What to Consider When Buying a Portable Bluetooth Speaker? 5 Important Items!

Son yılların en çok satan ürünlerinden biri olan taşınabilir bluetooth hoparlör, kolay kullanımı ve kaliteli ses sistemiyle teknoloji velinimetlerinin arasında yer alıyor. Kolay taşınabilirliği ve her şeye sığabilen boyutu sayesinde istenilen yere götürülebilen bluetooth hoparlörler, müzik keyfini her yerde yaşama imkanı sunuyor.

Bluetooth sayesinde her cihaza kolaylıkla bağlanabilen hoparlörlerin piyasada pek çok çeşidi ve modeli bulunuyor. Günlük hayatın bir parçası haline gelen bu ürün, kablosuz hoparlör veya akıllı hoparlör gibi isimlerle de anlıyor. Gelin bu kullanışlı hoparlörleri yakından inceleyelim!

Examination

Bluetooth hoparlör nasıl çalışır?

Bluetooth hoparlörler, bluetooth özellikli dijital ses cihazlarıyla eşleştirildiğinde bluetooth protokolü aracılığıyla kablosuz olarak dijital ses alarak çalışırlar. BT hoparlörler, BT kablosuz iletim yoluyla dijital sesi kabul eder; analog sesi dönüştürür, güçlendirir ve normal hoparlörlerin yaptığı gibi sese dönüştürür.

Tasarım söz konusu olduğunda, Bluetooth hoparlörler, diğer aktif hoparlörlerin çoğundan (dahili amplifikatörlerle) farklı değildir. En büyük farkı, sesin tipik kablolu bağlantı (veya diğer kablosuz yöntemler) yerine Bluetooth üzerinden kablosuz aktarımıdır.

Bir hoparlörün temel amacı, ses sinyallerini, mekanik dalga enerjisine (ses dalgaları) dönüştüren bir dönüştürücü görevi görmektir. Bu durum, kablolu veya kablosuz fark etmeksizin her hoparlörde geçerlidir.

Bir hoparlörün dönüştürücü elemanına sürücü denir. Hoparlörlerin başka birçok bileşeni olabilir (muhafazalar, geçişler, amplifikatörler vb.), ancak ses sinyallerini ses dalgalarına dönüştüren temel bileşen sürücüdür.

Bluetooth hoparlörler, ses sinyallerini alma biçimleri dışında, tipik kablolu hoparlörler gibi çalışır. Kablolu pasif hoparlörler, hoparlör seviyesindeki ses sinyallerini kabloları aracılığıyla alırlar. Kablolu aktif hoparlörler, hoparlör kablosu aracılığıyla mikrofon ve enstrüman seviyesi sinyalleri alabilirler.

Bluetooth hoparlörler, adından da anlaşılacağı gibi, ses sinyallerini Bluetooth üzerinden kablosuz olarak alırlar. Aslında, daha net ifadesiyle, Bluetooth hoparlörün yerleşik güç amplifikatörü, ses sinyalini Bluetooth aracılığıyla kablosuz olarak alacaktır.

Dolayısıyla kullanıcının yapacağı tek şey sesi alacağı cihazı (TV veya bilgisayar gibi) bluetooth açısından aktif hale getirmek ve hoparlörle eşleştirmek olacaktır. Yani oldukça kullanıcı dostu bir teknolojiden bahsediyoruz!

Mini bluetooth hoparlör
Mini bluetooth hoparlör

Bluetooth hoparlör alınırken nelere dikkat edilmeli?

BT hoparlörlerin, hemen her mecrada pek çok çeşidi ve modelini bulmak mümkün. Avuç içi büyüklükteki hoparlörlerden, kitap büyüklüğündeki hoparlöre, elde tutulan, orta boy, su geçirmez, duşta asılı olan veya hatta masa büyüklüğünde taşınabilir hoparlörlere kadar pek çok çeşit mevcut.

Dolayısıyla başta ses kalitesi, taşınabilirlik ve dayanıklılık gibi unsurlar olmak üzere BT hoparlörü seçiminizi etkileyecek bir dizi faktör bulunuyor. Yapmanız gereken ise her yönden ihtiyacınıza cevap verebilecek bir ürün seçmek! Peki, nelere dikkat etmelisiniz?

Ses kalitesi – Marka:

Markaya göre ses kalitesi belirlemek burada işinize yarayabilir. Zira genellikle marka ne kadar bilinir ve güvenilirse ses kalitesi de o kadar iyi oluyor. Fakat aynı şekilde markaya bağlı olarak fiyatlar da artabiliyor. Dolayısıyla iyi bir piyasa araştırması yapmak gerekiyor. Yine de ses kalitesi denildiğinde akla ilk gelen markalar JBL And Harman Kardon oluyor.

Taşınabilirlik özelliği:

Bluetooth hoparlör denildiğinde akla ilk gelen taşınabilir olması gerektiğidir. Fakat bluetooth özellikli olmasına karşın taşınamayacak kadar büyük hoparlör modelleri de vardır. Dolayısıyla hoparlör seçiminde ne büyüklükte bir ürün istediğinize karar vermelisiniz.

Eğer hoparlörünüzü tatile, işe, okula, sahile veya başka herhangi bir yere rahatça götürmek istiyorsanız, o halde kolay taşınabilir portatif küçük bir hoparlör almalısınız. Böylece dilediğiniz her yerde müzik dinleyebilir veya film izleyebilirsiniz.

Batarya tipi ve şarj dayanıklılığı:

Müzik dinlerken veya film izlerken birdenbire hoparlörünüzün şarjının bitmesini istemezsiniz. Bundan dolayı hoparlör seçimi yaparken ürünün şarj edilebilir pile sahip olup olmaması ve geniş bataryalı olmasına dikkat etmelisiniz.

JBL bluetooth hoparlör
JBL Bluetooth Hoparlör

Dayanıklılık:

Aldığınız bluetooth hoparlörü uzun süre kullanabilmek istiyorsanız, söz konusu ürünün dayanıklılık özelliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Piyasada suya dayanıklı BT hoparlör bulunduğu gibi darbe ve düşmelere karşı dirençli modeller de bulunuyor. Düşmelere, darbelere ve suya karşı koruma sağlayan bir bluetooth hoparlör işinizi fazlasıyla görecektir.

Diğer özellikler:

Bluetooth hoparlörden daha fazlasını bekliyorsanız, AUX girişi, NFC desteği, microSD kart desteği ve radyo frekansı gibi özelliklere sahip daha donanımlı modeller tercih etmelisiniz.

Conclusion

Kolay taşınabilirliği, kablosuz oluşu, ses kalitesi ve daha pek çok özelliği ile müzik dinleme veya film izleme gibi keyifli aktivitelere daha da keyif katan bluetooth kulaklık, dilediğiniz her an yanınızda olabiliyor. Bence alınmalı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce gerekli mi yoksa olmasa da olur mu? Düşüncelerinizi mutlaka benimle paylaşın!

Mademki kablosuz ürünler çok moda; o halde bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top