeklinde ortaya çıkar. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere bu dönemde sık sık hapşırıyor, burnunuz akıyor, cildinizde kaşıntı yaşıyorsanız böyle bir sorununuz olabilir. Korona virüsünün yaygın şekilde devam ettiğini de göz önünde bulundurduğumuzda yanlış tedavi ve teşhise engel olmak adına uzman bir doktora danışmanızda yarar olduğunu da söylemek mümkün.

Hastalığın tam olarak neyden kaynaklandığını bulmak önemli olduğu için doğada bulunan alerjenler kullanılarak yapılan bir teste girebilirsiniz. Bu rahatsızlığa sinüzit ya da bronşit de eşlik edebileceği için ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca rinite neden olan polenler astımı tetiklyebilir.

Solunum yollarınızda bir problem varsa vücudunuzda alerjenlere tepki olarak salınan histaminin böyle bir duruma neden olmuş olma ihtimali yüksektir. Nefes darlığı, hırıltı, astım krizi, cilt döküntüsü, halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon sorunu yaşıyor olma ihtimaliniz de var. Bu nedenle böyle belirtiler gösterdiğinizde korona olduğunuzu düşünüp panik olmadan önce bunun alerjenlerden kaynaklanmış olabileceğini de göz önünde bulundurun.

Üç Aşamalı Tedavi

İlk Aşama

Bu tedavi sürecinin ilk aşamasında yapılması gereken şey alerjinize neden olan kaynakların ortadan kaldırılması olacak. Bu maddeleri kendiniz tespit edebilir ya da kendi kendinize bunu yapamıyorsanız bir doktora gidip test olabilirsiniz. Sonrasında evdeki tozları yani miteları yok etmelisiniz.

Evinizdeki kilimleri kaldırabilir, temizleyiciye verebilir, koltuk kılıflarını yıkayabilirsiniz. Pamuk ve yünlü eşyaları yüksek ısıda çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra pelüş oyuncak gibi eşyaları bir süreliğine de olsa ortadan kaldırmalısınız. Ayrıca özel filtreli elektrikli süpürgeler kullanarak sorununuzu minimuma indirmeniz mümkün.

Temizlik sırasında daha doğal içerikli ürünleri kullanmayı tercih etmeli ve eğer sorununuz daha çok polenlerden kaynaklanıyorsa sabahları dışarı çıkmamalısınız. Bu mümkün değilse mutlaka ağzınızı kapatacak uygun maskeler kullanın. Küflü ve nemli ortamlarda bulunmayın.

İkinci Aşama

Kendiniz yapabileceğiniz her şeyi yaptıktan sonra hala istediğiniz sonucu alamdıysanız bu durumda belirtilerinizi azaltacak ilaçlar kullanmanız gerekiyor. Bunun için doktora gidip uygun bir sprey ve hap alabilirsiniz.

Tedavi yönteminde önemli olan bir diğer etken de aşıdır. Düzenli olarak ilaç almak istemiyorsanız aşı yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bunun için neye tepki gösterdiğinizi tespit etmeniz gerekiyor. Sonrasında belli aralıklarla aşı olursunuz ve bir süre sonra sorundan tamamen kurtulmayı başarabilirsiniz.

Üçüncü Aşama

Alerjenleri elinizden geldiğince ortadan kaldırdınız, ilaç alıyorsunuz ve aşı olma konusunda şüpheleriniz var. Ama halen bu sorundan dolayı gündelik hayatınız kısıtlanmaya devam mı ediyor?

Bu durumda kullanabileceğiniz bazı ekstra yardımcılar da var. Bunlardan ilki zencefil. Zencefil bu soruna en iyi gelen yiyeceklerden biridir. Tarçın ve zerdeçal ile birlikte düzenli olarak tüketildiğinde reaksiyonların azalmasını sağlar.

Bunun dışında burun akıntınızı azaltacak ve tıkanıklığınıza iyi gelecek en iyi şey tuzlu su. Burnunuzu düzenli olarak tuzlu su ile temizleyin. Boğazınıza gargara yapın. Bu şekilde solunum yollarınızda ilgili problemler giderek azalacak.

Bir diğer takviye gıda da çörekotu. Pek bilinmese de düzenli olarak çörekotu tüketen kişilerin reaksiyonlarının azaldığı görülmüştür. İçerisinde biyotin olduğu için size çok iyi gelecek.

You May Be Interested In:

Is Ginger Effective Against Corona?

Ekinezya Çayının Yararları

10 Practical Tips for People with Pet Allergies

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top