New Generation Smart Glasses: Ray Ban Stories

Yeni nesil akıllı teknolojilerin giderek hayatımıza daha fazla dahil olduğu bugünlerde bir haber de Ray Ban markasından geldi. Hem bütün dünyada hem de ülkemizde çok satan güneş gözlüğü firması Facebook ile birlikte birinci nesil bir akıllı gözlük çıkarttı. Ray Ban Stories adıyla piyasaya çıkan bu ürünü çok çeşitli işlevlerde kullanabiliyorsunuz. Peki bakalım bu yeni nesil gözlük bize neler sunuyor.

Yeni nesil gözlük
Akıllı Ürünler

Yeni Nesil Ürünlerde Son Nokta: Akıllı Gözlük

Facebook ile iş birliği yapan Ray Ban markası birlikte çalışarak kullanıcılara üstün deneyim yaşatan bir gözlük üretti. Bu gözlüğü kullanarak fotoğraf ve video çekebiliyor, müzik dinleyip telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz.

Daha önce sanal gerçeklik alanında çalışmalar yapan Facebook bu araştırmalarını somutlaştırıp pek benzeri olmayan bir ürün üretti. Akıllı gözlüğün farklı işlevleri sayesinde sesli komut sistemini kullanarak fotoğraf ya da 30 saniyeye kadar video çekebiliyorsunuz.

Gözlüğün iki kamerası, mikro hoparlörleri, Snapdragon işlemcisi ve üç mikrofonu bulunuyor. Tam yirmi farklı çeşidi bulunan akıllı gözlükler Amerika, Avustralya, Kanada, İrlanda, İtalya ve İngiltere’de satışa çıktı. Fiyatı ise 299 dolar yani yaklaşık 2.500 Türk Lirası.

Genel Özellikleri

Ürünün genel özelliklerine baktığımızda ilk dikkatimizi çeken hızlı kamera çekimi oluyor. Hızlı fotoğraf ve video çekim özelliği olduğu için kullanıcılarına büyük rahatlık sağlıyor. Çerçevelerinin önündeki çift kamera sistemi ile doğal anlar yakalayabiliyorsunuz. Kameralar açıkken çerçevenin önünde LED çekim ışıkları yanıyor.

Gözlüğün tasarımı oldukça şık. Beş farklı renk seçeneği ile satışa sunulan ürün gözlüğün çerçevelerini kendinize uygun şekilde değiştirebiliyorsunuz. Wayfarer, Yuvarlak ve Meteor isimli stillerden birini tercih ederek zevkinizi yansıtabiliyorsunuz.

Ürünün dahili ses sistemi olduğu için telefonunuzdaki herhangi bir uygulamadan istediğiniz müziği dinlemeniz mümkün oluyor. Ayrıca Bluetooth özelliği sayesinde aramaları da yanıtlayabiliyorsunuz. Facebook Assistant sistemi elinizi kullanmadan ürünü çalıştırmanıza olanak tanıyor.

iOS ve Android cihazlarda bulunan Facebook View yardımcı uygulaması ile üründe çektiğiniz fotoğraf ile videoları düzenleyebiliyorsunuz. Kullanıcılar istedikleri fotoğraf ve videoları Instagram, WhatsApp, Messenger gibi uygulamalar yardımıyla sevdikleriyle de paylaşabiliyor.

Yenilikçi bir giyilebilir bir aksesuar olarak tasarlanan ürünün taşınabilir bir şarj kutusu bulunuyor. Bu sayede hareket halindeyken bile gözlüğünüzü şarj edip kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ayrıca gözlüğü şarj kutusunun içinde muhafaza etmeniz de mümkün. Kutuyu tam şarj ettiğinizde ürünü üç gün kullanmanız mümkün oluyor.

src 340x1912xfacebook akilli gozlugu ray ban stories i resmi olarak tanitti yeni nesil 1 | Shuayip.com
Akıllı Ürünler

Soru İşaretleri

Her ne kadar bu gözlüğün oldukça iyi özellikleri olsa da mahremiyet sorunu halen bir soru işareti olmaya devam ediyor. 2013 yılında piyasaya giren Google Glass cihazlarına gelen tepkinin ardından Facebook bu konuda bir adım atarak gözlüğün önüne LED ışıklar yerleştirdi. Böylece kimsenin farkında olmadan çekilmemesi planlanıyor.

Ayrıca ürünün arttırılmış gerçeklik özelliği konusunda kafa karıştırıcı durumlar olduğunu söylemek mümkün. Bu ürünü sanal gerçeklik gözlüğü olarak kullanmanız pek mümkün değil. Bu da böyle ürünler konusunda beklentisini yüksek tutan kişileri hayal kırıklığına uğratıyor diyebiliriz.

Gözlüğün bir diğer olumsuz özelliklerinden biri de üzerindeki hoparlörlerin çok yakındaki bir kişinin de duyacağı şekilde bir ses sistemine sahip olması. O nedenle bu tür şeylerden hoşlanmayanların kullanmak isteyeceğini pek sanmıyorum. Ancak boş alanlarda kulaklık takmadan bir şeyler dinlemek isteyenler için uygun olabilir.

Son olarak da gözlüğün suya dayanıklı olmaması eksi yönlerinden biridir diyebiliriz. Bu nedenle havuz ya da sahil kenarında kullanmanıza imkan tanımıyor. Eğer böyle bir yerde kullanacaksanız çok daha fazla dikkatli olmanız gerekiyor.

ray ban stories 4287 yeni nesil 2 | Shuayip.com
Akıllı Ürünler

Conclusion

Bu gözlüğün bazı eksi yönleri olsa da önümüzdeki dönemde piyasaya sunulacak çeşitli giyilebilir akıllı aksesuarların öncüsü konumunda olduğunu söyleyebilirim. Mahremiyet gibi konularda soru işaretleri yaratan bu gözlüğün üretilmesi ile birlikte yeni gelişmelerin hayatımızı nasıl değiştireceği ile ilgili de kafalar karıştı.

Ürünle ilgili yapılan yorumlarda genel olarak hem modaya uygun hem de farklı işlevleri olan bir akıllı aksesuar olduğunu düşünenler daha ağırlıkta. Özellikle de bisiklete binerken ya da scooter kullanırken bu gözlüğü takabilir, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Fiyat olarak da pek çok akıllı saatten daha ucuz olduğu için tercih edilme ihtimali var.

Gelişmiş akıllı ürünlerden hoşlanan kişilerin mutlaka denemek isteyeceği açıkça belli oluyor. Ayrıca şık bir tasarımı olduğu için estetik zevke önem verenler de gözlüğü beğenecektir. Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler olacağını bekleyip göreceğiz.

You May Be Interested In:

Virtual Reality Products in 4 Headings

Top 3 Smart Food Bowls for Pets

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top