Çevre Dostu Teknolojiler

Artık çevremizi koruma konusunda çok daha dikkatli ve özenli olmamız gerekiyor çünkü aksi takdirde küresel iklim değişikliğinin neden olduğu olumsuz durumların giderek artması bekleniyor. Bu süreçte elimizden gelen her şeyi bireysel olarak yapabiliriz ama bu konuda bize yardımcı olabilecek teknolojik gelişmeler de olduğunu unutmayalım.

Modern hayatın giderek ilerlemesi ve bilimsel gelişmelerin artması ile birlikte üretilen yeni nesil teknolojiler dünyayı korumamıza katkı sunabilir. Bu gelişmelerden yararlanmak için elimizden geldiğince onları kullanmaya özen gösterebilir ve belki de ortaya çıkan iklim krizinin önüne geçebiliriz. Eğer siz de bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız yazımızın devamında yer alan ipuçlarını değerlendirerek kendinize en uygun yöntemleri seçebilir, hem kendiniz hem de sonraki nesillere bırakacağımız dünya için bir adım atabilirsiniz.

Teknolojik gelişmeler dünyayı korumamıza yardımcı olacak.
Gezegenimize Sahip Çıkalım

Çevre Dostu Teknolojiler

Günümüzde artık hem birçok işletme hem de evde iklim değişikliğinin yarattığı sorunların önüne geçmek farklı sistemler kullanılıyor. Bu problemleri engelleme konusunda hep birlikte bir şeyler yapmazsak orman yangını gibi çevreye büyük zarar veren durumlar giderek artacaktır. İşte tam bu noktada yeni nesi sistemler imdadımıza yetişiyor ve gezegenimizi daha yaşanabilir kılma konusunda bize yardım eli uzatıyor.

E-Kitap Okuyucu

Küçük adımlar atarak bir yere varamayacağımızı düşünüyor olabilirsiniz ama aslında sizin de uygulayarak büyük farklar yaratabileceğiniz yöntemler var. Bunlardan ilki e-kitap okuyucu. Kitap okumayı çok seviyor ve sürekli kitap alıyorsanız belki de bir e-kitap okuyucu almayı düşünebilirsiniz. Böylece de fazla kağıt harcanmasına engel olmuş olursunuz. Çünkü kitap israfını önlemezsek daha fazla ağaç kesilmeye devam edilecek. Bu konuda oldukça pratik ve basit bir çözüm sunan e-kitap okuyucular gözümüzü yormayacak bir ekrana sahip. Parlaklığı düşük ve mat ekranı ile her yaştan insanın rahatça kullanabileceği bir ürün olma özelliği taşıyor.

Şarjlı El Feneri

Şarjlı el fenerleri en önde gelen doğa dostu teknolojilerden biri çünkü pil kullanımını azaltıyor. Pillerin toprağa karışmadığını ve atık olarak çok uzun sürede ortadan kaldırılabildiğini düşününce şarjlı fener almak iyi bir fikir gibi geliyor. Elektriğin yanı sıra güneş enerjisiyle de şarj edilebilen modelleri olan bu tip ürünler USB aracılığıyla mobil cihazları şarj edilebiliyor.

Güneş Enerjili Powerbank

Telefon kullanımının artması ile yükselişe geçen powerbank satışları bize bu ürünün ne kadar çok tercih edildiğini gösteriyor. Hemen hemen hepimizin çantasında böyle bir ürün bulunduğu için powerbank alırken güneş enerjisi ile şarj edilebilen modellerden alabiliriz. Böylece temiz enerji kullanımımızı da arttırmış oluruz.

Şarj Edilebilir Pil

Daha önce de ifade ettiğim pillerin doğa için ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Onların ortaya çıkarttığı olumsuz durumları saymakla bitiremeyiz. Piller etrafa zehir saçan atıklardan biri. Bu durumda pil kullanımımızı azaltmamız çok önemli. Bunun için atacağımız en iyi adım şarj edilebilir pil almak olacaktır çünkü artık pek çok alet pille çalışıyor ve onları kullanmayı bırakmada zorluk yaşayabiliriz. O zaman tek kullanımlık pil yerine şarj edilebilir bir model seçmeyi düşünebilir çevreye verdiğimiz zararın büyük kısmını ortadan kaldırabiliriz.

mt aralik 01 sarj edilebilir pil 1 694x430 1 teknoloji 2 | Shuayip.com
Ürün Seçerken Dikkat Edin

Akıllı Duş Başlığı

İnsanlar yıkanırken ne kadar çok su harcadıklarının farkında olmasalar da artık bu konuda bir şeyler yapma zamanı geldi. Duşta bir kişi tarafından harcanan su miktarı ile belki de iki üç kişinin yıkanabileceğini düşününce bu akıllı duş başlıklarından birini almayı düşünebilirsiniz. Akıllı duş başlıkları kullanılan su miktarını ölçüyor ve eğer sınırı aşarsanız size uyarı veriyor. Böylece harcadığınız su miktarı da azalmış oluyor. Ürünün ikaz lambasının enerjisini sudan aldığını ve tam bir yeni nesil sistem olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Yeniden Kullanılabilir Tüm Ürünler

Bu yeniden kullanılabilir ürünlerin içine gıda saklama çantaları, market poşetleri, plastik olmayan yemek kapları, pişirme kağıtları, çatal ve bıçaklar giriyor. Bütçenize uygun bir şekilde farklı markalardan temin edebileceğiniz bu ürünler BPA içermeyen ve bakteri oluşumuna engel olan özel malzemelerden üretilmektedir. Yani bu ürünleri hem kendi sağlığınız hem sevdiklerinizin sağlığı için rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca azaltacağınız atık miktarı ile dünyaya büyük bir katkı sağlayacağınızı da aklınızda bulundurun.

81ha4VBfW L teknoloji 3 | Shuayip.com
Tek Kullanımlık Ürünleri Almayın

LED Ampul

Eğer evinizde LED ampul kullanmıyorsanız çok ciddi oranda fazla enerji harcıyorsunuz demektir. Bunun önüne geçmek için hem elektrik faturalarınızı azaltacak hem de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak LED ampullerden tercih edebilirsiniz. Bu sayede çevreye ampul ömrü boyunca salınan 600 kg karbon-monoksit gazının da önüne geçmiş olacaksınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top