Xiaomi Mi Watch Lite Review: Important Details!

Giyilebilir teknolojinin son ürünlerinden biri olan Xiaomi Mi Watch Lite, iyi bir fitness takipçisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle son zamanlarda çok satanlar arasında yer alan Xiaomi Mi Watch Lite, popülaritesini hiç şüphesiz ki bütçeye uygun fiyatına borçlu… Peki, Xiaomi Mi Watch Lite, nasıl bir cihaz? Kullanıcılarına ne gibi özellikler sunuyor? Hep beraber inceleyelim.

Examination

Xiaomi Mi Watch Lite Tanıtımı ve Özellikleri

İyi bir fitness takipçisi olarak piyasaya sürülen Xiaomi Mi Watch Lite, Çin menşeli bir üründür. Xiaomi‘nin popüler Mi Band serisi ile yakın zamanda piyasaya sürülmüştür. Bilindik akıllı saatlere benzer bir görünüme sahip olmasına rağmen, Mi Watch Lite’yi daha büyük ekranlı bir Mi Band (akıllı bileklik) olarak düşünmek gerekiyor. İkisi arasında önemli farklılıklar var; fakat her ikisinin de odak noktası akıllı saat özellikleri değil; fitness…

Fiyat açısından uygun bir akıllı saatin donanımda bazı fedakarlıklar yapması beklenebilir bir şeydir. Mi Watch Lite için bu kesinlikle doğru olsa da, fiyatına rağmen (ortalama 500 TL) şaşırtıcı derecede iyi bir teknik özellik sayfası ile birlikte kullanıcıya sunuluyor.

Dahili GPS, optik kalp atış hızı sensörü ve 5ATM su geçirmezlik derecesine sahip olan Xiaomi Mi Watch Lite, açık havada koşu, koşu bandı, patika koşusu, kapalı ve açık bisiklet, yürüyüş, açık suda yüzme, havuzda yüzme, kriket, yürüyüş ve serbest stil egzersizleri gibi çeşitli spor modlarını takip edebiliyor.

Üstelik Mi Watch Lite’nin GPS’i doğru bir şekilde çalışıyor. Yani açık havada ağaçların arasında koşuyorsanız, bunu akıllı saatinizde de görebilirsiniz. Mi Watch Lite’nin kalp atış hızı sensörü, kalp atış hızınızı tüm gün 30, 10, 5 veya 1 dakikalık artışlarla veya gün boyunca manuel anlık kontrollerle izleyebiliyor.

Ayrıca hareketsizlik sırasında kalp atış hızınız normal bir seviyenin üzerine çıkarsa sizi uyarabiliyor. Ve yapılan testler sonrasında doğru sonuçlar verdiği anlaşılıyor. Xiaomi Wear uygulaması ile çalışan kalp atış hızı sensörü, elde edilen verileri sürekli düzeltip, güncelliyor ve buna ek olarak verilerin dışa aktarılmasına izin vermiyor.

Xiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite

Pil ömrü

Xiaomi Mi Watch Lite’nin tek bir şarjla dokuz güne kadar dayanabildiği söyleniyor. Gerçekten de yapılan testler sonucu bu iddianın doğru olduğu anlaşılıyor. Egzersiz seviyesi arttıkça pilde de azalma başlıyor. Fakat her halükarda 9 gün dayanabiliyor. Ürünün kutusunda kendisine ait bir şarj aleti bulunuyor. Şart aleti oldukça iyi ve hızlı!

Uyku takibi

Xiaomi Mi Watch Lite, iyi bir uyku takipçisidir. Xiaomi’nin diğer giyilebilir cihazları gibi, toplam uyku, derin uyku, hafif uyku ve REM uyku sürenizi takip eder. Ardından, ne kadar iyi uyuduğunuza bağlı olarak size 0 ile 100 arasında bir uyku puanı verir. Genel olarak, Xiaomi Wear uygulamasındaki çizelgelerin okunması ve anlaşılması oldukça basittir. Fakat bununla birlikte, birkaç sınırlamadan söz etmek gerekiyor.

