The 7 Most Important Criteria to Consider When Buying a Smartphone!

Gün geçtikçe temel ihtiyaç haline gelen, neredeyse bir uzvumuz gibi gördüğümüz akıllı telefonlar, sürekli gelişen teknoloji ve kıyasıya rekabetin getirisi olarak giderek gelişiyor. Üst sınıf markalar ile orta sınıf markaların arasındaki çizgiler birbirine yaklaşıyor. Bu sayede son teknoloji ürünler tüketici için daha ulaşılabilir oluyor. Bu durum insanları en ucuz ve en donanımlı yani fiyat/performans konusunda en verimli cihazları almaya itiyor. Alacağınız modeli belirlediyseniz bile son bir kere özelliklerine bakmayı ihmal etmeyin. Hangi kriterlere, hangi özelliklere bakacağınızı bilmiyor musunuz? O halde buyurun yazımıza…

1. Kullanım Amacı

Das Huawei Mate 10 Lite im Test 8 telefon 1 | Shuayip.com
Smartphone

Bu konuda belirlemeniz gereken ilk kriter, bu cihazı hangi amaçla kullanacağınız olacaktır. Alacağınız cihazı iş için mi kullanacaksınız? Yoksa oyun oynamak için mi alacaksınız veya manzara fotoğrafları çekmek için mi? Bu amaçlar sizin belirlemeniz gereken ilk kriterdir. Mesela iş için kullanacağınız telefonun ekranı büyük olmalı, batarya kapasitesi fazla olmalı ki ihtiyaçlarınızı karşılayabilsin veyahut sosyal medya için kullanacaksanız ilk bakmanız gereken özellikler arka ve ön kamera lensleri olacaktır.

2. Bütçenize Göre

dos moviles en la mano telefon 2 | Shuayip.com
Smartphone

Telefon seçimindeki en önemli unsur sizin bütçenizdir. Çünkü kalite ve donanım fiyatlarla doğru orantılı olarak artar, ancak istisnalarda vardır. Eğer marka takıntınız yoksa ufak bir araştırmayla çok uygun fiyatlara, iyi özelliklere sahip bir cihaz edinebilirsiniz.

3. Ekran Özellikleri

person holding a smartphone 892757 scaled 1 telefon 3 | Shuayip.com
Smartphone

Cihazın ekran çözünürlükleri ve büyüklüğü çoğu tüketici için önemlidir. Mesela oyuncuysanız, FPS’i ve ekran çözünürlüğü ve boyutu büyük bir telefon tercih etmek sizi oldukça mutlu edecektir veya aynı şekilde iş için görüntülü konuşma yapacaksanız yukarıdaki ekran özelliklerine sahip telefonlar sizi de oldukça rahat ettirecektir.

4. Kamera Kalitesi

Motorola Razr Folding Smartphone image 3 telefon 4 | Shuayip.com
Smartphone

Teknolojinin geliştiği her gün yeni kamera teknolojileri ve yapay zekaları peydah olmakta ve efsanevi DSLR makinelerinin pabucunu dama atmaktadır. Gerek video gerek fotoğraf çekimi modlarıyla ve 3-4 kamera kombinasyonuyla, bütün modeller birbirleriyle amansız bir mücadele sürdürmektedir. Eğer, bir Youtuber veya Instagram bağımlısı iseniz veya manzara fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsanız cihazınızı seçerken kamera kalitesi sizin için en önemli kriter olmalıdır. Ayrıca kamera kalitesini sadece kameranın özellikleri belirlemez, cihazın işlemcisi ve yapay zekası da bu konuda önemli bir yer tutar.

5. RAM Kapasitesi

pexels photo 47261 telefon 5 | Shuayip.com
Smartphone

Cihazlarınızın anlık veri depolama yeri olan RAM. Eğer yüksek kaliteli belge, fotoğraf, video veya herhangi bir dosya üstünde çalışacaksanız, RAM’i yüksek bir model tercih etmek sizi gerçekten rahat ettirecektir. Aksi taktirde cihazınız yapmak istediğiniz işlemleri gerçekleştiremeyecektir. En az 6 GB RAM’li cihazlar yüksek kapasite sayılabilir.

6. Batarya Kapasitesi

Galaxy A52 5G review 13 telefon 6 | Shuayip.com
Smartphone

Batarya kapasitesi, bir cihazda en önemli şey olabilir, çünkü yoğun çalışan bir iş adamıysanız ve telefonlarınız susmuyorsa veya günlerce kamp yapan biriyseniz ihtiyacınız olan tek özellik, cihazınızın batarya kapasitesinin fazla olmasıdır. Batarya kapasitesinin yanında hızlı şarj özellikleri de bir diğer kriterdir ve hızlı şarj oldukça konforlu bir özelliktir. Bu cihazın tüketimine bağlı olarak değişse de bir cihazın batarya kapasitesinin yüksek sayılabilmesi için en az 4500-5000 mAh değerlere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca şarj hızı en az 18 watt değerleri desteklemelidir. Eğer bu tarz bir telefon arıyorsanız 7000 mAh batarya kapasiteli Samsung Galaxy M51, en yoğun günlerde bile rahatlıkla 1 günü çıkartır ve hatta normal kullanımda 2 günün sonunu rahatlıkla görür.

7.Teknik servis desteği ve yaygın servis ağı

iphone 12 pro iphone 12 5 telefon 7 | Shuayip.com
Smartphone

Bir cihaz edindiğinizde en önemli kriterden bir diğeri ise teknik servis destek ağının kuvvetli olması. Ekranı kırıldığında, şarj soketi bozulduğunda veya kamerası bozulduğunda teknik servisin size yedek parça olmaması yüzünden cihazınızı tamir edemeyeceğini söylemesi sizi maalesef birazcık üzebilir. Cihazınızın seçmeden önce teknik servis desteğini ve edineceğiniz modele destek verip, vermediğini araştırın. Aksi taktirde en ufak bir sorunda cihazınıza elveda diyebilirsiniz.

Cihaz satın alırken ürünün ithalatçı veya distribütör garantisine sahip olması hiç fark etmez. Önem arz eden tek unsur teknik servisinin kalitesi ve güvencesidir. Garantili cihazlarda, teknik servis desteği sağlayan firmalardan cihazınızın IMEI bilgilerini sorgulattığınızda karşınıza cihazınız garanti kapsamında tarzı bir yazı çıkıyorsa rahat olabilirsiniz, emin ellerdesiniz çünkü bu cihazınızın kurumsal ve işine saygılı bir firma tarafından güvence altına alındığının göstergesidir. Kurumsal ve tanınır bir teknik servis firması garantisi altında alınan telefonları içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Look at:

5G Nedir? Bize Neler Sunuyor?

Şu An İçin Dünyanın En İyi Telefonu!

2021 Yılının En Fazla Akıllı Telefon Satan Markaları

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top