Anti-Aging Supplements

Hepimizin bildiği üzere günümüzde yaşlanma karşıtı ürünlere olan ilgi arttı. Sağlıklı yaşam trendleri ile ilgilenen kişiler de internette sıkça bu takviyeleri aratıyor.

Anti-aging olarak da bilinen ve yaşlanmaya karşı savaş anlamına gelen bu kavramla ilgili sizin de aklınızda soru işaretleri varsa, zamanın ilerlemesi ile birlikte doğal olarak ortaya çıkan yaşlılık belirtilerini önlemek istiyorsanız sizin için derlediğim pratik ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı ürünlerle genç kalabilirsiniz
Genç Kalabilirsiniz

Yaşlanma Belirtileri

Yaşlanma karşıtı takviyelerle ilgili bilgi vermeden önce size yaşlanınca ortaya çıkan belirtilerden bahsetmek istiyorum. Bu yaşlanma karşıtı belirtilerin temel sebebinin telomerin kısalması olduğunu söyleyerek işe başlayalım.

Hücresel bölünmeden önemli rol oynayan kromozomlarımızın ucunda bulunan telomerlerimiz kısaldığında yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Bu belirtiler arasında hücre yenilenmesinin azalması, saçların dökülmesi, ciltte kuruluk, kırışıklık ve sarkmalar gibi durumlar vardır. Ayrıca zaman geçtikçe hareketlerimiz de yavaşlar ve enerjimiz azalır.

Genç Kalmak İçin Ne Yapabiliriz?

Bu belirtilerin ortaya çıkması tabi ki hepimiz için çok da hoş karşılanacak bir durum değildir. Bu nedenle böyle olumsuzlukların önüne geçmek için harekete geçmek ve bir takım önlemler almak isteriz.

Her ne kadar yaşlanmak doğal bir süreç olsa da bunu yavaşlatabilecek bazı takviyeler olduğunu da unutmamak lazım. Kendimize ne kadar iyi bakar ve dikkat edersek bu süreci tersine çevirmemiz de o kadar kolay olur.

Kolayca hayatımıza sokabileceğimiz pratik takviyeler bu konuda bize yardımcı olabilir. Peki bakalım bu takviyeler ve öneriler arasında neler var!

Kurkumin

Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin maddesi güçlü antioksidan potansiyeline sahiptir. Yaşlılıkla ilgili bütün istenmeyen belirtileri ortadan kaldıracak kadar iyi bir süper besindir diyebiliriz. Bu maddenin tüketilmesi ile birlikte hücresel bölünmemiz artar, hastalıkların oluşmasına neden olan yapılar uzun vadeli kullanımda ortadan kalkar.

Yeterli miktarda kurkumin tüketebilmek için düzenli olarak zerdeçal yememizde yarar var. Yemeklerimize, çayımıza, kahvemize ya da yulaf lapamıza ekleyebileceğimiz zerdeçal baharatı uzun yıllardır tam bir gençlik iksiri olarak kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalar bu maddenin hücresel yaşlanmayı geciktirdiğini ve ömrü uzattığını göstermektedir. Eğer zerdeçal sevmediğiniz için kurkumini bu şekilde alamıyorsanız takviye gıda kullanmayı tercih edebilirsiniz.

maxresdefault 6 yaşlanma 2 | Shuayip.com
Kurkumin Takviyesi

EGCG (Epigallocatechin)

ECGC yeşil çayın içinde bulunan konsantre bir polifenol bileşiğidir. Bu besin bazı kanserlerin ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca pek çok farklı rahatsızlığın tedavisinde de oldukça olumlu etkisi olduğu görülmüştür.

Bu maddenin yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan hastalıkları önlemede de etkili olduğu bilinmektedir. EGCG hücrelerin mitokondri fonksiyonunu geri kazandırır ve yaşlanırken ortaya çıkan belirtileri yavaşlatır. Bu besinin düzenli olarak alınması için günde bir ya da iki kupa yeşil çay tüketimi önerilmektedir.

Ancak bu konuda abartıya kaçmamanızda yarar var çünkü aksi takdirde yarardan çok zarar görebilirsiniz.

Kolajen

Cildin yaşlanmasına karşı savaşan en etken maddelerden biri de kolajendir. Bu madde cildin daha genç görünmesine yardım eder. Son zamanlarda oldukça popüler desteklerden biri haline gelen kolajen cildimizin ayrılmaz bir bileşeni sayılır. Ancak ne yazık ki yaş ilerledikçe vücudumuzdaki kolajen üretimi azaldığı için dışarıdan da takviye edilmesi gerekir.

Yapılan araştırmalar kolajen takviyesinin kırışıklık ve cilt kuruluğu gibi sorunlarla başa çıkmada da etkili olduğunu göstermiştir. Mesela 2019 yılında yapılan bir çalışmada 12 hafta boyunca günde 2.5 gram kolajen içeren takviye alan kişilerin cildi daha nemli ve sağlıklı olmuştur.

Eğer doğal olarak kolajen tüketmek isterseniz sık sık yumurta, yeşil sebzeler, kuruyemişler ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Ayrıca kolajen gıda takviyesi konusunda seçim yaparken mutlaka tıp uzmanlarından destek almak gerektiğini aklınızda bulundurmanızda yarar var.

collagen kolajen takviye edici gidalar hud 3348 21 B yaşlanma 3 | Shuayip.com
Kolajen

CoQ10

Koenzim Q10 olarak geçen bu madde vücudumuzun kendisinin ürettiği bir antioksidandır. Bu antioksidan madde hücrelerimizin zarar görmesine karşı önemli bir rol oynar. Yapılan araştırmalara baktığımızda bu enzimin azalması ile birlikte insanların sağlıklarının bozulduğu görülmüştür.

CoQ10 takviyesinin düzenli olarak kullanılması halinde ise yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan belirtiler azalır. Hastalıkların oluşmasına neden olan radikaller ortadan kalkar.

Bu enzimi takviye olarak almayı düşünüyorsanız ne zaman ve ne ölçüde alacağınızla ilgili karar vermeden önce mutlaka doktorunuzla görüşmenizde yarar var.

Dipnot

Son olarak da dışarıdan alınan bütün bu takviyeler dışında stres, uyku, beslenme ve genetik gibi faktörlerin de yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkma yoğunluğunu etkilediğini unutmamak gerekir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top