Söz konusu ürün, gün içinde yapılan şekerlemeleri veya gündüz uykularını takip etmiyor. Alışılmadık bir uyku düzeniniz varsa, Mi Watch Lite sizin için iyi bir uyku takipçisi olmayacaktır. Ayrıca Xiaomi’nin uyku puanı uygulamasını biraz geliştirmesi gerektiğini söylemeliyim. Zira uyku puanınızı nasıl iyileştireceğiniz konusunda da pek fazla ayrıntı vermiyor.

Xiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite

Genel Özellikler:

 • Görüntü/Ekran: 1.4 inç (3,556 cm) TFT LCD, 320 x 320 çözünürlük
 • Boyutlar ve ağırlık: 41 x 35 x 10,9-11,9 mm, 35g (kayışlı) 21g (kayışsız)
 • Malzemeler: Plastik kasa, TPU kayışı
 • Renkler: Kasa: Siyah, Lacivert, Bej | Kayış: Pembe, Fildişi, Siyah, Lacivert
 • Depolama: Yok
 • Su geçirmezlik düzeyi: 5ATM
 • Pil ömrü: Normal kullanımda 230 mAh – 9 gün – 10 saat | Sürekli GPS kullanımında 2 saatte %100 şarj
 • Sensörler: GPS / A-GPS / GLONASS PPG sensörü, 3 eksenli ivmeölçer ve 3 eksenli jiroskop, Pusula, Altimetre
 • Uyumluluk: Android 4.4 ve üzeri | iOS 10.0 ve üzeri

Pros

 • Firstbeat egzersiz analizi: Xiaomi Mi Watch gibi Mi Watch Lite da egzersiz sonrası ayrıntılı analiz sunuyor. Antrenmanınızdan sonra toplam spor sürenizi, mesafenizi, yaktığınız kaloriyi, attığınız adımları, ortalama ve maksimum kadansınızı (bir ayağınızla dakikada kaç adım attığınızı), temponuzu, ortalama hızınızı, kalp atış hızınızı, kalp atış hızı bölgelerinizi veri şeklinde öğrenmenizi sağlıyor.
 • Temel uygulamaların tümü burada: Mi Watch Lite, üçüncü taraf uygulamaları desteklemese de, beklediğiniz tüm temel uygulamalar önceden yüklenmiş olarak kullanıcıya verilir. Bu uygulamalar arasında; nefes alıp verme, kalp atış hızı takip etme uygulaması, pusula, hava basıncı uygulaması, alarm, kronometre, zamanlayıcı, hava durumu uygulaması, el feneri ve telefonunuzun müziğini kontrol etme özelliği gibi temel donanımlar yer alır.

Ürünün artılarını kısaca listelersek:

 • Fiyat olarak diğer akıllı saatlere oranla daha uygun bir üründür. (Bütçe dostu)
 • Çok sayıda fitness verisi ve spor profili sunmaktadır.
 • Egzersiz analizi konusunda oldukça başarılıdır.
 • 9 günlük pil ömrü ile iyi bir deneyim sunmaktadır.
 • Kalp atış hızı takibi özelliği fazlasıyla iyidir.
Xiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite

Minuses

 • Cihaz, akıllı saat gibi görünse de sınırlı akıllı saat özelliklerine sahiptir.
 • Cihazın iyi bir şekilde kullanılabilmesi için Xiaomi Wear uygulamasının fazla çalışması gerekiyor.
 • Ürün ucuz ve lastik gibi hissettiren plastik bir kayışa sahiptir. Kayışlar değiştirilebilir, ancak kayışı çıkarıp takmak, yani değiştirmek gerçekten çok zor.

Conclusion

Xiaomi Mi Watch Lite, bir akıllın saatten çok akıllı bileklik özelliklerine sahip bir cihaz. Dolayısıyla fitness takipçisi olarak satın alınmasında hiçbir sorun yok. Fakat akıllı saatlerde olan tüm özelliklere sahip bir cihaz almak istiyorsanız, tercihiniz başka bir marka veya yine aynı markanın farklı bir cihazı olmalı. Yine de kendi türevlerine ve fiyatına göre gayet başarılı bir cihaz olan Mi Watch Lite, şu an için yeterli gibi görünüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bizimle görüşlerinizi paylaşın!

Aşağıda ilginizi çekebilecek diğer başlıklarımız listelenmiştir:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top