Grow Rosemary in Pots: Practical Tips to Add Flavor to Your Dishes

Evinde bitki yetiştirmeyi sevenlerin kolayca bakımını yapabileceği biberiye hem et yemeklerinin hem de fırında balık tariflerinin vazgeçilmezlerindendir. Siz de saksıda kolayca bu bitkiden yetiştirebilir, dışarıdan hazır alınan organik ürünlere onca para vermekten kurtulabilirsiniz. Bütün detaylar yazımızda!

Basic knowledge

Havalar soğuduğu için evde bitki bakımı konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Çiçeklerin yavaş yavaş daha az açmaya başladığı bu dönem evde yeşillik yetiştirmeye başlayabilir, yeni bir hobi edinebilirsiniz. Ayrıca yiyeceklerin lezzetini arttıran biberiye sağlık açısından da çok faydalı. Bu işin püf noktalarını sizin için derledim.

Saksıda biberiye bakımının püf noktaları
Hobi

Biberiye Nedir?

  • Ballıbabagiller bitki familyasının en iyi bilinen ve mutfaklarımızda sıkça kullanılan bu yeşillik iğneye benzeyen ince yaprakları ile farklı bir görünüme sahip. Kendine has bir aroması ve kokusu olduğundan diğer bitkilerden hemen ayırt edilebiliyor.
  • Çiçek açtığı dönemlerde oldukça tatlı mor çiçekleriyle de göz dolduran bu bitkiyi hem evinizin dekorasyonunda kullanabilir hem de zaman zaman bir dal kesip yemeklerinize ilave edebilirsiniz.
  • Akdeniz iklimine uygun bir bitki olduğunda ülkemizde yetiştirilmesi ve bakımının oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün. Tazesi ve kurutulmuşunu istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Bu bitki hijyenik açıdan da temizleyici özellikte olduğundan kozmetik ile deterjan sektöründe de kullanılmaktadır.

Saksıda Biberiye Yetiştirmenin Püf Noktaları

Saksıda biberiye nasıl yetiştirilir diye detaylı olarak ele almadan önce bu işin püf noktalarından bahsetmekte yarar var. Öncelikle toprak seçimi konusunda dikkatli olmalı kumlu ve torf bakımından zengin bir toprak seçmelisiniz.

Güneş ışığı alması için uygun bir yere yerleştirmeniz de çok büyük önem taşıyor. Sulama konusunda da toprağı mutlaka nemli olmalı. Kendine uygun bir kaba ekilerek düzenli olarak budanmalı.

Detail

Soil

Bu bitkinin bakımı ile ilgili detaylara baktığımızda ilk olarak ne şekilde alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Hazır olarak alırsanız toprağa ekmeniz gerekmeyecek, sadece bir süre sonra büyüdüğünde saksısını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Ama eğer her işin ayrıntısıyla kendiniz ilgilenmek isteyenlerdenseniz o zaman yapı marketlerde satılan topraklardan alabilirsiniz. Bu alacağınız toprağın mutlaka kumlu ve torflu zengin bir içeriğe sahip olması gerekiyor.

Bunun ardından tohum satın almak için kendinize güvenilir bir çiçekçi bulmalısınız. İyi bir tohum alırsanız bitkiniz daha uzun ömürlü olacaktır. Tohum almak yerine çelikleme ile çoğaltma yöntemini de tercih edebilirsiniz. Bunun için bir dal kesilip toprağa sokulur.

Bu bitkinin en ideal yetiştirme mevsimi Eylül, Ekim, Kasım aylarıdır. Ancak yine de havanın daha sıcak olduğu dönemlerde de bakmaya başlayabilirsiniz. Uygun şekilde bakarsanız çok kısa sürede büyüyeceğinden emin olabilirsiniz.

Günışığı

Toprak konusunu geçtiğimize göre şimdi de bu bitkiyi nereye yerleştirmeniz gerektiği konusuna geçelim. Güneş ışığı alması çok önemli olduğu için mutlaka aydınlık bir yere yerleştirilmesi gerekiyor. Yaz döneminde 20 dereceden fazla sıcağı sevmediğinden evin serin bir yerine geçirebilirsiniz.

Eğer balkon ya da bahçeye çıkartmayı düşünüyorsanız da kışın çok soğuk dönemlerde mutlaka içeri almayı tercih etmelisiniz. Işık almayı sevdiğinden bitkinizi mümkünse üç dört günde bir çevirmeyi ihmal etmeyin. Eviniz fazla ışık almıyorsa bu durumda da floresan gibi bir ışığın altına koyabilirsiniz.

biberiye 16 9 1576227040 670x371 1 saksı 2 | Shuayip.com
Hobi

Nem

Bu bitki nemli ortamları sever. Yaz aylarında çok daha fazla sulanması gerekir. Yapraklarına sık sık su sıkarsanız kendini çok daha iyi hissedeceğinden emin olabilirsiniz. Kış aylarında bile toprağın kurumasına izin vermeyin. Yaz aylarında iki üç günde bir sulayabilir, kışın da toprağını kontrol ederek sulama miktarına karar verebilirsiniz.

Benefits

Hem evin havasını değiştirecek hem yemeklere lezzet katacak biberiyenin yararlarına baktığımızda ise gerçekten çok faydalı olduğunu görüyoruz.

Bu bitki hafızayı güçlendiriyor. Düzenli tüketiminde Alzheimer’a yakalanma riskini azaltıyor. Migren ataklarını hafifletir. Hazımsızlığı önler.

Practical Suggestions

  • Bu baharatı hayvansal ürünlerin marine ederken kullanabilirsiniz.
  • Çayını yapabilirsiniz.
  • Salatalarınıza ekleyebilirsiniz.
  • Ekmek yapımında ve hamur işlerinde kullanabilirsiniz.
  • Çorbaların üzerine serpebilirsiniz.
  • Süsleme amaçlı ve içecek tariflerinde de tercih edilebilir.

You May Be Interested In:

Fesleğen Yetiştirebilirsiniz: 4 Adımda Organik Üretim

Benefits of Parsley: Eliminate Edema in 3 Days!

Maydanoz Yetiştirebilirsiniz: 3 Adımda Organik Yeşillik Üretimi

Common Diseases in Flowers: 5 Practical Treatment Methods

How to Make Plant Food at Home? The 6 Most Effective Recipes

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top