Vegan Personal Care Products

Her ne kadar vegan olmak sadece hayvansal gıdaların tüketilmemesi olarak algılansa da aslında bu bütün hayatımızda etik seçimler yapmak anlamına geliyor. Günlük rutinlerimizde yapacağımız birkaç küçük değişiklikle kişisel bakım ürünlerimizi ve kıyafetlerimizi ya da diğer tüketim malzemelerimizi etik üretim yapan markalardan alabiliriz.

Etik üretim yapan markaların üretim sürecinde hayvan deneyleri yapmadıklarını, hammaddelerini hayvansal kaynaklı olmayan malzemelerden seçtiklerini ve işçilik aşamalarında ahlaki değerleri göz önünde bulundurduklarını ifade edebiliriz.

Ben de bugünkü yazımda hayatında böyle olumlu bir adım isteyenler için büyük kolaylık sağlayacak bir derleme yapmak istedim. Sizin için Gratis And Rossman gibi büyük mağazalarda da kolayca bulabileceğiniz vegan kişisel bakım alternatiflerini incelemedim.

Bu alternatiflerin üretim süreçlerinde hayvansal hammaddelerin kullanılmadığını söyleyebiliriz. Farklı bütçelere hitap eden bu markalardan kendinize uygun ürünleri seçerek günlük yaşantınızı değiştirebilirsiniz.

Vegan kişisel bakım ürünlerini alabilirsiniz
Alternatif Ürünleri Tercih Edebilirsiniz

Vegan Alternatifler

Diş Macunu

Vegan beslenenlerin ve kozmetik ürünlerinde de bu tür malzemeleri seçenlerin sıkça araştırdığı, belki de bulmakta en çok zorlandığı şeylerin başında diş macunları geliyor. Bu kategoride yapacağım önerilerin ilk sırasında L’angelica markasının hem doğal içerikli hem de cruelty free diş macunu geliyor.

Bu diş macununun içinde meyan kökü ve nane aromaları bulunuyor. Bu nedenle denediğinizde tadının size biraz daha farklı gelmesi mümkün. Klasik diş macunlarına alıştıysanız bu ürünü garipseyebilirsiniz.

Kategorinin ikinci ürünü ise Love Beauty and Planet Charcoal bulunuyor. Bu diş macunu vegan olmasının yanı sıra geri dönüşüm kurallarına da uygun şekilde üretilmiş. Yani doğada tamamen çözünebildiğini ifade edebiliriz. Hem tadı klasik macunların aromasına yakın hem de çevre dostu bir ürün kullanmak isteyenler rahatlıkla tercih edebilir.

Son olarak da The Humble Co’nun diş macunundan bahsetmek istiyorum. Benzer şekilde bu ürünün de tadı oldukça güzel. Ayrıca üretim sürecinde hayvan deneyi de yapılmıyor. Bu markanın diş ipi, diş ve diş fırçası gibi ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Şampuan ve Sabun

Hem saçlarının bakımlı olmasını hem de ürün seçimi sırasında tamamen etik ilkelere uygun şekilde üretilenleri tercih eden kişilerin vegan şampuan konusunda sıkça araştırma yaptığını ifade edebiliriz.

Ayrıca doğal içerikli ve doğada çözünebilen sabunlarla ilgili kullanabileceğiniz alternatifleri de merak ediyor olabilirsiniz. Bu durumda ilk öneri olarak sunacağım marka Mehmet Aydın olacak. Bu markanın zeytinyağlı sabunlarını saçınıza ve vücudunuza kullanabilirsiniz.

Şampuan olarak ayrı bir ürün almak isterseniz de Otacı markası sizin için uygun olabilir. Bu şampuanların içeriğinin tamamen doğal olduğunu hatırlatmakta yarar var. Glutensiz kişisel bakım ürünleri arayanlar da mutlaka markanın ürünlerine göz atmalı.

Son olarak da Siveno ve The Body Shop markalarının ürünlerini denemenizi tavsiye edebilirim. Hem güzel kokuları hem de içerikleri bakımından oldukça iyi olan bu markaların ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

otaci vegan glutensiz aloe vera vegan 1 | Shuayip.com
Otacı

Saç Yağı

Saç yağı konusunda farklı bir alternatif arayanlara önerilebilecek çok çeşitli ürünler yok. Ancak Isana markasının bu alanda ürettiği tüm saç yağları işinizi hakkıyla görecektir. Bitkisel ve temiz içerikli oldukları için hemen alıp deneyebilirsiniz. Markanın çeşitli saç yapılarına uygun birden çok ürünü olduğunu da belirtmekte fayda var.

Duş Jeli

Eğer sadece sabun kullanmaktan hoşlanmıyorsanız ve köpüren vegan bir ürün arıyorsanız bu durumda Superdug markasının duş jellerini deneyebilirsiniz.

Bu markanın ürünleri tamamen cruelty free ancak eğer cildiniz hassassa duş jeli yerine sadece sabun kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede hayatınızdaki fazla kimyasallardan da kurtulmuş olursunuz.

Yüz Temizleme Jeli, Yüz Köpüğü ve Tonik

Yüz ürünleri de hayatımızda sıkça kullandığımız bakım malzemeleri arasında yer alıyor. Sizin bu konuda bir arayışınız varsa mutlaka Himalaya markasına bir göz atın.

Bu markanın hem yüz temizleme jelleri hem yüz köpükleri mevcut. Tonik alternatifi olarak ise gül suyu tercih edebilirsiniz. Böylece cildiniz de çok daha parlak hale gelecektir.

Bunun dışında Plum Goodness markasının çeşitli ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Bütün ürünleri yüzde yüz vegan olan markanın çok farklı cilt bakım ürünleri bulunuyor.

about plum vegan 2 | Shuayip.com
Plumgoodness

Güneş Koruyucu

Artık yazın da kışın da kullanmamız gereken güneş koruyucu ürünler bizim için çok önemli hale geldi. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için uygun bir ürün arıyorsanız Coola markasının ürünlerini deneyebilirsiniz. Bu markanın ürünleri vegan, glutensiz ve resif dostu yani kısacası üretim sürecinde çevreye hiçbir zarar verilmiyor diyebiliriz.

You May Be Interested In:

Vegan Kozmetik Ürünleri

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top